Vista: zmiana sterowników wymusza ponowną aktywację?

Jak donosi APCMag, amerykański i australijski oddział Microsoftu potwierdziły, że mechanizm aktywacji systemu w Windows Viście bywa czasem zbyt gorliwy. Po wymianie niektórych sterowników Windows może domagać się kolejnej aktywacji.

Jeden z redaktorów portalu, James Bannan, zaobserwował niedawno, że wymiana karty graficznej wymusiła na nim konieczność ponownej aktywacji Visty. Okazało się, że w trakcie instalacji Windows buduje bazę sprzętu na podstawie danych przekazywanych przez sterowniki.

W przypadku Bannana system Microsoftu domagał się aktywacji nie dlatego, że zmieniła się karta, ale po aktualizacji programu Intel Matrix Storage Manage. Wymiana karty była tylko kroplą przepełniającą czarę...

Dziennikarz ostrzega, że zbyt głęboka ingerencja dowolnego producenta w nową wersję driverów może sprawić, iż pojawi się potrzeba kolejnej aktywacji tego samego systemu na tym samym komputerze. Vista uzna bowiem, że użytkownik przeniósł dysk twardy do nowej maszyny.

Dziennikarze APCMag znani są z naciągania prawdy i publikowania domysłów jako "potwierdzonych doniesień". Warto jednak przyjrzeć się podawanym przez nich informacjom, gdyż w każdej z nich znajduje się ziarno prawdy.

Aktualizacja: 25 października 2007 13:50

Oto oświadczenie, jakie otrzymaliśmy od firmy Microsoft:

W samym procesie aktywacji system operacyjny - zarówno Windows XP, jak i Windows Vista - zapisuje dane/informacje tylko o konfiguracji sprzętowej chociażby Product ID bezpośrednio z komponentów sprzętowych, nie ze sterowników i dotyczy to tylko kilku podstawowych komponentów, zwłaszcza płyty głównej. System natomiast nie pobiera informacji ze sterowników, w przypadku braku możliwości aktywacji przez Internet, zawsze pozostaje możliwość aktywacji telefonicznej.

Jeżeli chodzi natomiast o przejście w tryb ograniczonej funkcjonalności , to zmiana sprzętowa nie powoduje przejścia systemu w ten stan, system jest już wtedy po aktywacji i system może otrzymać etykietkę nielegalności z wyłączeniem pewnych funkcji tylko w sytuacji, gdy w momencie walidacji okaże się, że został użyty nieprawidłowy klucz lub też użytkownik użył oprogramowania, które próbuje ominąć zabezpieczenia aktywacyjne.

Podważona została teza zawarta w artykule APC Mag dotycząca odczytywania identyfikatorów urządzeń ze sterowników. Ciągle nie wiadomo jednak dokładnie, które urządzenia brane są szczególnie pod uwagę w procesie aktywacji. Na pewno badane są kontrolery dysków i napędy (HDD, CD/DVD/HD) oraz płyta główna.


Zobacz również