Vista złamana!

Pojawił się oryginalny crack dla najnowszego systemu operacyjnego koncernu z Redmond - Windows Vista. Piracka grupa "Paradox" udostępniła rozwiązanie pozwalające na używanie pirackich kopii systemu w wersjach Home Basic, Home Premium oraz Ultimate bez potrzeby aktywacji. Oczywiście system jest w pełni funkcjonalny i nie posiada żadnych ograniczeń.

W porównaniu do krążących już od długiego czasu w Internecie cracków, podmieniających na przykład pliki aktywacyjne na ich odpowiedniki z wersji Beta 2, przedstawione tutaj rozwiązanie korzysta z mechanizmów aktywacyjnych, które Microsoft wbudował w system. Koncern dopuścił duże firmy, jak na przykład Asus, do rozpowszechniania preinstalowanej na nowych komputerach Visty, która nie wymaga aktywacji, ale jest przywiązana do specyficznego sprzętu. Te specjalne wersje systemu operacyjnego używają technologii System-Locked Pre-Installation 2.0 (SLP 2.0) pozwalającej na zaszycie w nim informacji licencyjnych pozwalających na aktywację, jednak bez konieczności jej weryfikacji przez Microsoft. Na zabezpieczenie składają się trzy elementy: zaszyty w sprzęcie i podpisany przez Microsoft BIOS ACPI_SLIC, plik XML zawierający certyfikat odpowiadający ACPI_SLIC oraz odpowiedni klucz produktu OEM.

Vista złamana!

Rozwiązanie pirackiej grupy Pantheon

Grupa Paradox udostępniła kompletne rozwiązanie, zawierające certyfikaty od Asusa, Della, HP i Lenovo razem z kluczami OEM dla systemów Vista Home Basic, Home Premium i Ultimate. To jednak za mało - aby to wszystko zadziałało, powstał także emulator pozwalający zainstalować przypisany producentowi OEM sterownik BIOS ACPI_SLIC, bez konieczności fizycznego posiadania odpowiedniego sprzętu.

Według doniesień, crack naprawdę działa. W rezultacie pirat otrzymuje aktywowaną, w pełni funkcjonalną kopię systemu operacyjnego, która przechodzi wszelkie testy Windows Genuine Advantage. Jedyna słabość tego rozwiązania polega na tym, że jest ono przywiązane do ściśle określonych kluczy. Jakie kroki w tej sytuacji podejmie gigant z Redmond, czas pokaże, ale jak widać piraci szybko rzucili rękawicę, tym bardziej, że nie jest to pierwsza próba opracowania cracka dla najnowszego OS-a z Redmond. W serwisie KezNews.com pod koniec minionego tygodnia umieszczono narzędzie do łamania klucza aktywacyjnego Visty za pomocą metody "brute force", wraz z opisem działania. Narzędzie nosiło niewyszukaną nazwę KeyGen i - zgodnie z opisem autora, przedstawiającego się jako "Computer User" - korzystało ze zmodyfikowanego pliku systemowego ze skryptem zarządzania licencją aby odnaleźć właściwy klucz aktywacyjny.

Narzędziem tym byłoby jednak bardzo trudno się posługiwać, co zresztą przyznał sam autor. Jak pamiętamy bowiem, do aktywacji Visty należy posłużyć się 25-cyfrowym kluczem alfanumerycznym, a wedle informacji zamieszczonych przez Computer Usera KeyGen sprawdza w ciągu godziny 20 tys. możliwych kombinacji. Jak skrupulatnie wyliczył jeden z forumowiczów serwisu KezNews, sprawdzenie wszystkich możliwych kombinacji potrwałoby... 1 351 869 740 791 670 000 lat.