W Kanadzie spis ludności odbędzie się przez internet

Kanada jest kolejnym krajem po Szwajcarii i Nowej Zelandii, który zdecydował się na przeprowadzenie spisu ludności przez internet - podaje agencja Reutera. Jak twierdzi tamtejszy Urząd Statystyczny, system jest odpowiednio zabezpieczony i pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie spisu.

Każdy z 32 mln Kanadyjczyków otrzyma list przesłany tradycyjną pocztą zawierający kod dostępu do strony, za pośrednictwem której będzie można podać informacje dotyczące swojego domostwa. Urząd Statystyczny podkreśla, że przygotowana strona jest opowiednio zabezpieczona.

Nie wszyscy Kanadyjczycy będą mogli jednak z internetowego formularza skorzystać. Ci, którzy mają starsze wersje przeglądarek bądź starsze komputery, prawdopodobnie będą mieli trudności z dostępem do strony. Tych użytkowników odwiedzi bezpośrednio przedstawiciel Urzędu Statystycznego.

W Szwajcarii, gdzie wcześniej przeprowadzono spis ludności przez internet, z elektronicznych formularzy skorzystało 30% społeczeństwa.

W Kanadzie zgodnie z regulacjami prawnymi obywatel nie może uniknąć spisu ludności. Za niewzięcie w nim udziału grozi grzywna 500 kanadyjskich dolarów bądź 3 miesiące więzienia.