W Hiszpanii zbudują superkomputer oparty na architekturze ARM

W Barcelona Supercomputing Center w Hiszpanii zostanie zbudowany nowy superkomputer. Co interesujące, będzie on korzystał z czterordzeniowych procesorów ARM.


Prototypowy superkomputer zostanie zbudowany w oparciu o zaprezentowane niedawno przez Nvidię czterordzeniowe układy Tegra 3, które przeznaczone są przede wszystkim na rynek tabletów i smartfonów.

Urządzenie to pierwszy krok dla firmy ARM, który pozwoli jej zaistnieć na rynku wysokowydajnych komputerów, zdominowanym obecnie przez firmy Intel, Advanced Micro Devices, IBM i Oracle.

Oczywiście oparty na tysiącach rdzeni ARM Cortex A9 superkomputer nie zapewni mocy obliczeniowej na poziomie kilku petaflopsów znacznie pod tym względem ustępując najwydajniejszym maszynom na świecie. Ma jednak szansę zaistnieć na liście Top 500 "zgarniając" tytuł "najbardziej energooszczędnego superkomputera na świecie".

Urządzenie pozwoli naukowcom na przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń bez obawy o gigantyczne rachunki za prąd. Warto reż dodać, że Barcelona Supercomputing Center posiada już podobne rozwiązanie w mniejszej skali, które korzysta z 256 dwurdzeniowych układów Tegra 2.

Specyfikacja nowego superkomputera, który jest "sercem" projektu o nazwie Mont Blanc, zostanie określona w przyszłym roku. Budżet jakim dysponuje BSC przekracza 14 milionów euro.

ARM w końcu przedstawia 64-bitową architekturę

Pod koniec października firma ARM przedstawiła swoją pierwszą 64-bitową architekturę mikroprocesorów - ARMv8. Ma nadzieję, że dzięki niej będzie mogła zaznaczyć swoją obecność na rynku serwerów. Pierwsze takie urządzenia powinny się pojawić w 2014 roku.

Jakie superkomputery są obecnie najszybsze na świecie?

Czołówka najnowszej listy Top 500 przedstawia się następująco:

1. K (Japonia) - 10,51 petaflopsów

2. Tianhe-1A (Chiny) - 2,57 petaflopsa

3. Jaguar (USA) - 1,76 petaflopsa

4. Nebulae - 1,27 petaflopsa

5. Tsubame 2.0 (Japonia) - 1,19 petaflopsa

6. Cielo (USA) - 1,11 petaflopsa

7. Pleiades(USA) - 1,09 petaflopsa

8. Hopper (USA) - 1,054 petaflopsa