W co można zainwestować 8 miliardów USD

Intel chce przeznaczyć kwotę 6-8 miliardów dolarów na rozwój nowego procesu produkcji mikroprocesorów. Potężny zastrzyk finansowy pomoże amerykańskim fabrykom należącym do koncernu wdrożyć technologię 22 nanometrów.


Celem inwestycji jest dostosowanie linii produkcyjnych w działających już fabrykach Intela w USA do wymogów najnowszej technologii oraz wybudowanie całkowicie nowego, piątego zakładu.

Spośród istniejących w Stanach Zjednoczonych fabryk Intela dwie ulokowane są w stanie Arizona (Fab 12 i Fab 32) a dwie w Oregonie (D1C i D1D). Piąty zakład zostanie wybudowany właśnie w tym drugim stanie i będzie nosić nazwę D1X. Początek prac badawczo-rozwojowych w nowej fabryce zaplanowany jest na 2013 rok.

Zobacz również:

  • Najlepsze oferty na procesory. Podpowiadamy, gdzie kupić najtaniej [24-03-2023]

Dzięki inwestycjom utworzonych zostanie 6-8 tys. miejsc pracy w branży budowlanej oraz 800-1000 nowych etatów dla inżynierów i specjalistów.

Warunki do dalszej ekspansji Intel ma bardzo dobre - koncern w trzecim kwartale 2010 r. zanotował sprzedaż o 20 % wyższą niż przed rokiem, a jego kwartalne przychody po raz pierwszy przekroczyły 11 mld dolarów.

Ok. 75 % przychodów Intela generowanych jest poza USA. Jednocześnie w Stanach ulokowane jest 3/4 produkcji mikroprocesorów koncernu.

Rozmiar ma znaczenie

Nazwa procesu produkcyjnego - 22 nm - oznacza, że w obwody o takich właśnie wymiarach będą wyposażone kolejne generacje procesorów Intela.

Wydajność procesora jest bezpośrednio związana z liczbą umieszczonych na nim tranzystorów. Im są one mniejsze, tym więcej można ich upakować na jednej płytce procesorowej. Miniaturyzacja procesu produkcyjnego pozwala również obniżać koszty produkcji układów (zwiększenie produkcji przy zachowaniu dotychczasowej skali zużycia materiałów).

W technologii 22 nm Intel wykorzysta nowy typ tranzystora - tranzystor trójbramkowy (obecnie tranzystory są dwuwymiarowe, czyli przymocowane do krzemu, tymczasem konstrukcja trójbramkowa zakłada umieszczenie tranzystora nad krzemem).

Pierwsze mikroprocesory Intela wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym (nazwa kodowa "Ivy Bridge") wejdą do produkcji pod koniec 2011 roku.

Ile wytrzyma prawo Moore'a

Zapowiedź inwestycji odzwierciedla kolejny etap realizacji Prawa Moore’a i jest wyrazem naszego zobowiązania aby nadal inwestować w przyszłość Intela - powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy.

Przypomnijmy, że prawo Moore'a, sformułowane przez wizjonera i założyciela Intela, Gordona Moore'a ponad 40 lat temu zakłada, że liczba tranzystorów w układzie scalonym będzie się podwajać co 18 miesięcy.

Problem w tym, że dochodzimy powoli do kresu możliwości tego prawa - przynajmniej jeśli nie znajdzie się lepsze tworzywo do wyrobu mikroukładów niż krzem. Uważa się, że technologia 22 nm to przedostatnia stacja na drodze miniaturyzacji krzemowych CPU (po niej nastąpić może zejście już tylko do 16 nm).

Więcej informacji: Intel