W Indiach powstanie wkrótce pierwszy smartfon dla niewidomych

29-letni mieszkaniec Indii, Sumit Dagar, wygrał główną nagrodę w zorganizowanym przez firmę Rolex konkursie Rolex Award for Enterprise. Dzięki niej wkrótce powinien na rynku zagościć pierwszy smartfon dla niewidomych.

Konkurs Rolex Award for Enterprise został zorganizowany w New Delhi przez znaną z produkcji markowych zegarków firmę Rolex. 29-letni projektant przemysłowy Sumit Dagar w drodze po zwycięstwo i 50 tysięcy dolarów nagrody musiał pokonać tysiące uczestników. Jury doceniło przygotowany przez niego projekt smartfona dla niewidomych, którego ekran (nazywany "ekranem Braille'a") bazuje na technologii Shape Memory Alloy wykorzystującej stop metalu z "pamięcią kształtu".

"Stworzyliśmy pierwszy na świecie smartfon Braille'a. Ten produkt oparty jest na innowacyjnym "ekranie dotykowym", który jest w stanie przekształcić otrzymane treści w dotykowe wzorce" - tłumaczy Dagar.

Samsung był pierwszy

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze tego typu urządzenie. W 2006 roku Samsung zaprojektował bowiem telefon Touch Messenger, który był zdolny do wyświetlania wiadomości tekstowych na niewielkim "wyświetlaczu" brajlowskim. Jak zauważa jednak Dagar, do tej pory żaden telefon Braille'a nie został skomercjalizowany.

Kiedy?

Smartfon dla niewidomych będzie gotowy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Z czasem poza jego podstawową funkcjonalnością, czyli wyświetlaniem wiadomości tekstowych, niewidomym użytkownikom udostępniona zostanie możliwość korzystania z map i technologii GPS.

Jaki to ma sens?

Prawdopodobnie część osób zada sobie pytanie, czy urządzenie takie jest w ogóle potrzebne przy dostępnych na rynku aplikacjach odczytujących otrzymaną wiadomość. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Wspomniane aplikacje nie zapewniają bowiem należytej ochrony prywatności korespondencji.


Zobacz również