W boju o klienta


Nowe koncesje

Konieczność takich działań wymusza coraz silniejsza konkurencja na rynku. Maciej Srebro, minister łączności, podpisał bowiem w lipcu br. trzecią koncesję na sieć GSM 900, którą otrzymał PTK Centertel. Miało to zwiększyć atrakcyjność Telekomunikacji Polskiej SA przed planowaną na ten rok sprzedażą 25-35% jej akcji inwestorowi strategicznemu. Większościowym jego udziałowcem jest właśnie TP SA.

Koncesja na GSM 900 ma pomóc Centertelowi w konkurencji z Plusem i Erą. Firma ta znacznie wolniej pozyskuje nowych klientów, ponieważ jej sieć GSM 1800 działa jedynie w dużych miastach. Firma traci z kolei klientów w przestarzałej sieci analogowej NMT 450i. "Gdy Centertel uruchomi sieć GSM, dynamika rozwoju Ery i Plusa ulegnie spowolnieniu. Nowy operator będzie rozwijał się częściowo kosztem istniejących firm odbierając im udział w rynku" - twierdzą analitycy jednego z biur maklerskich.

Być może właśnie ten fakt spowodował protesty kierownictwa Polskiej Telefonii Cyfrowej i Polkomtela przeciwko "podarowaniu" bez przetargu koncesji na GSM 900 Centertelowi. Niejako dla wyrównania szans Minister Łączności przyznał - także bez przetargu - koncesje na GSM 1800 dla Ery i Plusa. Wszystkie trzy sieci dwuzakresowe GSM 900/1800 zaczną działać 1 marca 2000 r.

Monopol wpływa na cenę

Na przełomie 1998 i 1999 r. - po ponad dwóch latach negocjacji - operatorzy komórkowi podpisali z Telekomunikacją Polską SA kompleksowe umowy o współpracy i wzajemnych rozliczeniach. Strony ustaliły zasady i stawki rozliczeń pomiędzy operatorami za ruch krajowy i międzynarodowy oraz opłaty za łącza. Umowy TP SA z Erą GSM i Plusem GSM zamykają okres dyskusji i braku jasnych zasad współpracy między operatorami.

<font face="Arial" size="-1" color="#0080C0">Przyrost abonentów sieci komórkowych w Polsce jest najszybszy w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Konflikt trwał do początku działania obu sieci GSM, a dotyczył drażliwego tematu wzajemnych rozliczeń z tytułu połączeń między abonentami obu sieci, głównie opłat za rozmowy przychodzące do sieci danego operatora. Wartość wzajemnych rozliczeń operatorów komórkowych z TP SA jest szacowana na kilkadziesiąt mln dolarów miesięcznie. Przy poprzednio obowiązującej zasadzie zatrzymywania opłat za rozmowy wychodzące z sieci najwięcej korzystała na tym TP SA, gdyż to właśnie z jej sieci wychodziło najwięcej rozmów.

Określenie zasad wzajemnych rozliczeń, a także umożliwienie dzierżawienia łączy od innych niż tylko TP SA operatorów pozwoliły w połowie roku na niewielkie obniżenie cen za połączenia. W lipcu br. Plus GSM wprowadził niższe opłaty za połączenia wewnątrz sieci Plus GSM. Cenę za rozmowy w godzinach szczytu obniżono z 2,95 do 1,74 zł, poza godzinami szczytu z 1,74 do 1,24 zł, a w nocy z 1,74 do 0,31 zł.

Era GSM z kolei przygotowała Pakiet Jeden/Dwa, który zawiera dwa telefony GSM. Oferta jest skierowana do rodzin, par czy też osób i ich opiekunów. Połączenia z drugim numerem telefonu kupionym w ramach tej oferty są o 50% tańsze. Połączenia pomiędzy numerem przyznanym w ofercie Jeden/Dwa: w godzinach szczytu - 1,07 zł; poza godzinami szczytu - 0,54 zł, a do pozostałych abonentów Ery i innych sieci odpowiednio: 2,15 i 1,07 zł.

Najpierw zapłać

W boju o klienta

Najbardziej udane promocje operatorów telefonii komórkowej z punktu widzenia liczby zdobytych abonentów

W pierwszej fazie rozwoju operatorzy komórkowi kierowali ofertę głównie do osób zamożnych i firm, które kupowały swoim pracownikom telefony komórkowe. Obecnie najszybciej rozwijają się te sieci, które oferują usługi dla szerokiego grona odbiorców. Dla nich przygotowano przede wszystkim usługę pre-paid.

W przeciwieństwie do standardowej oferty operatorów komórkowych, klienci nie płacą co miesiąc abonamentu, nie otrzymują również do domu rachunku telefonicznego. Kupują jedynie kartę, która - podobnie jak te do automatów telefonicznych - pozwala na prowadzenie rozmów aż do wyczerpania przyznanych impulsów. Nadal mają jednak indywidualny numer telefonu.

Magnes Internetu

Operatorzy nie zapominają jednak o bardziej wymagających klientach. Tym, co ma ich zachęcąć, a jednocześnie zwiększyć przychody operatorów komórkowych, są usługi dodane. Dotyczy to głównie usług transmisji danych i dostępu do Internetu, a także serwisów informacyjnych. Pod koniec czerwca br. Era GSM uruchomiła specjalny numer telefonu, za pomocą którego można połączyć się bezpośrednio z siecią Internetu (Eranet). Podobną usługę zaoferował Plus GSM (numer 321). Z dostępu do Internetu będą mogli korzystać ci abonenci, którzy wykupili usługę przesyłania faksów i danych.

W boju o klienta

Wyniki finansowe operatorów telekomunikacyjnych

Polkomtel zamierza na początku 2000 r. udostępnić abonentom usługi transmisji danych w systemie GPRS (General Packet Radio Service). Pozwala on na czterokrotnie szybszą (38,4 Kb/s) transmisję danych w sieci GSM. Operator Plus GSM zamierza udostępnić też klientom rozwiązanie WAP (Wireless Application Protocol), umożliwiające bezpośredni dostęp do Internetu z telefonu komórkowego Nokia 7110.