W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami

Nie każdy może sobie pozwolić na komputer lub laptop z najlepszymi obecnie podzespołami, dlatego przedstawiamy nasze zestawienie najlepszych gier na słabszy sprzęt.

Najlepsze gry z niskimi wymaganiami (fot. Konrad Pietrzykowski / mmgik.org)
Spis treści

Konrad Pietrzykowski z Milanowskie Muzeum Gier i Komputerów - MMGiK.org

Wiele klasycznych gier PC - szczególnie tych wydanych przez najlepszych deweloperów - współpracuje bez większych przeszkód z nowymi systemami operacyjnymi Windows.

Ostatnim i namacalnym tego przykładem jest chociażby MDK ze studia Shiny, którego 25 rocznica wydania przypadła 5 maja 2022r. Tytuł swobodnie zainstalował się z nośnika CD wytłoczonego 25-lat temu, a sama gra w trybie software pozwalała na rozgrywkę w systemie Windows 10. Jedynie tryb akceleracji 3D wymagał zainstalowania tzw. wrappera glide (nGlide), emulującego sprzętowe akceleratory 3dfx Voodoo. Podobnie pierwsze Diablo, Starcraft, Warcraft 2, Quake 2 i 3, Unreal Tournament, działają bez większych przeszkód na współczesnych komputerach, aczkolwiek niska rozdzielczość mogą dać się we znaki osobom dysponującym większymi monitorami.

Dlatego warto wiedzieć, że istnieją szeroko dostępne fanowskie modyfikacje umożliwiające uruchomienie i dopasowanie rozdzielczości do współczesnych panoramicznych monitorów oraz dodające zupełnie nowe możliwości rozgrywki. Najlepszym tego przykładem jest Belzebub - modyfikacja HD do oryginalnego Diablo. Trzeba wiedzieć, że nie wpływa ona jedynie na grafikę, rozbudowuje ona również znacząco możliwości gry o kolejne klasy postaci, możliwości rozwoju i wyposażenia rodem z Diablo 2! Dostępne są też oczywiście oficjalne "reedycje HD" największych klasyków takich jak chociażby Starcraft, Diablo 2, Baldurs Gate, Planescape Torment, Homeworld, Command and Conquer, które wykorzystują dobrodziejstwa nowego sprzętu, zachowując dawny klimat. Wielu fanów tych gier poczuje się jak w domu - 20 i więcej lat temu.

Jeśli mówimy o starych grach to nie można zapomnieć o platformie GOG.com, która umożliwia dostęp do bogatej kolekcji gier, w tym produkcji dla systemu MS-DOS, obsługiwanych przez emulator DOSbox. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób nie dysponujących kolekcją fizycznych gier, a tym bardziej nie dysponujących czytnikami płyt w swoich nowych komputerach stacjonarnych czy laptopach. Udostępniane pakiety instalacyjne gier (offline), zawierają często pełne obrazy gier (ISO), które na drodze emulacji zapewniają chociażby odtwarzanie soundtracku zapisanego w formacie CD-Audio np. w Quake (soundtrack gry stworzył sam Trent Rezor lider zespołu Nine Inch Nails). Właśnie w przypadku klasycznego Quake możliwe jest wypalenie fizycznego nośnika z grą, za pomocą dostępnego ISO i użycie jej do instalacji na klasycznym komputerze z epoki i przykładowo uruchomienie gry na sprzętowym akceleratorze 3dfx Voodoo w trybie GLQuake jak ćwierć wieku temu. Tak - są osoby prywatne i muzea, które dysponują sprawnymi komputerami z epoki, wyposażonymi w kultowe karty 3dfx, które odmieniły oblicze komputerów PC ponad 25-lat temu.

Gry naszej młodości idą z nami przez całe życie, podobnie jak wspaniałe chwile do których dzięki nim wracamy.

Konrad Pietrzykowski z Milanowskie Muzeum Gier i Komputerów - MMGiK.org

Salt and Sacrifice

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 8
 • Procesor - Intel Core 2 Duo 2,8 GHz lub równoważny
 • Pamięć RAM - 1 GB
 • Karta graficzna - Karta graficzna zgodna z DirectX 10 z obsługą technologii Shader Model 3.0

Salt and Sacrifice to kontynuacja niezwykle ciepło przyjętej gry Salt and Sanctuary. Produkcja charakteryzuje się wysokim poziomem trudności i jest jednym z tzw. soulslikeów. Całość rozgrywki obserwujemy z boku. Tym razem wcielimy się w postać kryminalisty, który staje przed bardzo ważnym wyborem. Albo zostanie stracony, albo zgodzi się na służbę w charakterze Naznaczonego Inkwizytora. Jego zadaniem będzie podróż po krainie w celu odnalezienia i zlikwidowania zbuntowanych magów. Twórcy oddają nam do dyspozycji 8 klas postaci - Highblade, Paladin, Assassin, Cleric, Dualist, Fighter, Ranger, Sage. Każda z nich różni się od siebie pod względem umiejętności i zdolności bojowych.

Outlast

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - 2.2 GHz Dual Core CPU
 • Pamięć RAM - 2 GB
 • Karta graficzna - NVIDIA GeForce 9800GTX / ATI Radeon HD 3xxx series

Podczas rozgrywki w Outlast wcielamy się w postać dziennikarza, który w ramach wykonywanych zadań trafia do byłego szpitala dla obłąkanych w USA. W tej chwili budynek jest w posiadaniu korporacji badawczej o nazwie Murkoff. Nasz bohater, Miles Upshur dostaje informacje, że na terenie obiektu dzieją się dziwne rzeczy i postanawia zbadać sprawę. Nie mamy do dyspozycji żadnej broni. Jesteśmy wyposażeni jedynie w kamerę i kilka baterii. Po przekroczeniu bramy trafiamy do prawdziwego horroru. Klimat grozy można tutaj kroić nożem. Outlast jest zdecydowanie jednym z najlepszych komputerowych horrorów w historii.

Zobacz również:

 • Wiedźmin 3 na PS5 i Xbox Series X z przybliżoną datą premiery! CD Projekt RED odsłania karty
 • Darmowe gry na PC, PlayStation oraz Xbox. Sprawdź najnowsze okazje [19.05.2022]

Far Cry

Minimalne wymagania

 • System operacyjny -

  Windows XP / Vista/ 7 / 8 / 10

 • Procesor - 1 GHz
 • Pamięć RAM - 256 MB
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9

Far Cry to tytuł, który zapoczątkował istnienie na rynku jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii z portfolio Ubisoftu. Wcielamy się w postać Jacka Carvera, który chcąc odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku postanowił otworzyć firmę przewoźniczą na Pacyfiku. W pewnym momencie otrzymuje zlecenie przewiezienia łodzią dziennikarki. Niestety w trakcie podróży zostają ostrzelani a kobieta przepada bez śladu. Nasz bohater musi zdać się na siebie, aby odnaleźć pasażerkę oraz przetrwać w tym mało gościnnym miejscu. Całość rozgrywa się na rozległych, niezwykle barwnych i malowniczych terenach. Misje, które musimy wykonywać nie są nam narzucane z góry. Sami w trakcie eksploracji natrafimy na łamigłówki i zagadki, które musimy rozwiązać. Do dyspozycji otrzymujemy także bardzo rozbudowany arsenał broni. Co prawda pierwszy Far Cry znacząco różni się od kolejnych odsłon, jednak jest doskonałą produkcją, którą po prostu trzeba znać.

