Visual Studio Orcas i .NET Framework 3.5 beta

Kolejne wydanie zintegrowanego środowiska programistycznego firmy Microsoft - Visual Studio "Orcas" - weszło dziś oficjalnie w fazę beta 1. Wśród nowości znaleźć w nim można między innymi wsparcie dla usług sieciowych Windows Communication Foundation, języka zapytań LINQ, czy też nowe narzędzia do tworzenia aplikacji korzystających z biznesowych możliwości Office.

Do tej pory użytkownicy mogli przyjrzeć się nowemu Visual Studio w dwóch wersjach CTP (Community Technology Preview). Nowa beta 1 pozwoli teraz deweloperom między innymi na zapoznanie się z WCF (Windows Communication Foundation) - nową generacją usług sieciowych (Web services) - które będą wspierane przez Visual Studio Orcas. Projekt WCF, znany wcześniej pod nazwą kodową Indigo, zrywa na przykład z przywiązaniem usług sieciowych do Internet Information Services (IIS). Wreszcie deweloperzy będą mogli przetestować usługi sieciowe oparte na filozofii Indigo.

Integralną częścią środowiska staną się także narzędzia Visual Studio Tools for Office (VSTO) służące do tworzenia aplikacji na platformie Office. Dzięki nim możliwe będzie tworzenie rozwiązań Office Business Applications (OBA) opartych na platformie .NET i korzystających z silników aplikacji pakietu biurowego. Kolejną nowością w Orcas jest wsparcie dla nowego modelu Language Integrated Query (LINQ) - więcej informacji na ten temat można znaleźć na przykład w angielskiej Wikipedii. Pociągnie to za sobą konieczność zmiany składni języków C# i VB, lecz umożliwi w spójny i jednolity sposób konstruowanie zapytań zwracających zbiory danych nie tylko do baz danych, ale także kolekcji i list programu rezydujących w pamięci operacyjnej komputera.

Konsekwencją wprowadzenia LINQ jest udostępnienie nowej wersji .NET 3.5 beta 1, która posiada wsparcie dla nowej technologii. Oprócz tego nowa wersja zapewnia bezpośrednią integrację ASP.NET AJAX

Póki co pobrać nową wersję Visual Studio "Orcas" mogą subskrybenci MSDN, ale za jakiś czas ma się ona pojawić także w serwisie Microsoft Downloads. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na witrynie Visual Studio Code Name "Orcas" Downloads. Miejmy nadzieję, że niedługo pojawią się także przeznaczone do najmniej profesjonalnych zastosowań wersje Express dla studentów, hobbystów i początkujących deweloperów.