W Drodze Mlecznej odkryto ponad 100 czarnych dziur

Każda z czarnych dziur w gromadzie gwiazd Palomar 5 ma masę około 20 razy większą od masy Słońca.

W Drodze Mlecznej odkryto ponad 100 czarnych dziur

źródło: NASA/JPL-Caltech

W poniedziałkowym czasopiśmie Nature opublikowano badanie, które wykazało obecność ponad 100 czarnych dziur o masach gwiazdowych ukrytych w gromadzie gwiazd Palomar 5 poruszających się po Drodze Mlecznej. Znajduję się one około 80 tys. lat świetlnych od nas, a sama gromada ma więcej niż 10 miliardów lat i prawdopodobnie powstała w najwcześniejszych fazach formowania się Galaktyki. Jej gwiazdy są oddalone od siebie na odległość nawet do 30 tys. lat świetlnych. Populacja ukrytych czarnych dziur na niespotykaną dotąd skalę jest porażającym odkryciem.

Mark Gieles, astrofizyk z Uniwersytetu w Barcelonie i główny autor badania, mówi:

Liczba czarnych dziur jest około trzy razy większa niż oczekiwano na podstawie liczby gwiazd w gromadzie, co oznacza, że ​​ponad 20 procent całkowitej masy gromady składa się z czarnych dziur. (...) Każda z nich ma masę około dwudziestu mas Słońca i powstała w wybuchach supernowych pod koniec życia masywnych gwiazd, kiedy gromada była jeszcze bardzo młoda.

Odkrycie pomaga zidentyfikować Palomar 5 jako gromadę pływową, a nie kulistą. Do tej pory pochodzenie strumieni pływowych było tylko hipotezą. Teraz, dzięki dalszej analizie wyjątkowego przypadku Palomar 5, zespół naukowców był w stanie wykorzystać symulacje N-ciał do odtworzenia orbit i ewolucji gwiazd tworzących gromadę. Wyniki pokazują, że strumień pływowy gromady najprawdopodobniej powstał z powodu znacznej liczby czarnych dziur wyrzucających gwiazdy poza jej obszar. Efekt ten opiera się na interakcjach orbitalnych w gromadzie i nie byłby możliwy przy mniejszej ilości czarnych dziur.

Zobacz również:

  • Byliśmy na wystawie Cosmos Discovery - to już ostatnia szansa!

Symulacje przeprowadzone przez zespół wykazały, że za mniej więcej miliard lat, tuż przed całkowitym rozpadem, gromada Palomar 5 będzie składała się w całości z czarnych dziur.

Zobacz także: Wentylatory i wiatraki w promocji [Lipiec 2021]

Źródło: cnet.com