Grę Far Cry można aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 11,99 zł.

far_cry

Far Cry (fot. Ubisoft)

Salt and Sanctuary

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 8
 • Procesor - Intel Core 2 Duo 2,8 GHz lub równoważny
 • Pamięć RAM - 1 GB
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 10

Salt and Sanctuary to platformowa gra RPG, która ma zdecydowanie więcej wspólnego z Dark Souls niż z Mario. Całość charakteryzuje się wysokim poziomem trudności i bardzo mrocznym klimatem. Podczas rozgrywki wcielamy się w pirata, który rozbił się u wybrzeży tajemniczej wyspy. Jest ona zamieszkana przez hordy topielców i innych maszkar. Co więcej, władze nad nimi sprawują potężni bossowie, z którymi będziemy musieli walczyć. Do dyspozycji otrzymujemy bogaty arsenał broni. W walce możemy używać mieczy, noży czy też toporów oraz broni dystansowej. Twórcy przygotowali także rozbudowany model rozwoju postaci. Jeśli jesteś fanem mrocznych RPG, Salt and Sanctuary jest dla ciebie.

Grę można aktualnie kupić w serwisie Epic Games Store w cenie 59 zł.

salt_and_sanctuary

Salt and Santuary (fot. Epic Games Store)

LEGO Star Wars: The Complete Saga

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - Intel P3 1.0 GHz / AMD AthlonXP lub mocniejszy
 • Pamięć RAM - 512 MB

W LEGO Star Wars: The Complete Saga poznamy wydarzenia, które miały miejsce w dwóch pierwszych trylogiach Gwiezdnych Wojen. Sama fabuła jest tu jednak tylko pretekstem do świetnej, niczym nieskrępowanej zabawy. Całość została przedstawiona z typowym dla gier z serii LEGO przymrużeniem oka i charakterystycznym humorem. Twórcy oddali nam do dyspozycji mnóstwo grywalnych postaci, w tym najbardziej znane, taki jak m.in. Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Luke Skywalker czy też Darth Maul. Całość gry możemy przejść w trybie kooperacji.

Grę LEGO Star Wars: The Complete Saga możemy aktualnie kupić w cenie 71,99 zł w serwisie GOG.com.

lego_Star_wars_the_complete_Saga

LEGO Star Wars: The Complete Saga (fot. GOG.com)

Shogo: Mobile Armor Division

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista
 • Procesor - 1 GHz
 • Pamięć RAM - 256 MB
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9

Podczas rozgrywki w SHOGO: Mobile Armor Division wcielamy się w postać Sanjuro Makabe, żołnierza UCA, który został wysłany na niebezpieczną misję. Naszym głównym zadaniem jest pokonanie Gabriela, przywódcy buntowników. Całość rozgrywki obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Twórcy oddają nam do dyspozycji bardzo szeroki arsenał broni oraz szereg misji fabularnych, które składają się na bardzo ciekawą opowieść. Oprawa wizualna mocno się zestarzała i może nieco odpychać, jednak klimat i historia to rekompensują.

Grę SHOGO: Mobile Armor Division można kupić w serwisie GOG.com w cenie 34,99 zł.

shogo_mobile_armor_division

Shogo: Mobile Armor Division (fot. GOG.com)

Kozacy: Europejskie boje

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7
 • Procesor - 1,4 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9

Kozacy: Europejskie boje to strategia czasu rzeczywistego, w której prowadzimy bitwy sterując jedną z dostępnych nacji. Cała akcja rozgrywa się na przestrzeni XVI - XVIII wieku. Twórcy oddają nam do dyspozycji 16 grywalnych nacji, m.in. Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Austrię czy Francję. Tak jak w przypadku typowych gier strategicznych osadzonych w podobnych okresach historycznych, rozgrywkę rozpoczynamy od małej osady, którą z czasem rozbudujemy do sporych rozmiarów, tworząc przy tym potężną armię.

W trakcie zabawy możemy rozegrać 4 kampanie, które składają się z 33 misji fabularnych oraz 12 misji historycznych. Możemy rozgrywać także pojedyncze bitwy zgodnie z preferowanymi przez nas ustawieniami (wielkość mapy, liczba przeciwników itd.).

Grę Kozacy: Europejskie boje możemy aktualnie kupić w serwisie Steam w cenie 17,99 zł.

kozacy

Kozacy (fot. Steam)

Tomb Raider

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7/8/10
 • Procesor - AMD Athlon64 X2 2.1 Ghz (4050+), Intel Core2 Duo 1.86 Ghz (E6300)
 • Pamięć RAM - 1 GB (2 GB Vista)
 • Karta graficzna - AMD Radeon HD 2600 XT, nVidia 8600

W grze Tomb Raider z 2013 roku poznamy historię i pochodzenie Lary Croft. Wcielimy się tutaj w młodą poszukiwaczkę przygód, zanim jeszcze została sławna. Po tym, jak potężny sztorm niszczy nasz statek, Lara trafia na tajemnicza wyspę u wybrzeży Japonii. W odróżnieniu od poprzednich części, twórcy zerwali z liniowością i udostępnili nam otwarty świat. Pomniejsze lokacje są odblokowywane wraz z postępami fabularnymi.

Grę Tomb Raider możemy aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 71,99 zł.

tomb_raider

Tomb Raider (fot. GOG.com)

Postal 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows Vista / XP
 • Procesor - 1,5 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9

Postal 2 to kontynuacja jednej z najkrwawszych, najbardziej brutalnych i kontrowersyjnych gier. Podobnie jak poprzedniczka została stworzona przez studio Running With Scissors. Całą rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Trafimy tutaj do amerykańskiego miasteczka Paradise i wcielimy się w postać nazywaną Koleś. Naszym głównym zadaniem jest przeżycie pięciu dni wykonując podstawowe czynności, takie jak zakupy czy też realizacja czeku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przerodzić się w brutala, który po prostu zmasakruje lokalną społeczność. Do dyspozycji mamy podstawowy arsenał broni, taki jak kije, pałki, pistolety czy karabiny. Możemy też popuścić wodze fantazji i stworzyć własną broń, np. zamontować kota zamiast tłumika. Brutalność, kontrowersja i bluźnierstwo - te trzy słowa idealnie opisują grę Postal 2.

postal_2

Postal 2 (fot. Steam)

Dark Souls 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8
 • Procesor - AMD Phenom II X2 555 3.2 GHz lub Intel Pentium Core 2 Duo E8500 3.17 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB
 • Karta graficzna - NVIDIA GeForce 9600GT, ATI Radeon HD 5870

Przygotuj się na śmierć. Podczas rozgrywki w Dark Souls 2 trafimy do fantastycznej krainy Drangleic. Fabuła opowiadana jest tutaj w typowy dla From Software sposób. Historia nie jest nam podawana wprost. Chcąc poznać świat musimy czerpać informacje ze strzępków dialogów, ale także z opisów przedmiotów. Gra charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem trudności. Nie na darmo mówi się, że seria Dark Souls jest swego rodzaju symulatorem umierania. W trakcie rozgrywki będziemy rozwijać swojego bohatera, który będzie coraz potężniejszy, jednak nie ma się co łudzić, przeciwnicy nadal będą niezwykle niebezpieczni. To niezwykle mroczne RPG, które przyciąga do siebie jak magnes i nie chce puścić.

