W 2005 r. w Internecie szukano inżynierów

Portal rekrutacyjny Pracuj.pl dokonał podsumowania ofert pracy, które publikował w minionym roku. Wynika zeń, że w 2005 roku najłatwiej było znaleźć pracę w przemyśle lekkim i handlu, a co jedenasta oferta kierowana była do inżynierów.

W ub. roku w portalu opublikowano 45 tys. ofert pracy. Analizie poddano oferty dla osób z wyższym wykształceniem (nie uwzględniono propozycji dla pracowników fizycznych i propozycji z administracji publicznej).

Najwięcej, 12% wszystkich ofert, pochodziło z branży handlowej. Prawie 9% propozycji złożyły firmy przemysłu ciężkiego, z branży telekomunikacyjnej i nowych technologii pochodziło 7,7% ofert pracy. Analiza osobno traktuje firmy informatyczne, które zaoferowały 4,1% ofert. W czołówce branż zatrudniających najwięcej pracowników znalazły się ponadto: budownictwo i nieruchomości (6,4%), przemysł lekki (6%), bankowość, finanse i ubezpieczenia (5,8%). W sumie z przemysłu lekkiego i ciężkiego pochodziło blisko 15% wszystkich ofert w Pracuj.pl.

Największą szansę na znalezienie pracy mieli handlowcy - skierowanych było do nich ponad 5,5 tysiąca ofert pracy. Na drugim miejscu znaleźli się inżynierowie - co 11 oferta pracy dotyczyła tej właśnie grupy. "To ważna wiadomość dla studentów i absolwentów politechnik. Ich szkoły dotąd przegrywały konkurencję z uczelniami ekonomicznymi" - skomentował te wyniki Przemysław Gacek, prezes Pracuj.pl. Na trzecim miejscu znalazła się obsługa klienta i call center. W czołówce były też zawody informatyczne związane z administrowaniem oraz profesje finansowo-ekonomiczne. Najmniej ofert pracy w 2005 roku przeznaczonych było dla tłumaczy oraz prawników. Nieco więcej ofert dotyczyło pracowników działów badania i rozwoju oraz specjalistów zajmujących się obsługą Internetu i usługami e-commerce - po 1,3% ogłoszeń.

Najwięcej ofert (9 000) pochodziło z województwa mazowieckiego. Jednak według Pracuj.pl od dwóch lat udział Mazowsza maleje. W 2003 roku z województwa mazowieckiego pochodziła jeszcze co trzecia oferta w portalu Pracuj.pl. W 2005 roku co jedenasta oferta pracy w Pracuj.pl pochodziła z województwa śląskiego, co trzynasta - z dolnośląskiego. Tyle samo propozycji zatrudnienia dotyczyło województwa wielkopolskiego. Pierwszą piątkę zamyka Małopolska - z niemal trzema tysiącami ofert pracy w ciągu roku (6,5% ogłoszeń).