W Diablo 4 nie zagrasz bez dostępu do Internetu

Diablo 4, podobnie jak miało to miejsce w Diablo 3, nie pozwoli na rozgrywkę offline. Gra będzie wymagała stałego dostępu do Internetu.

Pamiętam jak wielkie poruszenie wywołała informacja o tym, że do grania w Diablo 3 będzie niezbędne połączenie z Internetem. Dzisiaj wiele gier oferuje podobny model rozgrywki i mogłoby się wydawać, że zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. Nic bardziej mylnego. Informacja o braku trybu Offline w Diablo 4 również wzbudziła sensację.

W Diablo 4 nie zagrasz bez dostępu do Internetu

A wszystko zaczęło się od komentarza Joe Shely'ego, głównego projektanta gry, który na pytanie o możliwość grania Offline odpowiedział:

Cześć świata gry jest duża, połączona i wspólna. To pozwala grupować się ze znajomymi, wymieniać przedmiotami i walczyć w trybie PvP. Czujemy, że świat w wersji online zapewni najlepszą możliwą rozrywkę

Podobnie jak Diablo 3 gra zaoferuje zapewne stałe zapisywanie stanu gry na serwerach Blizzarda, których sprawne działanie będzie niezbędne do uruchomienia gry. A to będzie dla firmy wyzwanie, bo Diablo 3 w pierwszych dnia zwyczajnie nie chciało z tego powodu działać. Chodziły o słynny Error 37.

Ciekawa jest również informacja o wymianie przedmiotów. W 2014 roku Blizzard zamknął dom aukcyjny, w którym gracze mogli handlować przedmiotami z gry za prawdziwe pieniądze. Nie był to zbyt udany pomysł.

Konieczność posiadania aktywnego połączenia z Internetem miała dla Blizzarda ogromną zaletę w kontekście Diablo 3. Stworzenie pirackich wersji gry było niemożliwe przez bardzo długi czas. I prawdę mówiąc nie jestem pewny, czy kiedykolwiek piratom udało się obejść tę kwestię.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10