Serię Dark Souls można kochać lub nienawidzić, tutaj nie ma nic pomiędzy.

dark_souls_2

Dark Souls 2 (fot. From Software)

Risen 2: Dark Waters

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - Dual Core with 2.1 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB
 • Karta graficzna - 512 MB Radeon 3870 / GeForce 8800 GTX

W Risen 2: Dark Waters poznamy wydarzenia rozgrywające się na około 10 lat po tym, co mogliśmy zobaczyć w pierwszej części. Nasz bohater dostaje zlecenie zinfiltrowania pirackiej kolonii, ale także ma propozycję od Patty, córki pirata Stalowobrodego, aby wyruszyć z nią w podróż. Kobieta trafiła na ślad pradawnego artefaktu, który może pomóc w walce z tytanami. Kolejny raz do dyspozycji dostaniemy rozległy, otwarty świat z mnóstwem zadań do wykonania. W trakcie rozgrywki będziemy wykonywać zarówno misje główne, jak i aktywności poboczne, które jeszcze lepiej pozwolą nam poznać świat, ale także rozwinąć bohatera, który będzie mógł się nauczyć nowych zdolności i rozwinąć posiadane. Druga część Risena jest typowym, gothicopodobnym tworem, który na pewno przypadnie do gustu fanom gier RPG w tym stylu. Co więcej, entuzjaści pirackich klimatów będą zachwyceni, ponieważ ten wprost wylewa się z ekranu.

Grę Risen 2: Dark Waters możemy aktualnie kupić w cenie 8,99 zł na platformie Steam.

risen_2

Risen 2: Dark Waters (fot. Steam)

Grim Dawn

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8
 • Procesor - Intel 2gen 2.3GHz lub szybszy
 • Pamięć RAM - 2 GB
 • Karta graficzna - GeForce 6800 series lub ATI Radeon X800

Szukasz gry, w której mroczne fantasy odgrywa kluczową rolę? Grim Dawn to połączenie RPG i gry akcji. Podczas rozgrywki trafimy do fantastycznej krainy Cairn, które na skutek walki pomiędzy dwoma siłami znalazło się na skraju upadku. Do dyspozycji dostaniemy 5 klas postaci, przy czym możemy je ze sobą łączyć, tworząc swego rodzaju hybrydy. W trakcie gry będziemy eksplorować świat, wykonywać zadania główne oraz aktywności poboczne, walczyć z hordami przeciwników i rozwijać swojego bohatera.

Grę można aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 22,49 zł.

grim_dawn

Grim Dawn

Metro 2033

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8
 • Procesor - Dual Core CPU (2.2+ GHz Dual Core CPU)
 • Pamięć RAM - 2 GB
 • Karta graficzna - GeForce 8800 GT 512 MB/GeForce GTS 250

Gra Metro 2033 oparta jest na powieści Dmitrija Głuchowskiego o tym samym tytule. Akcja gry przenosi nas do świata po katastrofie nuklearnej. Przeżyli tylko ci, którym udało się na czas ukryć w schronach i tunelach metra. W grze wcielimy się w młodego chłopaka Artema. Kiedy przyjaciel jego ojca nie wraca z kolejnej wyprawy, wyrusza on ostrzec innych mieszkańców metra przez niebezpieczeństwem. Całość rozgrywki obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Zwiedzać będziemy przede wszystkim tunele moskiewskiego metra, w którym znajdziemy ludzkie osady, ale także miejsca opanowane przez straszliwe bestie, z którymi będziemy musieli walczyć. Podczas starć musimy wykazać się zmysłem taktycznym, ponieważ przeciwnicy są na tyle silni i przebiegli, że samotna szarża prawie zawsze zakończy się śmiercią naszego bohatera. Cała gra charakteryzuje się mrokiem, wszechobecną ciemnością i wręcz klaustrofobicznymi lokacjami. Jeśli jesteś fanem strzelanek, ten tytuł po prostu musisz znać.

metro_2033

Metro 2033 (fot. Steam)

BioShock Infinite

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10 / 11
 • Procesor - Intel Core 2 DUO 2.4 GHz / AMD Athlon X2 2.7 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB
 • Karta graficzna - NVIDIA 8800 GT

Akcja gry BioShock Infinite przeniesie nas do początku XX wieku. Wcielimy się detektywa Bookera DeWitta. W trakcie wykonywania jednego ze zleceń trafimy do podniebnego miasta Columbia, które zostało opanowane przez nieznaną grupę, która zagraża całemu światu. Naszym głównym zadaniem jest wydostanie stąd kobiety o imieniu Elizabeth. Jest ona celem zwaśnionych frakcji, więc nie będzie to łatwa misja. Całą akcję będziemy obserwować z perspektywy pierwszej osoby. Do dyspozycji dostaniemy bardzo pokaźny arsenał broni palnej. BioShock jest to gra akcji, która charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkową fabułą. Nie jest to tytuł nastawiony tylko na pokonywanie kolejnych lokacji bez zwracania uwagi na wydarzenia opowiedziane przez twórców.

Grę BioShock Infinite wraz z wszystkimi DLC możemy aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 47,39 zł.

bioshock_infinite

BioShock Infinite (fot. 2K Games)

Dungeon Keeper 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista
 • Procesor - 1,8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9

Dungeon Keeper 2 to kontynuacja świetnej strategii czasu rzeczywistego, w której ponownie wcielimy się w Strażnika Lochów. Naszym zadaniem kolejny raz będzie rozbudowa lochów oraz ich ochrona. Będziemy zastawiać pułapki i wysyłać przerażające bestie, które będą miały przeszkodzić grupkom poszukiwaczy przygód oraz naszym przeciwnikom z piekła rodem. Jeśli chodzi o dostępne w grze jednostki, większość z nich jest nam znana z pierwszej części. Niektóre zostały jednak zmodyfikowane na potrzeby kontynuacji. Charakterystyczną cechą Dungeon Kepper 2 jest dość specyficzne poczucie humoru. Gra dla pojedynczego gracza składa się z kampanii fabularnej, podczas której będziemy mieć do wykonania 20 misji.

