W USA WiMax ruszy za rok

Sprint Nextel jako pierwszy z dużych amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych ogłosił plany budowy w USA bezprzewodowej, szerokopasmowej sieci 4G wykorzystującej technologię WiMax. Ma ona zacząć działać już pod koniec 2007 r. Sprint oczekuje, że do końca 2008 r. nowa usługa będzie miała aż 100 mln użytkowników.

Według zapowiedzi Sprint Nextel ceny usługi 4G WiMax mają nie przekraczać 20 USD miesięcznie przy transmisji do 1 GB danych. Planowana przepustowość sieci WiMax ma wynosić 2-4 Mb/s i ma spełnić wymagania aplikacji o szczególnie wysokim zapotrzebowaniu na pasmo transmisji takich jak wideokonferencje, czy systemy korporacyjne wykorzystujące sieć do masowego przekazywania dużej liczby danych. Dodatkową zaletą sieci 4G - w porównaniu do obecnego standardu 3G - ma być także możliwość gwarantowania przez usługodawcę dostępnej przepustowości, niezależnie od aktualnego obciążenia sieci.

Sprint Nextel współpracuje już m.in. z Intelem, Motorolą i Samsungiem, którzy to producenci - wraz z wprowadzeniem nowej usługi - mają rozpocząć sprzedaż notebooków i innych urządzeń mobilnych wyposażonych w interfejsy WiMax.

Operator ten już obecnie oferuje zestaw usług multimedialnych za pośrednictwem sieci 3G EV-DO (Evolution-Data Optimized), ale ich popularność jest wciąż mała i nie zapewnia oczekiwanego zwrotu z inwestycji.