Vivo zaskakującym liderem technologii 5G w Chinach

Firma analityczna IDC (International Data Corporation) opublikowała najnowszy raport dotyczący sprzedaży smartfonów 5G w Chinach. Mamy zaskakującego lidera.

Dane za trzeci kwartał 2019 roku wskazują, że rynek smartfonów 5G został zdominowany przez trzy firmy. Na czele stawki, zaskakująco, stoi Vivo, którego smartfony 5G stanowią ponad 54% wszystkich sprzedanych w Chinach modeli tego typu. Drugie miejsce należy do Samsunga (z 29% udziałem w rynku), podium zamyka Huawei, które zdołało uzyskać zaledwie 9,5% udziału w rynku. Barierę 1% udało się przekroczyć jeszcze tylko dwóm producentom - Xiaomi oraz ZTE.

Skąd ten niespodziewany sukces Vivo i słaba pozycja Huawei? Według IDC sporo w tym zasługa konkretnych modeli. Analitycy uważają, że rynek smartfonów 5G w chinach dzieli się obecnie pomiędzy "budżetowe flagowce" i "flagowce klasy premium". Vivo jako jedyny producent posiada swoich przedstawicieli w obydwu kategoriach - Vivo iQOO Pro 5G w "budżetowcach" oraz Vivo NEX 3 w kategorii "premium". Dla porównania, Samsung na chińskim rynku również sprzedaje dwa smartfony z modemami 5G - Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G oraz Samsung Galaxy A90 5G, ale obydwa te modele zaliczają się do urządzeń klasy premium.

Ogólnie Vivo iQOO Pro 5G jest jednym z najtańszych smartfonów na chińskim rynku oferujących możliwości korzystania z sieci 5G. Najtańszy wariant iQOO Pro 5G można dostać już za około 3798 juanów, co przekłada się na około 2100 złotych.

Według danych IDC (pochodzących z września tego roku), w 2019 roku sprzedano w Chinach blisko 485 tysięcy smartfonów 5G.

źródło: gizmochina.com/idc.com