Grę Dungeon Keeper 2 możemy aktualnie kupić w promocyjnej cenie 6,69 zł w serwisie GOG.com.

dungeon_keeper_2

Dungeon Keeper 2 (fot. GOG.com)

Mafia 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - Pentium D 3Ghz lub AMD Athlon 64 X2 3600+ (Dual core)
 • Pamięć RAM - 1,5 GB RAM
 • Karta graficzna - nVidia GeForce 8600 / ATI HD2600 Pro

Mafia 2 jest kontynuacją swojej poprzedniczki. Jeśli chodzi o fabułę, znajdziemy tutaj mnóstwo nawiązań do pierwszej odsłony gry. Opowieść toczy się kilkanaście lat po tym, co mogliśmy zobaczyć w pierwszej Mafii. Pokierujemy nowym bohaterem, Vittorio Scolettim, który po zakończeniu służby wojskowej wraca do rodzinnego miasta. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości nie chce iść z prądem i pracować za śmieszne pieniądze. Postanawia wejść na drogę przestępstwa i wspinać się po kolejnych szczeblach kariery w mafijnej rodzinie. Po względem rozgrywki możemy śmiało powiedzieć, że twórcy postawili na ewolucję. Całość obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Wszystkie mechaniki, które sprawdziły się w pierwszej odsłonie gry zostały rozwinięte i ulepszone. Mafia 2 to godna poprzedniczka pierwszej części.

mafia_2

Mafia 2 (fot. GOG.com)

Two Worlds

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8
 • Procesor - Dual Core CPU 2.0 GHz
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - GeForce FX 6, 7 i 8 serii

Two Worlds to polska gra RPG stworzona przez Reality Pump Studio. Podczas rozgrywki trafiamy do fantastycznego świata, który zmienił się nie do poznania po tym, jak potężny bóg wojny, Aziraal został pokonany. Po tysiącach lat pokoju krasnoludy odnalazły antyczną świątynię, która może być miejscem pochówku bóstwa. Hordy orków nie pozwolą, aby ktokolwiek zbeszcześcił to miejsce i wojna raz ponownie wisi na włosku. Two Worlds nazywane jest niekiedy polskim Gothiciem. Twórcy oddają nam do dyspozycji otwarty świat, który możemy bez skrępowania eksplorować. Rozwój bohatera także jest dość swobodny, ponieważ możemy dowolnie wydawać punkty doświadczenia na cechy, które najlepiej odpowiadają naszemu stylowi rozgrywki. Być może Two Worlds nie jest jak na dzisiejsze standardy grą ładną, jednak jest to zdecydowanie jeden z tych tytułów, które warto znać.

Grę można aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 17,90 zł.

two_worlds

Two Worlds (fot. Reality Pump)

Dragon Age 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7
 • Procesor - Intel Core 2
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - NVIDIA GeForce 7900 GS 256 MB

Druga część Dragon Age nieco odeszła od klimatu swojej poprzedniczki. W odróżnieniu od klasycznej gry RPG, której akcję obserwujemy w rzucie izometrycznym, BioWare skłoniło się bardziej w stronę gry, którą można określić RPG akcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby całość rozgrywki obserwować zza pleców naszego bohatera. Tempo akcji stało się także wyraźnie szybsze. Istotną zmianą w stosunku do pierwszej odsłony gry jest wybór bohatera. Mimo tego, że świat gry zamieszkują przeróżne rasy, my możemy wybrać tylko postać człowieka. Walka także doczekała się kilku istotnych zmian. Wciąż możemy korzystać z aktywnej pauzy. Teraz jednak nasz bohater będzie za każdym razem w ścisłym centrum akcji.

Grę Dragon Age 2 można aktualnie kupić w cenie 6,99 zł na platformie Steam.

dragon_age_2

Dragon Age 2 (fot. BioWare)

Batman: Arkham Asylum

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7
 • Procesor - 3.0 GHz Intel Dual-Core
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - NVidia 6600/ ATI 1300

Gry z superbohaterami w roli głównej mają to do siebie, że często nie są zbyt udanymi produkcjami. Na przestrzeni lat mieliśmy jednak kilka przykładów tytułów i serii, które przełamywały ten trend. Seria o Batmanie od Rocksteady jest tego świetnym przykładem. Co ciekawe, opowieść, którą poznamy w pierwszej odsłonie gry nie nawiązuje bezpośrednio do historii opowiadanych w filmach i komiksach, jednak nawiązania są wyraźnie widoczne. Twórcom doskonale udało się uchwycić bardzo mroczny klimat, który towarzyszy Batmanowi. O czym opowiada gra? Sama fabuła nie jest rewolucyjna - Joker uciekł z więzienia i doprowadził także do uwolnienia innych przestępców. Naszym zadaniem jest ponowne posłanie ich za kraty. Może brzmieć banalnie, jednak sama rozgrywka, mechanika, walka i przede wszystkim wspomniany wcześniej klimat sprawiają, że Arkham Asylum to jedna z tych gier, od których nie sposób się oderwać.

Grę możemy aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 71,99 zł.

batman_arkham_asylum

Batman: Arkham Asylum (fot. GOG.com)

batman_arkham_asylum

Batman: Arkham Asylum (fot. GOG.com)

Saints Row 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / 7 / 8 / 10
 • Procesor - 2.0 GHz Intel Dual-Core Pentium IV
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - 7600 NVidia card

Seria Saints Row była przez wiele osób nazywana klonem GTA. Fakt, widać tutaj bardzo dużo podobieństw do dzieł Rockstara. Do dyspozycji otrzymujemy otwarty świat, a konkretnie miasteczko Stilwater. Podczas rozgrywki wcielimy się w postać członka jednego z gangów, które rywalizują między sobą. W poszczególnych misjach jednak nie będzie brać udziału samotnie. Do pomocy przyjdą nam członkowie grupy. Mówiąc szczerze, ciężko jest uniknąć tutaj porównać z Grand Theft Auto. Po mieście możemy poruszać się pieszo, samochodami, atakować przechodniów. JEst tu wiele punktów wspólnych. Co prawda od trzeciej części twórcy zaczęli iść w stronę bardziej futurystycznych klimatów, jednak "dwójka" przepełniona jest gangsterskim klimatem prosto z amerykańskich ulic.

Saints Row 2 możemy kupić w serwisie GOG.com w cenie 44,69 zł.

saints_row_2

Saints Row 2 (fot. GOG.com)

Max Payne

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP
 • Procesor - 450 MHz
 • Pamięć RAM - 128 MB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 8

Max Payne to jeden z tytułów, które wyznaczyły nowe ścieżki w tworzeniu i projektowaniu gier. Wcielamy się tutaj w tytułowego Maxa, nowojorskiego policjanta, który prowadzi prywatne śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa jego żony i córki. Co więcej, zostaje on wrobiony w zabójstwo swojego kolegi, agenta DEA. Przez to musi się ukrywać, aby dokończyć swoją misję. Całość rozgrywki obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim klimat. Max Payne jest niezwykle mroczną i ciężką grą. Czujemy to już w momencie uruchomienia gry, kiedy widzimy zmęczoną twarz głównego bohatera, przejmującą muzykę oraz skąpane w śniegu ulice Nowego Jorku. Twórcy wprowadzili do gry inspirowany Matrixem "bullet time". Max może wykorzystać spowolnienie czasu, aby w efektowny sposób wykańczać swoich przeciwników.

Grę Max Payne można aktualnie kupić na Steam w cenie 42,90 zł.

max_payne

Max Payne (fot. Steam)

SpellForce: Zakon Świtu

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista
 • Procesor - 1,8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 7

Spellforce: Zakon Świtu został wydany w 2003 roku. Jest to połączenie strategii oraz gry RPG. Wcielamy się tutaj w rolę obdarzonego magicznymi mocami człowieka, który według legendy może powstrzymać zagładę świata. Została ona zapoczątkowana przez spragnionych władzy magów. W walce wykorzystamy bardzo bogaty arsenał czarów, które podzielone są na kategorie. Skorzystamy .m.in. z czarnej lub białej magii, oraz magii żywiołów. Podczas rozgrywki będziemy wykonywać zadania główne, ale napotkamy także na całą masę aktywności pobocznych. Do podstawowej wersji gry zostały wydane dwa dodatki fabularne, The Breath of Winter i Shadow of the Phoenix.

