Vodafone wskazuje na szkodliwość planów Unii Europejskiej

Zdaniem firmy Vodafone, nowe plany reformy rynku telefonów komórkowych zaproponowane przez Unię Europejską, mogą spowodować drastyczny spadek liczby użytkowników.

Europejska Komisarz do spraw Informatyki i Mediów, pani Vivianne Reding, wzbudziła ostrą reakcję wśród operatorów sieci komórkowych. Powodem wzburzenia są plany obniżenia taryf jakich chce dokonać Unia Europejska.

Opłaty o jakich mowa wynoszą obecnie około 8 eurocentów za minutę. Reding chce ich obniżenia do 2 eurocentów za minutę, jeszcze przed 2012 rokiem. Zmiana taka ma znacznie zmniejszyć łączne koszty użytkowania telefonów komórkowych jakie obecnie ponoszą klienci.

Jednak na tym nie koniec zmian. Kolejnym punktem reformy miałoby być przyjęcie amerykańskiego modelu, w którym użytkownik telefonu komórkowego płaciłby również za połączenia odebrane. To właśnie ta zmiana nie podoba się Vodafone. Zdaniem ekspertów tej firmy, uderzy to szczególnie w grupę odbiorców o stosunkowo niskich dochodach. Ci bowiem, zwykle odbierają wiele rozmów telefonicznych, samemu nie dzwoniąc. Wprowadzenie stawek za rozmowy odebrane spowoduje, że zwyczajnie pozbędą się oni swoich telefonów.

Zdaniem Vodafone rozsądnym byłoby obniżenie stawek do 5-6 eurocentów za minutę. W przeciwnym wypadku operatorzy postawieni zostaną w bardzo trudnej sytuacji.

W uzasadnieniu swojego argumentu Vodafone przytacza badania firmy Taylor Nelson Sofres. Wynika z nich, zdaniem giganta rynku telefonii komórkowej, że przy wprowadzeniu opłat za odbieranie rozmów przychodzących, ilość użytkowników spadłaby o 10%.


Zobacz również