W chmurze siła - wady i zalety cloud security

Technologie oparte na przetwarzaniu w chmurze na dobre zadomowiły się już w aplikacjach antywirusowych. Dzięki nim tradycyjne pakiety zabezpieczające mogą szybciej reagować na zagrożenia, powstały już także dedykowane programy antywirusowe oparte wyłącznie o przetwarzanie w chmurze. Opisujemy wady i zalety cloud security.


Tradycyjne rozwiązania informatyczne przenoszone są do chmury (cloud computing). Trend ten stanowi kolejny etap rozwoju oprogramowania i - co ważne - nie ominął także aplikacji antywirusowych. Niewielkie obciążenie komputera, reagowanie na zagrożenia w ciągu najwyżej kilku minut oraz dostęp do baz sygnatur aktualizowanych na bieżąco na podstawie informacji pochodzących z milionów punktów końcowych to tylko najważniejsze zalety przetwarzania w chmurze. Warto zadać sobie pytanie, czy ochrona antywirusowa w chmurze stanowi przyszłość komputerowego bezpieczeństwa? W ramce przedstawiamy zalety i wady tego typu rozwiązań.

Panda, Immunet i reszta świata

Rynek oprogramowania antywirusowego w pełni bazującego na chmurze zdominowały dwa produkty: Panda Cloud Antivirus oraz Immunet. Obie aplikacje są bardzo podobne i oprócz konkurowania ze sobą nawzajem muszą rywalizować z tradycyjnym oprogramowaniem do zabezpieczania punktów końcowych. Ponadto niemal każdy producent aplikacji antywirusowych chwali się, że jakieś elementy chmury zawarł w swoich podstawowych pakietach. Czym więc jest ochrona w chmurze? W jaki sposób może zwiększyć nasze bezpieczeństwo przed wirusami, trojanami i innymi szkodnikami? Jakie są zalety i zagrożenia tego typu rozwiązań?

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2022 - ranking top 10 antywirusów
  • Grałem w Resident Evil Village na smartfonie za darmo. Ty też możesz

Panda Cloud Antivirus

W chmurze siła - wady i zalety cloud security

Na zrzucie wybrane okna z aplikacji klienckiej Pandy: widok raportu podstawowego oraz ekran Ustawienia zaawansowane.

Panda Cloud Antivirus, w skrócie Panda CloudAV, to pierwszy program antywirusowy w całości działający w chmurze. Wersja bezpłatna jest dostępna dla użytkowników prywatnych oraz organizacji non-profit. Aplikacja zapewnia ochronę przed wirusami, spyware i innym złośliwym oprogramowaniem.

Kluczowym elementem systemu jest tzw. Kolektywna Inteligencja (Collective Intelligence) - zestaw serwerów Pandy uruchomionych w chmurze. Jest to platforma bezpieczeństwa zapewniająca ochronę w czasie rzeczywistym na podstawie informacji zbieranych od innych użytkowników korzystających z programu. Panda Cloud Antivirus łączy się z serwerami Kolektywnej Inteligencji, otrzymując informacje o wirusach oraz znanych (prawidłowych) programach. Serwery Pandy na bieżąco przetwarzają dane pochodzące z klientów, umożliwiając natychmiastową reakcję na istniejące i nowe zagrożenia. Detekcja wirusów odbywa się w chmurze, użytkownicy instalują w systemie jedynie niewielkiego klienta zaprojektowanego w taki sposób, aby nie obciążać zasobów komputera. Interfejs aplikacji oraz liczbę dostępnych opcji konfiguracyjnych ograniczono do minimum. Użytkownik może wykonać szybkie skanowanie systemu lub wskazanych obiektów na dysku. Do jego dyspozycji oddano proste raporty oraz moduł kosza pozwalający przywrócić zablokowane pliki. W ustawieniach zaawansowanych uda nam się przygotować listę wykluczeń, czyli obiektów uznanych przez nas za bezpieczne.

Panda Cloud Antivirus Pro

W chmurze siła - wady i zalety cloud security

Bezpośrednim konkurentem Panda Cloud Antivirus jest Immunet.

Bogatsza wersja aplikacji, Panda Cloud Antivirus Pro może być używana także w zastosowaniach komercyjnych. Aplikacja kosztuje 99 zł przy zakupie licencji na rok. Oprócz funkcji dostępnych w bezpłatnym wydaniu, wersja Pro została wyposażona w mechanizmy analizy behawioralnej (ochrona aktywnych procesów), funkcje "szczepienia" napędów USB (blokowanie samouruchamiającego się złośliwego oprogramowania) oraz możliwość wykonywania automatycznych aktualizacji do najnowszych wersji programu. Użytkownicy otrzymują wsparcie typu VIP, świadczone 24 godziny na dobę.