SpellForce Platinum możemy aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 29,99 zł.

spellforce

SpellForce (fot. GOG.com)

Legacy of Kain: Soul Reaver

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7
 • Procesor - 1,8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 7

Legacy of Kain: Soul Reaver to nieco zapomniana już gra, na której jednak wiele osób się wychowało. Podczas rozgrywki trafiamy do fantastycznej krainy Nosgoth, która od dawna znajduje się pod rządami wampirów. Wcielimy się w Raziela, upadłego wampira, który rozgniewał Kaina, stracił swoje skrzydła i został strącony do Jeziora Umarłych. Zostaje jednak przywrócony do żywych przez Starszego Boga. Raziel wyrusza z misją przeciwko Kainowi. Całą rozgrywkę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Podczas walki będziemy korzystać przede wszystkim z miecza, który jest na stałe z nami sprzężony i napełniany duszami pokonanych wrogów. W trakcie gry będziemy przemierzać zarówno świat rzeczywisty jak i astralny, które mocno się między sobą różnią. Niekiedy jednak będziemy musieli zejść do świata duchów, aby dostrzec pewne rzeczy by po chwili wrócić do rzeczywistości i przesunąć ciężkie kamienie. Legacy of Kain: Soul Reaver może nie zestarzał się zbyt pięknie, jednak jest to jedna z tych gier, której niepowtarzalny klimat działa jak magnes i przyciąga do siebie nawet 23 lata po premierze.

Legacy of Kain: Soul Reaver możemy kupić w serwisie GOG.com w cenie 25,49 zł.

legacy_of_kain_soul_reaver

Legacy of Kain: Soul Reaver

Jade Empire: Special Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 /8 / 10 / 11
 • Procesor - 1,8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - ATI X600/GeForce 6800+

Jade Empire to mocno inspirowana kulturą dalekiego wschodu gra RPG, wyprodukowana przed BioWare. Podczas rozgrywki trafimy do krainy przypominającej starożytne Chiny, jednak wzbogaconą elementami fantasy. Wcielamy się w postać adepta sztuk walki. Nasza wioska została zaatakowana, a wielki mistrz porwany. Odnalezienie Mistrza Li to dopiero początek epickiej przygody. Całą rozgrywkę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Poza mocno zarysowanymi elementami RPG, bardzo duży nacisk został położony na walkę i akcję. Podczas naszej podróży będziemy wykonywać szereg zadań głównych i aktywności pobocznych. Special Edition wzbogaca oryginalną grę o nowych przeciwników oraz niedostępne wcześniej style walki. Poprawia też błędy, które mogliśmy zaobserwować w podstawowej wersji gry.

Jade Empire: Special Edition możemy kupić w serwisie GOG.com w cenie 62,09 zł.

jade_empire

Jade Empire (fot. GOG.com)

Medal of Honor: Allied Assault

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 /8 / 10 / 11
 • Procesor - 1,8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - zintegrowana karta graficzna Intel i ATI

Medal of Honor Allied Assault jest zdecydowanie jedną z najlepszych gier FPS osadzonych w realiach II wojny światowej. Konkretnie chodzi tutaj o lata 1942-1945. Wcielamy się w Mike'a Powella, żołnierza armii amerykańskiej, służącego w sławnym 1st Ranger Batalion. Weźmiemy udział łącznie w 20 misjach rozlokowanych w bardzo różnych miejscach na historycznej mapie. Trzeba przyznać, że lądowanie w Normandii jest jedną z najbardziej epickich misji z jakimi mogliśmy mieć do czynienia w w strzelankach osadzonych w tym okresie historycznym. Jeśli ktoś interesuje się II wojną światową, to Medal of Honor Allied Assault jest jednym z tytułów, które po prostu trzeba znać.

Grę można kupić w serwisie GOG.com w cenie 41,39 zł.

medal_of_honor_allied_assault

Medal of Honor Allied Assault (fot. GOG.com)

XCOM: Enemy Unknown

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - 2 GHz Dual Core
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - NVIDIA GeForce 8600 GT

W grze XCOM: Enemy Unknown wcielimy się w dowódcę paramilitarnej organizacji o nazwie XCOM. Naszym główny zadaniem będzie obrona ziemi przed najeźdźcami z kosmosu. Sama rozgrywka dzieli się na dwa elementy. W pierwszym będziemy budować struktury i systemy obronne, werbować nowych agentów, negocjować z głowami państw i decydować, który region świata w danym momencie ratować. Walka w XCOM to jeden z najlepszych systemów taktyczno-turowych, z jakimi miałem do czynienia. Podczas rozgrywki będziemy walczyć z obcymi zarówno w miastach jak i opuszczonych zakątkach globu. Nasi żołnierze z każdą kolejną potyczką nabierają doświadczenia i zdobywają nowe umiejętności. Co ważne, jeśli nasz agent polegnie w walce, jego śmierć jest permanentna. Będziemy musieli zastąpić go inną jednostką.

Grę można aktualnie kupić w zestawie z dodatkiem Enemy Within w serwisie GOG.com za 128,90 zł.

xcom

XCOM: Enemy Unknown (fot. GOG.com)

XIII

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1,8 GHz lub lepszy
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9.0c

XIII to jedna z najlepszych gier, jakie powstały na bazie komiksów. Wcielamy się tutaj w mężczyznę, który pewnego dnia budzi się na plaży, nic nie pamięta a co więcej, odkrywa na swoim ciele tajemniczy tatuaż (XIII). Wyrusza w podróż w celu odnalezienia prawdy na temat swojej osoby i tożsamości. Po drodze wejdziemy w sam środek działań służb i tajnych agentów, które wymierzone są przeciwko nam. Wszystkie poszlaki prowadzą do zamachu na prezydenta USA, dokonanego przez nieznanego snajpera. Czy to byliśmy my? Gra charakteryzuje się świetną oprawą graficzną, która bardzo mocno kojarzy się z komiksową kreską. Nadaje jej to niepowtarzalnego klimatu. Jeśli jesteś fanem komiksów i gier akcji, XIII zdecydowanie jest dla ciebie.

Grę XIII można aktualnie kupić w cenie 21,99 zł w serwisie GOG.com.

xiii

XIII (fot. GOG.com)

Stalker: Zew Prypeci

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - Intel Pentium IV 2.0 GHz/AMD AthlonXP 2200+
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - nVidia GeForce 5700/ATI Radeon 9600

Zew Prypeci to kolejna odsłona serii gier Stalker. Ponownie trafimy do Zony, czyli skażonej strefy wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Po wydarzeniach znanych z pierwszej odsłony, okazuje się, że ukraiński rząd znalazł sposób na przedostanie się do centrum Strefy i próbuje przejąć kontrolę nad elektrownią. Pierwsza grupa miała za zadanie stworzenie szczegółowych map, jednak z niewiadomych przyczyn większość helikopterów się rozbiła. Wcielamy się w Alexandra Degtyareva, agenta Ukraińskiej Agencji Ochrony, którego zadaniem jest odkrycie tego, co stoi za niepowodzeniem misji. Podczas rozgrywki zwiedzimy m.in. wschodnie dzielnice Prypeci, fabrykę Jupiter, stację kolejową Janów oraz wioskę Kopachi. Te miejsca bazują na prawdziwych lokacjach. Podobnie jak w poprzednich grach z serii będziemy wykonywać zadania główne, ale czeka na nas także wiele aktywności dodatkowych. Twórcy nadal utrzymują świetny, mroczny klimat, z jakim mieliśmy do czynienia we wcześniejszych odsłonach Stalkera.

