Visual Studio 2005 Beta 2 od Microsoftu

Microsoft udostępnił wesję testową - Beta 2 - swojego zintegrowanego środowiska programistycznego Visual Studio 2005. To nie wszystko - razem ze środowiskiem deweloperzy otrzymują między innymi wersje testowe .NET Framework 2.0, czy niecierpliwie wyczekiwanego SQL Servera 2005.

Razem z Visual Studio deweloperzy otrzymują również całą gamę produktów, których finalne wersje powinny ujrzeć światło dzienne już niedługo. Microsoft ma nadzieję, że udostępniając cały pakiet oprogramowania (w sumie aż 14 produktów) przyciągnie nowych deweloperów i przyspieszy migrację na swoją platformę .NET. Mowa tu choćby o od dawna oczekiwanym SQL Server 2005, który teraz integruje się ze środowiskiem, daje nowe, bardzo ciekawe możliwości, jak na przykład usługi raportowania (SQL Server Reporting Services), czy pisanie procedur zachowanych (stored procedures) dla baz danych w językach wykorzystujących kod zarządzalny (managed code), jak choćby C#. Jak zapewnia John Montgomery - dyrektor Microsoft's Developer Division - wszystkie dołączone produkty zostały zbudowane na bazie tej samej wersji .NET Framework i Visual Studio.

Pomimo, że termin udostępnienia gotowych produktów był już przesuwany, to Microsoft zapewnia, że w drugiej połowie bieżącego roku powinniśmy zobaczyć gotowe narzędzia i bazę danych. Mimo to, jak zapewnia gigant z Redmont, w udostępnionej wersji SQL Servera wszystkie przewidywane funkcje są już zaimplementowane i jest to kompletny produkt. Mamy do dyspozycji między innymi zautomatyzowane zarządzanie, wbudowane usługi raportowania, kreatory, czy dynamiczny help.

Visual Studio 2005 Beta 2 jest dostępne dla subskrybentów MSDN (Microsoft Developer Network) i można je pobrać ze stron producenta. Wychodząc naprzeciw użytkownikom, Microsoft udostępnił także licencję "GoLive!", która daje użytkownikom możliwość używania udostępnionych wersji testowych w produkcji. Nowa licencja uprawnia do tworzenia komercyjnych aplikacji ASP.NET, a także opartych na Windows Forms, Visual Studio Tools for Office, czy na platformy mobilne - .Net Compact Framework.

Visual Studio Developer Center

Visual Studio 2005 Developer Center


Zobacz również