VoIP, Wi-Fi i Panasonic

Panasonic, który dotychczas skupiał się na produkcji telefonów DECT (Digital Enhaced Cordless Telecommunications), postanowił spróbować czegoś nowego. Firma pokazała swój pierwszy bezprzewodowy telefon dla Skype'a. Urządzenie korzysta z sieci Wi-Fi i do działania nie potrzebuje komputera.

Telefon KX-WP1050 sprzedawany jest razem z bezprzewodowym routerem, który obsługuje standardy 802.11b/g. Router pozwala również na podłączenie kolejnych urządzeń, więc z powodzeniem można go wykorzystać do udostępnienia sieci pecetowi czy notebookowi. Z kolei telefon może działać w każdej bezprzewodowej sieci, która nie wymaga autoryzacji.

VoIP, Wi-Fi i Panasonic

Zestaw Panasonic KX-WP1050

Panasonic wyposażył swoje urządzenie w technologię szyfrowania WPA oraz moduł QoS, którego zadaniem jest poprawienie jakości dźwięku. Telefon waży 113 gramów, a bateria pozwala na prowadzenie rozmów przez 4,5 godziny. Czas oczekiwania wynosi 55 godzin. Telefon można załadować podłączając go do routera lub do portu USB. Użytkownik znajdzie w zestawie zasilacz, który umożliwia ładowanie urządzenia z każdej sieci, w której napięcie wynosi od 100 do 240 woltów.

Jedyną wadą telefonu wydaje się być jego wysoka cena. W USA kosztuje on 399 doarów, czyli ponad dwukrotnie drożej niż telefon Wi-Fi firmy SMC. Z tego też powodu można zastanawiać się, do kogo adresowana jest oferta firmy - wszak biznes wciąż nie jest przekonany do usług VoIP, a konsumenci wybierają zwykle tańsze rozwiązania.