Grę możemy aktualnie kupić w cenie 71,99 zł w serwisie GOG.com.

stalker_zew_prypeci

Stalker: Zew Prypeci (fot. GOG.com)

F.E.A.R.

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - Pentium 4 1.7 GHZ
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - NVIDIA GeForce 4 Ti

F.E.A.R. to gra, która świetnie łączy w sobie pierwszoosobową strzelankę oraz survival horror. Wcielamy się tutaj w jednego z członków organizacji F.E.A.R. (First Encounter Assault and Recon), która zajmuje się zwalczaniem terroryzmu. Wchodzący w jej skład, poza podstawowym szkoleniem bojowym uczą się także pod kątek zdolności paranormalnych. Naszym głównym zadaniem w F.E.A.R. będzie odbicie z rąk terrorystów siedziby korporacji technologicznej o nazwie Armacham. Podczas rozgrywki będziemy przemierzać nie tylko budynek, ale także sporą część miasta. Do dyspozycji otrzymujemy także dość pokaźny arsenał broni. Gra zebrała zaraz po premierze bardzo dobre oceny i można śmiało powiedzieć, że po części wyznaczyła nowy trend w produkcji strzelanek.

fear

F.E.A.R. (fot. GOG.com)

Empire Earth 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7
 • Procesor - 2.2 GHz Intel Pentium 4 lub AMD Athlon
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - NVIDIA GeForce 4

W Empire Earth 2 stajemy na czele wybranej cywilizacji. Naszym głównym celem jest poprowadzenie jej od czasów kamienia łupanego do ery lotów kosmicznych. Będziemy tutaj m.in. rozwijać technologie, tworzyć wojsko, dbać o dyplomacje i walczyć z konkurencyjnymi nacjami. W porównaniu do pierwszej odsłony, twórcy usprawnili działanie sztucznej inteligencji. Rozgrywka jest bardziej wymagająca. Co więcej, będziemy musieli reagować także na warunki pogodowe, takie jak deszcz, burze czy mgła. Empire Earth 2 jest także dość przyjazne dla graczy, którzy nie są przyzwyczajeni do "dużych" gier strategicznych. Specjalny system deleguje poszczególne jednostki do zadań, które powinny wykonywać. Podobnie działa to z wojskiem. Unikniemy dzięki temu sytuacji, gdzie jednostki w niezrozumiały sposób łamią szyk i wdają się w przypadkowe starcia.

Empire Earth 2 możemy aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 39,69 zł.

empire_earth_2

Empire Earth 2 (fot. YouTube/Kyle)

Fallout 3

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - 2.4 Ghz Intel Pentium 4
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - NVIDIA 6800/ATI X850
 • Dysk twardy - 7 GB wolnego miejsca na dysku

W Fallout 3 historię naszego bohatera poznajemy od momentu jego narodzin. Twórcy zastosowali tutaj bardzo ciekawe rozwiązanie. Po stworzeniu postaci, wyborze najważniejszych cech oraz wyglądu twarzy, naszym oczom ukazuje się twarz ojca, bardzo podobna do tej, którą sami stworzyliśmy. Właściwa historia rozpoczyna się w wieku 19 lat, kiedy opuszczamy Kryptę 101. W "trójce" twórcy postawili na bardzo dużą rewolucję rozgrywki. Całość obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Starcia także są o wiele bardziej brutalne. Fallout 3, to odsłona, która rozpoczęła nowy rozdział w historii serii.

Grę można aktualnie kupić w serwisie GOG.com w cenie 26,99 zł

fallout_3

Fallout 3 (fot. Bethesda)

Planescape: Torment Enhanced Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - Dual Core Processor
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z OpenGL 2,0
 • Dysk twardy - 2 GB wolnego miejsca na dysku

Planescape: Torment Enhanced Edition to odświeżona wersja klasyka RPG z 1999 roku. Gra nie doczekała się nowej zawartości pod względem fabularnym, jednak twórcy bardzo mocno odświeżyli interfejs, grafikę oraz oprawę dźwiękową. Trafiamy tutaj do tytułowego świata Planescape, którego centrum stanowi Miasto Drzwi (Sigil). Stąd możemy dostać się do dowolnego miejsca Wieloświata. Nasz bohater jest nieśmiertelny. Niestety ma to swoje konsekwencje. Za każdym razem, kiedy umiera, po jakimś czasie budzi się ponownie, jednak traci część pamięci. Naszym głównym zadaniem jest odkrycie swojej własnej przeszłości i rozwiązanie zagadki związanej z nieśmiertelnością. Podstawą Planescape Torment jest eksploracja fantastycznego świata, odkrywanie jego tajemnic i wykonywanie zleconych zadań. Od naszych decyzji w dużej mierze zależy dalszy rozwój fabuły.

Grę można aktualnie kupić w promocyjnej cenie 21,59 zł w serwisie GOG.com.

Planescape Torment

Planescape Torment

Soldier of Fortune

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1,8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9
 • Dysk twardy - 1 GB wolnego miejsca na dysku

Soldier of Fortune to jeden z najbardziej wyrazistych FPS-ów osadzonych w czasach współczesnych, którego autorem jest studio Raven Software. O czym opowiada gra? Grupa dowodzona przez Segieja Dekkera kradnie z wojskowego magazynu w Rosji głowice nuklearne. Co ciekawe, nie chcą użyć ich do własnych celów, tylko sprzedać dyktatorom z krajów Trzeciego Świata. Wcielamy się tutaj w postać Johna Mulinsa, najemnika, którego zadaniem jest wytropienie Dekkera i nie dopuszczenie do transakcji. Soldier of Fortune przepełnione jest brutalnymi scenami. Kulami z karabinu możemy rozczłonkowywać ciała wrogów. Co ciekawe, całą grę możemy przejść bez zabijania. Jeśli strzelimy przeciwnikowi w broń, zmusimy go do poddania się. Mimo to gra została zakazana w wielu krajach na całym świecie a w większości oznaczana jest jako produkt wyłącznie dla osób pełnoletnich.

soldier_of_fortune

Soldier of Fortune (fot. GOG.com)

Wiedźmin 2: Zabójcy królów

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7
 • Procesor - 2,2 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - Nvidia GF 8800 512 MB VRAM / ATI Radeon HD 3850 512 MB VRAM
 • Dysk twardy - 23 GB wolnego miejsca na dysku

CD Projekt RED w 2007 roku stworzył doskonałego Wiedźmina. W 2011 roku światło dzienne ujrzała kontynuacja przygód Geralta z Rivii w Wiedźmin 2: Zabójcy królów. Stworzony na nowym silniku Wiedźmin nawet teraz prezentuje się bardzo dobrze. Opowiedziana w grze historia może nie jest tak rozbudowana jak w pierwszej, a tym bardziej w trzeciej części, jednak zdecydowanie zasługuje na uznanie. Wszystko, co najlepsze w pierwszej odsłonie serii w "dwójce" zostało rozbudowane i poprawione. Wiedźmin 2: Zabójcy królów to zdecydowanie jedna z najlepszych gier początku drugiego dziesięciolecia XXI wieku.

