W 2015 roku dwie platformy Apple pokonają pod względem sprzedaży wszystkie wersje Windows

Najświeższy raport firmy analitycznej Gartner niesie ze sobą bardzo przykre informacje dla Microsoftu.


Zgodnie z najnowszymi prognozami firmy analitycznej Gartner, już w 2015 roku liczba sprzedanych urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Apple (iOS i OS X) będzie wyższa od liczby sprzedanych urządzeń korzystających z wszystkich odmian systemu Windows.

Z szacunków firmy Gartner wynika, że w poprzednim roku na rynek trafiło 347 milionów "okienkowych" urządzeń i 213 milionów "jabłkowych". Różnica wynosząca 134 miliony powinna jednak w obecnym roku spaść do poziomu zaledwie 23 milionów, natomiast w roku przyszłym wykazać przewagę Apple.

Co ważne, Apple na rynku konsumenckim już pokonało Microsoft, który broni się jednak jeszcze dzięki rynkowi "enterprise".

Co z Androidem?

Oczywiście raczej nikogo nie powinno dziwić, że zdecydowanym liderem rynku będzie Android. Gartner przewiduje, że korzystających się z niego urządzeń sprzeda się w obecnym roku 867 milionów, podczas, gdy "okienkowo-jabłkowa" konkurencja osiągnie wynik na poziomie 636 milionów. Co więcej, w 2014 roku sprzedaż "androidowych" gadżetów powinna przekroczyć miliard sztuk.

Ogólna sprzedaż

Na koniec warto dodać, że Gartner podaje również, iż w sumie w 2012 roku sprzedano 2,2 mld urządzeń. W 2013 roku powinno ich być 2,3 mld, natomiast w roku przyszłym 2,5 mld.