W budowaniu łazików marsjańskich polscy studenci nie mają konkurencji

Polscy studenci zdominowali coroczne zawody University Rover Challenge (URC). Ich marsjańskie łaziki nie miały sobie równych i zajęły dwa pierwsze miejsca. Gdyby nie ogromny pech drużyny Politechniki Rzeszowskiej jestem przekonany, że zgarnęlibyśmy także trzecie miejsce.

30 maja na pustyni w stanie Utah rozpoczęły się kolejne zawody University Rover Challenge (URC; od sześciu lat organizuje je Towarzystwo Marsjańskie (Mars Society)), do których przystąpiło 14 drużyn z USA, Polski, Kanady i Indii. Nasz kraj reprezentowały:

- Politechnika Wrocławska (łazik Scorpio3)

- Politechnika Białostocka (Hyperion)

- Politechnika Rzeszowska (Legendary Rover)

Po kilkudniowych ciężkich testach okazało się, że polskie konstrukcje nie mają sobie równych. Zwycięzcą okazał się sześciokołowy łazik Hyperion, który dodatkowo zdobył najwięcej punktów w historii imprezy (493 na 500 możliwych). Studenci Politechniki Białostockiej już drugi raz wskoczyli na najwyższe podium. Pierwszy raz udało im się to w 2011 roku z łazikiem Magma 2.

Co istotne, także drugie miejsce padło łupem Polaków, konkretnie drużyny Politechniki Wrocławskiej. Na trzecim miejscu uplasowała się natomiast amerykańska drużyna ze Stanowego Uniwersytetu w Oregonie.

Całe podium mogło być nasze

Warty podkreślenia jest tutaj też fakt, że polskie drużyny wygrały z konkurencją z potężną przewagą. Ponadto kto wie, czy nie zgarnęlibyśmy wszystkich miejsc na podium, gdyby nie ogromny pech studentów z Rzeszowa, którzy najpierw musieli "przepychać" się z urzędnikami celnymi, a następnie borykać z poważną awarią. Ten łańcuszek nieszczęść spowodował, że Legendary Rover przystąpił do zawodów dopiero w ostatnim dniu.

Na koniec łazik Hyperion w akcji:

_____________________

Cóż, prawdopodobnie nasi studenci są już na celowniku NASA. Niewykluczone więc, że czeka ich świetlana przyszłość w Stanach Zjednoczonych. Powodzenia!