Grę Wiedźmin 2: Zabójcy królów można aktualnie kupić w cenie 5,99 zł w serwisie GOG.com.

witcher_2

Wiedźmin 2: Zabójcy królów (fot. GOG.com)

Syberia

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1 GHz lub więcej
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX
 • Dysk twardy - 1,2 GB wolnego miejsca na dysku

Syberia to klasyczna gra przygodowa. Podczas rozgrywki poznajemy historię Kate Walker, młodej prawniczki z Nowego Jorku, która ma za zadanie sfinalizować sprzedaż starej fabryki znajdującej się w alpejskiej dolinie. Podczas podróży przez Europę do najdalszych krańców wschodniej Rosji spotka na swojej drodze dużo nietuzinkowych postaci oraz maszyn. Syberia to zdecydowanie jedna z najlepszych gier przygodowych w historii.

Syberia jest aktualnie dostępna w promocji. Możemy ją kupić za 5,29 zł w serwisie GOG.com.

syberia

Syberia (fot. GOG.com)

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - Intel Pentium IV 2.0 GHz/AMD AthlonXP 2200+
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - nVidia GeForce 5700/ATI Radeon 9600/256MB
 • Dysk twardy - 10 GB wolnego miejsca na dysku

Akcja gry zabiera nas do miejsca, w którym katastrofa spowodowała eksplozję sarkofagu zbudowanego wokół reaktora elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Przenosimy się do roku 2012. Podczas rozgrywki wcielamy się w śmiałka, który jest zwany Stalkerem. Wyruszamy do Strefy w poszukiwaniu pozostawionych tam artefaktów. Na swojej drodze spotkamy różnorodnych przeciwników a całość opiera się przede wszystkim na eksploracji. Mimo, że rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, w grze znajdziemy też sporo elementów taktycznych oraz tych znanych z gier RPG.

Stalker: Shadow of Chernobyl dostępne jest aktualnie w cenie 21,59 zł w serwisie GOG.com.

Stalker: Shadow of Chernobyl (fot. GOG.com)

Stalker: Shadow of Chernobyl (fot. GOG.com)

Human Resource Machine

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1,5 GHz
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - grafika, którą wspiera Shader Model 2.0 lub nowszy
 • Dysk twardy - 200 MB wolnego miejsca na dysku

Zautomatyzuj zadania pracowników biurowych, aby rozwiązać zagadki logiczne. Na każdym poziomie otrzymujesz zlecenie od swojego szefa - wykonaj je poprzez programowanie Twojego małego pracownika biurowego. Jeśli ci się uda, zostaniesz awansowany na następny poziom i kolejny rok pracy w ogromnym biurowcu.

Gra jest obecnie dostępna w serwisie GOG.com w cenie 16,19 53,99.

Human Resource Machine (fot. GOG.com)

Human Resource Machine (fot. GOG.com)

Red Faction

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - 2 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - grafika 3D kompatybilna z DirectX 9
 • Dysk twardy - 2 GB wolnego miejsca na dysku

Akcja Red Faction rozgrywa się w 2075 roku. Po tym, jak zasoby naturalne na ziemi się wyczerpały, korporacja Ultor postanawia rozpocząć eksploatację złóż na Marsie. W pewnym momencie w kopalniach wybucha bunt. Wcielamy się w postać Parkera, który dołącza do rebelii i stara się przeciwstawić autorytarnym rządom korporacji i wyjaśnić tajemnicę plagi, która dziesiątkuje społeczność. Red Faction to klasyczny FPS. Do dyspozycji dostajemy kilkanaście rodzajów broni a na naszej drodze staną rozmaici przeciwnicy. Kampania fabularna składa się z 20 poziomów o różnym poziomie trudności.

Red Faction można aktualnie kupić w promocyjnej cenie 7,49 zł na platformie GOG.com.

Red Faction (fot. GOG.com)

Red Faction (fot. GOG.com)

Blade Runner

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1 GHz
 • Pamięć RAM - 256 MB RAM
 • Karta graficzna - grafika 3D kompatybilna z DirectX 7 lub 9
 • Dysk twardy - 2 GB wolnego miejsca na dysku

W grze wcielasz się w rolę detektywa Raya McCoya. Uzbrojony w swoje umiejętności śledcze i narzędzia z Blade Runnera, musisz przemierzać ciemne, deszczowe ulice Los Angeles A.D. 2019 w pogoni za zbuntowanymi androidami. Poszukiwanie tych tak zwanych replikantów to trudny orzech do zgryzienia, ponieważ wyglądają i zachowują się oni niemal dokładnie tak samo jak prawdziwi ludzie. W obliczu narastających dylematów moralnych, McCoy będzie musiał wkrótce odpowiedzieć na pytania dotyczące własnego człowieczeństwa.

Grę Blade Runner możemy aktualnie kupić w promocyjnej cenie, 26,29 zł w sklepie GOG.com.

Blade Runner (fot: GOG.com)

Blade Runner (fot: GOG.com)

Metal Gear Solid

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1.8 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - Nvidia lub AMD kompatybilna z DirectX 9 / 256 MB VRAM
 • Dysk twardy - 1 GB wolnego miejsca na dysku

Metal Gear Solid to przełomowa gra akcji, która zawiera wiele elementów skradankowych. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać Solid Snake'a, byłego członka organizacji FOXHOUND, która prowadzi badania nad mechem zdolnym do przenoszenia głowic jądrowych. Gra skupia się przede wszystkim na skradaniu i cichym eliminowaniu przeciwników. Na szczególną uwagę zasługują starcia z bossami. Stając z nimi do walki będziemy musieli opracować specjalną taktykę. Do dyspozycji będziemy mieć wiele pomocnych narzędzi, m.in. noktowizor, ładunki wybuchowe czy maksi gazowe.

Metal Gear Solid możemy aktualnie kupić w promocyjnej cenie, 26,99 zł w sklepie GOG.com.

Metal Gear Solid (fot: GOG.com)

Metal Gear Solid (fot: GOG.com)

SWAT 4: Gold Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor - 1.8 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - Nvidia lub AMD kompatybilna z DirectX 9
 • Dysk twardy - 1 GB wolnego miejsca na dysku
 • Inne: Zintegrowane karty graficzne Intel nie są obsługiwane

Uwaga: SWAT 4: Gold Edition wspiera rozgrywkę wieloosobowa tylko w trybie LAN albo direct connection.

Wejdź do pełnego napięcia, ziarnistego i wybuchowego świata, który jest normą dla SWAT. SWAT 4 daje Ci łatwą kontrolę nad zaawansowanymi narzędziami strategicznymi i taktycznymi. Planuj misje. Rozmieść swój zespół. Zlikwiduj niebezpiecznych przestępców. A dzięki Pakietowi rozszerzającemu SWAT 4 otrzymasz dodatkową broń, wyposażenie i jeszcze większe wyzwania. Wszystko to składa się na tak intensywną akcję, że to może być tylko SWAT.

Gra SWAT 4: Gold Edition bierze obecnie udział w w zimowej wyprzedaży na GOG.com, gdzie jest dostępna w cenie 40,89 zł 20,49 zł.

