Visty nie da się ominąć?

Wiele firm wciąż waha się, czy rozpocząć migrację na system Windows Vista, jednak wcześniej czy później przedsiębiorstwa mogą zostać do tego zmuszone - twierdzi Ben Gray, analityk z firmy Forrester Research. Jego zdaniem, będzie to konieczne, ponieważ Microsoft planuje rychłe wycofanie z oferty Windows XP ale nie podaje jednocześnie konkretnego terminu wprowadzenia na rynek kolejnej, lepiej przystosowanej do potrzeb użytkowników korporacyjnych, wersji Windows.

"Z wielu powodów dla wielu firm migracja do Visty wydaje się nieunikniona. Pierwszym jest choćby fakt, iż Windows XP zacznie wkrótce być wycofywany z rynku, zaś kolejnym - niejasne stanowisko Microsoftu co do planowanego terminu wprowadzenia na rynek Windows 7" - mówi Gray. Jego zdaniem, użytkownicy znaleźli się między młotem a kowadłem - z jednej strony nie podoba im się pomysł migracji do Visty, jednak z drugiej (o ile chcą pozostać przy rozwiązaniach Microsoftu) nie mają alternatywy, ponieważ Windows XP powoli się starzeje, zaś o Windows 7 tak naprawdę wciąż nic konkretnego nie wiadomo.

"Paradoksalnie, jedna z największych słabości Microsoftu - czyli fakt, że koncern nie jest w stanie podać dokładnej daty premiery swojego następnego systemu - może tu zadziałać na korzyść firmy. Spodziewam się, że przedsiębiorstwa zaczną z czasem migrować do Visty, bo nie będą w stanie dowiedzieć się, kiedy na rynku pojawi się jej następca" - prognozuje analityk.

Opracowany przez Grey'a raport nie sugeruje, że Vista jest optymalnym rozwiązaniem dla korporacji (analityk wymienia w nim kilka podstawowych słabości tego systemu) - ogólny wniosek z dokumentu jest jednak taki, że wiele przedsiębiorstw zostanie zmuszonych do wybrania następcy Windows XP przez sytuację rynkową. Jego zdaniem firmy mogą deklarować, że rozważają migrację do systemów innych producentów (Mac OS X lub Linuksa) - jednak tak naprawdę wątpliwe jest, by wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na ten krok (szczególnie, jeśli od lat korzystają z rozwiązań Microsoftu).


Zobacz również