W Polsce prawie nie ma w pełni bezpiecznych stanowisk pracy przy komputerze

Większość osób pracujących przy komputerze nie wie jak z niego "zdrowo'" korzystać - wynika z najnowszej edycji badań Ergotest. Niestety ten stan rzeczy trwa już w Polsce od kilku lat, co potwierdza szereg dolegliwości, na które coraz częściej skarżą się pracownicy biurowi.

Jak wyjaśnia Marcin Babski prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracowników BHP, "prawidłowe, ergonomiczne krzesło, to takie które opiera się na pięcioramiennej podstawie z odpowiednio wyprofilowanym oparciem, możliwością obrotu o 360 stopni, regulacją wysokości oraz regulowanymi podłokietnikami".

Idealne stanowisko pracy przy komputerze

Ergotest to ogólnopolska kampania edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia płynące z codziennej pracy biurowej.

Z najnowszej edycji badań bezpieczeństwa i ergonomiczności (wzięło w nich udział 11 300 respondentów, którzy wypełnili ankietę online między styczniem 2009 a październikiem 2009 r.) wynika, że:

- jedynie 1 % stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni przystosowanych do potrzeb pracowników

Zobacz również:

  • Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

- jedna trzecia stanowisk pracy nie ma wystarczającej, odpowiednio wydzielonej przestrzeni, a odległość od następnego stanowiska pracy jest mniejsza niż zgodne z normami 80 cm

- pracownicy siedzą na niewygodnych i źle wyregulowanych krzesłach (prawie połowa nie ma wcale lub posiada jedynie częściową możliwość dostosowania siedziska do własnych, indywidualnych potrzeb).

Ponadto polscy pracownicy biurowi mają niewielką świadomość na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe stanowisko pracy:

- ponad połowa z nich ma źle ustawiony monitor

- prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednio ustawionej klawiaturze

- 83 % układa nieprawidłowo nadgarstki podczas pisania na klawiaturze (są one zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce).

W wyniku pracy w nieodpowiednich dla zdrowia warunkach, większość polskich pracowników skarży się na różnego rodzaju dolegliwości:

- ponad połowa narzeka na doskwierające i często występujące problemy z kręgosłupem

- 80% skarży się na ból oczu i zaburzenia ostrości widzenia

- pracownikom często doskwierają też mrowienie w stopach, drętwienie łydek, ból w okolicach nadgarstków oraz ogólne przemęczenie pracą biurową (duży wpływ ma w tym przypadku fakt, że tylko połowa z nich korzysta z przysługującej wszystkim 5-minutowej przerwy, po każdej godzinie pracy z komputerem).

Dr n. med. Patrycja Krawczyk-Szulc, specjalista medycyny pracy Grupy LUX MED podkreśla, że "nieergonomiczne stanowisko pracy, wymuszające niewygodną pozycje ciała podczas pracy z monitorem ekranowym to najważniejsze przyczyny obciążenia układu ruchu. Skutkiem tych obciążeń są tzw. zespoły przeciążeniowe układu mięśniowo-szkieletowego. Istotnym czynnikiem wpływającym na występowanie dolegliwości i chorób układu ruchu jest również sposób wykonywania pracy. Podczas pracy z komputerem często przeciążamy kończyny górne pisząc na klawiaturze lub obsługując mysz nie zachowując m.in. "neutralnego" fizjologicznego ustawienia nadgarstka".

Warto również dodać, że przez nieprawidłowo zorganizowane stanowiska pracy możemy być narażeni na szereg innych dolegliwości takich jak np. podrażnienie błony śluzowej, zaburzenia krążenia, usztywnienie mięśni, poronienia i dolegliwości menstruacyjne oraz...impotencja.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego jak prawidłowo siedzieć przy biurku z komputerem:

Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: