VoIP - to łatwe!

Tanie, wielogodzinne telefonowanie przestało już być luksusem. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z kolegą z osiedla czy z rozmówcą znajdującym się po drugiej stronie globu, nie musisz nerwowo liczyć impulsów. Wystarczy, że użyjesz telefonu VoIP.


Natłok ofert operatorów telekomunikacyjnych i mnogość dostępnych rozwiązań sprawiają, że nachodzą nas wątpliwości: czy warto przedłużać dotychczasowy abonament telefoniczny? A może zrezygnować i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na lepsze łącze internetowe? Odpowiadamy: tak, to dobry pomysł. Telefonia VoIP jest wygodna i bardzo opłacalna.

Zanim kupisz sprzęt

Jeśli poważnie rozważasz zamianę swojego "analoga" na telefon przesyłający pakiety zer i jedynek, zacznij od testu łącza. W Sieci znajduje się wiele serwisów, które pozwalają na określenie, czy dane łącze zapewni wystarczającą jakość dla transmisji głosu.

Jeden z nich to popularny myspeed. Kliknij niepozorny przycisk "Click to start test" i odczekaj chwilę, aż zostanie wyświetlony diagram określający bardzo klarownie możliwości twojego łącza.

VoIP - to łatwe!
Zwróć uwagę, że w komunikacji RTP (ten protokół wykorzystuje m.in. VoIP) ważne jest nie tylko pasmo, jakie wykupiłeś u dostawcy Internetu. Test dostępny we wskazanym serwisie określa także inne ważne parametry łącza, jak np. tzw. jitter (krótkookresowe odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk sygnału) czy ilość utraconych pakietów.

Po uzyskaniu pozytywnych rezultatów możesz pójść o krok dalej. Wykonaj pierwsze połączenie VoIP. Możliwości jest kilka - możesz użyć któregoś z darmowych komunikatorów głosowych, na przykład popularnego Skype’a.

Jeśli jednak internetowy telefon ma być uniezależniony od komputera (który w przeciwnym razie musiałby pracować przez całą dobę) i chcesz używać urządzeń zewnętrznych, oferujących wiele różnych usług dodatkowych oraz pozwalających na duże możliwości konfiguracyjne (na przykład wybór kodeka, który zapewni optymalną jakość połączenia na łączu, którym dysponujesz), od razu rozważ komercyjny system telefonii VoIP oparty na protokole SIP.

W komputerze

Na początek wykonaj kilka połączeń na różne rodzaje telefonów - pewną ilość impulsów, które jako nasz Czytelnik otrzymasz od operatora, możesz przeznaczyć na połączenia lokalne, krajowe, międzynarodowe czy komórkowe. Dobrze jest przeprowadzić testy w różnych porach dnia - może się bowiem okazać, że o pewnych godzinach twoje łącze mogą być przeciążone i jakość połączeń nie będzie zadawalająca.