W 2009 piraci najczęściej pobierali...

Początek nowego roku to okres wszelkiego rodzaju podsumowań wydarzeń ubiegłych dwunastu miesięcy. Dzięki zestawieniom przygotowanym przez serwisy zajmujące się tematyką P2P wiemy, które filmy, gry i elektroniczne książki cieszyły się największym wzięciem u osób pobierających pliki z Sieci w 2009 r.

Spis treści

Filmy

Listę najczęściej ściąganych nielegalnie filmów w 2009 r., którą przygotował serwis TorrentFreak, otwiera Star Trek. Kosmiczna saga, której pierwsze odcinki nakręcono w latach 60-tych ubiegłego wieku, cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Wynik uzyskany przez jej najnowszą część - prawie 11 milionów pobrań - zdecydowanie przewyższa osiągnięcia najpopularniejszego filmu w 2008 r. - Mrocznego Rycerza, który pobrany został ponad 7 mln razy.

Nie mniejszą popularnością od Star Treka cieszył się film Transformers. Zemsta upadłych, który zajął drugie miejsce w rankingu. Ściągnięto go ponad 10 milionów razy. Poziom dziewięciu milionów pobrań, co zapewniło miejsca 3 i 4, przekroczyły też filmy RocknRolla oraz Kac Vegas. Dalej uplasowały się tytuły Zmierzch (8,7 milionów pobrań), Dystrykt 9 (8,3 mln), Harry Potter i Książę Półkrwi (7,9 mln), Stan Gry (7,3 mln) oraz X-Men Geneza: Wolverine (7,2 mln). Ostatnie miejsce zajęła Zapowiedź (ponad 6 milionów pobrań).

Książki

Zestawienie 10 najczęściej pobieranych elektronicznych książek przygotował serwis Freakbits. Pozycje, które się na niej znalazły, co nie powinno chyba być zaskoczeniem, w większości dotyczą seksu i erotyki. Należąca do tego nurtu Kamasutra zajęła pierwsze miejsce. Dalej mamy The Complete Idiot’s Guide to Amazing Sex (3. miejsce), Before Pornography - Erotic Writing In Early Modern England (6. miejsce) czy Nude Photography - The Art And The Craft (9. miejsce).

Prócz seksu zainteresowaniem cieszyła się książka odkrywająca tajniki posługiwania się Photoshopem - Adobe Photoshop Secrets (2. miejsce), poradnik instruujący, jak zbudować dom korzystający z energii słonecznej - Solar House - A Guide for the Solar Designer (5. miejsce), chyba najambitniejsza w tym zestawieniu The Lost Notebooks of Leonardo da Vinci (4. miejsce) oraz Twilight (7. miejsce), powieść o wampirach, na podstawie której w ubiegłym roku nakręcono film Zmierzch. Stawkę zamyka podręcznik dla majsterkowiczów oraz początkujących "złotych rączek": Fix It - How To Do All Those Little Repair Jobs Around The Home.

Według informacji podanych przez Freakbits, wszystkie książki, które znalazły się na liście pobierano od 100 do 250 tys. razy.

Gry

Numerem jeden na liście najchętniej pobieranych gier za pośrednictwem protokołu BitTorrent w 2009 r. była Call of Duty: Modern Warfare 2. W stosunkowo krótkim czasie (premiera miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku) w wersji dla peceta pobrano ją ponad cztery miliony razy. Gra cieszyła się popularnością nie tylko wśród piratów. Podczas pierwszych 24 godzin sprzedaży, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Modern Warfare 2 zarobiła 310 milionów dolarów. Po następnych sześciu dniach kwota to urosła do 550 milionów dolarów.

Druga pozycja na liście to The Sims 3, której nielegalne kopie były ściągane 3,2 miliona razy. Produkcja na swoją pozycję "pracowała" od czerwca 2009 r. W pierwszej piątce zestawienia przygotowanego przez serwis TorrentFreak znalazły się też Prototype (2, 3 miliona pobrań), Need for Speed Shift (2,1 mln) oraz Street Fighter IV (1,8 miliona).

TorrentFreak uwzględnił także gry na konsole. Zainteresowanie nimi było jednak zdecydowanie mniejsze. Na pobranie Call of Duty: Modern Warfare 2 w wersji na Xboksa 360 internauci zdecydowali się 970 tys. razy. Ten wynik dał grze pierwsze miejsce w zestawieniu. W przypadku konsoli Wii najpopularniejsza okazała się propozycja Nintendo - New Super Mario Bros. Ściągnęło ją 1,1 miliona osób.

Więcej informacji Freakbits, TorrentFreak


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: