Vivaldi 2.9: potężniejsze menu i poprawki wydajności

Znaczne ulepszenia w menu, globalne ustawienia domyślnych uprawnień stron, poprawa wydajności i wiele więcej - wszystko to w najnowszej wersji przeglądarki Vivaldi przeznaczonej na komputery.


Ulepszenia w menu Vivaldi

W nowej wersji Vivaldi zmieniliono menu - teraz ma więcej opcji i pozwala szybciej uzyskać dostęp do preferowanych funkcji. Wielu użytkowników korzystać w tym celu z paska menu, więc poprawiliono nawigację klawiaturą i myszą po nim. Jeśli korzystasz z systemu Windows lub Linux, możesz ustawić menu Vivaldi tak, jak chcesz - jako przycisk Vivaldi w lewym górnym rogu albo jako poziomy pasek w górnej części okna. Możesz nawet wybrać styl ikony menu. Sprawdź to w Ustawienia > Wygląd > Menu.

Vivaldi 2.9: potężniejsze menu i poprawki wydajności

Oto nowe elementy, które zostały dodane do menu Vivaldi:

  • Panele www: Menu > Widok - niestandardowe panele w górnym menu. Oznacza to łatwy dostęp do stron dodanych w bocznym pasku paneli - komunikatorów, wiadomości czy słowników.
  • Pokazuj pasek kart: Menu > Widok - jedno kliknięcie i pasek kart jest albo go nie ma, a Ty masz więcej wolnej przestrzeni przeglądania.
  • Zakładki: Od teraz wywołanie menu kontekstowego jest możliwe po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na konkretną zakładkę.
  • Zgłoś błąd: Menu > Pomoc - Otworzy stronę służącą do zgłaszania problemów.
  • Zrzut ekranu - ustaw globalne uprawnienia domyślne stron. Powiadomienia pojawiające się na ekranie z różnych witryn czasami (albo prawie zawsze) są inwazyjne i niepożądane. Oczywiście zawsze możesz odrzucać je jedno za drugim, bądź dostosować uprawnienia dla poszczególnych stron. Możesz globalnie ustawić domyślne uprawnienia stron dla: Dźwięku, Powiadomień, Geolokalizacji, Kamery, Mikrofonu, Czujników ruchu, Urządzeń Bluetooth, Urządzeń MIDI, Wyskakujących okien. Globalną kontrolę nad tym znajdziesz w Ustawienia > Strony internetowe > Uprawnienia domyślne

Vivaldi 2.9 - poprawki

  • Usprawnione odtwarzanie wideo dla systemu macOS - znaczny postęp w naprawianiu niektórych problemów z wideo HTML5, które powodowały, że filmy nie byłyby odtwarzane na starszych komputerach.
  • Lepsza wydajność - prace nad poprawą ogólnej wydajności obejmują aktualizację niektórych składników. Otwieranie i zamykanie kart powinno być znacznie szybsze.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]
  • Ruszyła Poczta Vivaldi. Czy warto z niej skorzystać?