W Toruniu testują system informujący o wolnych miejscach parkingowych

W obrębie Starego Miasta w Toruniu rozpoczęto pierwsze w Polsce testy systemu wykrywania wolnych miejsc parkingowych.


Ułatwiające życie kierowcom systemy informujące o wolnych miejscach parkingowych nie są nowością. Nowością jest jednak to, że po raz pierwszy w Polsce tego typu rozwiązanie zostało zastosowane na otwartej przestrzeni. Zdecydował się na to Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, który objął testami należącą do Strefy Płatnego Parkowania ulicę Przedzamcze.

"Jest to program pilotażowy. Testy i ocenę tego rozwiązania będziemy prowadzić 6 miesięcy" - powiedział Marian Arendt, kierownik Biura Obsługi Pasa Drogowego w Toruniu.

Jak to działa?

Wspomniany system składa się z 19 czujników zainstalowanych pod wyznaczonymi miejscami do parkowania. To właśnie one będą przesyłały sygnały do centrali, która zajmie się analizą otrzymanych w ten sposób informacji o wolnych miejscach oraz ich wyświetlaniem na specjalnych tablicach z podziałem na miejsca ogólnodostępne i dla osób niepełnosprawnych.

Ile kosztuje?

Realizowany przez firmę Comtek Systems pilotażowy program (19 czujników, regenerator sygnału, kamery, centrala, tablica, serwis) kosztował będzie Miejski Zarząd Dróg w Toruniu 59 tys. złotych. To Waszym zdaniem dużo?