SWAT 4: Gold Edition (Fot. GOG.com)

SWAT 4: Gold Edition (Fot. GOG.com)

Hitman: Blood Money

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7/8/10
 • Procesor - Pentium 4 1.5 GHz
 • Pamięć RAM - 512 MB RAM
 • Karta graficzna - GeForce FX / Radeon 9500
 • Dysk twardy - 5 GB wolnego miejsca na dysku

Hitman: Blood Money to czwarta odsłona bestsellerowego cyklu o Agencie 47. Mechanika i główne założenia rozgrywki są bardzo podobne do tych znanych z poprzednich części. Otrzymujemy zlecenia i tylko od nas zależy, w jaki sposób dokonamy mordu naszego celu. Twórcy postanowili premiować dyskretne przechodzenie misji. Musimy uważać, by nie zostawiać świadków, nie być nagranym na kamerach oraz zminimalizować straty wśród cywili. Im "czystsza" robota, tym więcej pieniędzy otrzymamy. Za zarobioną gotówkę możemy kupować i ulepszać broń, oraz śmiercionośne gadżety, które pomogą nam w kolejnych zadaniach.

Jeśli interesuje cię gra Hitman: Blood Money, możesz ją aktualnie kupić w serwisie GOG.com za 8,79 zł.

Hitman: Blood Money (fot. GOG.com)

Hitman: Blood Money (fot. GOG.com)

The Binding of Isaac: Rebirth

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows XP
 • Procesor - Core 2 Duo
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9
 • Dysk twardy - 499 MB wolnego miejsca na dysku

The Binding of Isaac to generowana losowo strzelanka RPG akcji z elementami Rogue. Podążając za Isaac'iem w jego podróży, gracze znajdą dziwaczne skarby, które zmieniają postać Isaac'a, dając mu nadludzkie zdolności i umożliwiając mu walkę z rzeszami tajemniczych stworzeń, odkrywanie sekretów i walkę w drodze do bezpieczeństwa.

The Binding of Isaac: Rebirth to najdoskonalszy z remake'ów z całkowicie nowym, wysoce wydajnym silnikiem gry (spodziewaj się 60 klatek na sekundę na większości komputerów PC), całkowicie nową, ręcznie rysowaną grafiką w stylu pikseli, wysoce dopracowanymi efektami wizualnymi, całkowicie nową ścieżką dźwiękową.

Grę możemy aktualnie kupić w cenie 53,99 26,99 zł w serwisie GOG.com.

The Binding of Isaac: Rebirth (Źródło: GOG.com)

The Binding of Isaac: Rebirth (Źródło: GOG.com)

Warcraft II

Minimalne wymagania

 • System operacyjny - Windows 7, 8.1, 10 64-bit
 • Procesor - 1 GHz
 • Pamięć RAM - 2 GB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z DirectX 9
 • Dysk twardy - 1 GB wolnego miejsca na dysku

Wejdź w sam środek odwiecznego konfliktu między ludźmi i orkami. Kompletna edycja kultowej strategii zawiera podstawową wersję gry oraz dodatek Beyond the Dark Portal. Otrzymujemy 4 wątki fabularne zawierające łącznie 52 scenariusze. W Warcraft 2 możemy grać w wersję z 1999 roku, z charakterystyczną dla tamtych lat oprawą graficzną. Ukończenie gry zajmuje nawet 50 godzin a mogę zapewnić, że Warcraft wciąga jak mało która gra.

Grę możemy aktualnie kupić w cenie 27,99 zł w serwisie GOG.com.

Warcraft II (fot. GOG.com)

Warcraft II (fot. GOG.com)

Baldur's Gate II: Enhanced Edition

 • System operacyjny - Windows 7, 8.1, 10 64-bit
 • Procesor - Dual Core Processor
 • Pamięć RAM - 1 GB RAM
 • Karta graficzna - kompatybilna z OpenGL 2.0
 • Dysk twardy - 4 GB wolnego miejsca na dysku

Baldur's Gate II jest uznawany za jedną z najbardziej kultowych gier RPG w historii elektronicznej rozrywki. Poza podstawową wersją gry, w zestawie otrzymujemy również dodatek Tron Bhaala. Akcja gry toczy się bezpośrednio po wydarzeniach, które poznaliśmy w pierwszej części. Po pokonaniu Sarevoka nasz bohater musi zmierzyć się z kolejnym zagrożeniem, jakim jest mag Irenicus. Imoen, nasza przybrana siostra zastała porwana i uwięziona w Czarowięzach. Chcąc ją uwolnić musimy uzbierać ogromną ilość złota, a to dopiero początek epickiej przygody.

Baldur's Gate II: Enhanced Edition możemy aktualnie kupić w sklepie GOG.com za jedyne 21 zł.

Baldur's Gate II: Enhanced Edition (fot. GOG.com)

Baldur's Gate II: Enhanced Edition (fot. GOG.com)

Deponia

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows Vista/7
 • Procesor: 2.5 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna z OpenGL (512 MB RAM)

Deponia to klasyczna przygodówka point'n'click, w której wcielamy się w Rufusa, niezwykłego choleryka i samoluba. Pewnego dnia z jednego z podniebnych miast na powierzchnię Deponi, tytułowej planety spada przepiękna Goal. Rufus postanawia pomóc jej w powrocie do domu. Opowieść przepełniona jest świetnym humorem i niesamowitymi zwrotami akcji.

Deponia aktualnie dostępna jest w promocyjnej cenie 4,29 zł na platformie GOG.com.

Deponia (fot. GOG.com)

Deponia (fot. GOG.com)

Call of Juarez

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 / 8/ 10
 • Procesor: P4 2.2 GHz / Athlon 2400+ (Celeron 2.4)
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Karta graficzna: Geforce 6600 / ATI: Radeon 9800

Na cztery lata przed debiutem wielkiego westernowego hitu od Rockstara, Techland wydał Call of Juarez. Polacy stworzyli butalny oraz bezwzględny świat Dzikiego Zachodu. W grze dostajemy do dyspozycji dwie grywalne postaci - pastora Raya oraz Billy'ego Candle. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym stylem walki oraz umiejętności. Twórcy udostępniają nam różnorodne, wiernie odwzorowane bronie oraz świetną historię, która wciąga na długie godziny.

Aktualnie gra jest dostępna w promocyjnej cenie 5,79 zł na platformie GOG.com.

Call of Juarez (fot. GOG.com)

Call of Juarez (fot. GOG.com)

The Elder Scrolls III: Morrowind

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8/ 10
 • Procesor: 500 MHz Intel Pentium III Celeron lub AMD Athlon
 • Pamięć RAM: 256 MB
 • Karta graficzna: 32 MB, kompatybilna z Direct3D i DirectX 8.1

Morrowind to epicka, otwarta gra RPG dla jednego gracza, w której możesz stworzyć dowolną postać, jaką tylko możesz sobie wyobrazić. Możesz podążać za głównym wątkiem fabularnym i znaleźć źródło złej zarazy nękającej krainę lub wyruszyć na własną rękę, by odkrywać dziwne miejsca i rozwijać swoją postać w oparciu o jej działania w trakcie gry. Dzięki oszałamiającej grafice 3D, otwartej rozgrywce oraz niesamowitemu poziomowi szczegółowości i interaktywności, Morrowind oferuje wyjątkowe wrażenia z rozgrywki.

Gra jest dostępna w serwisie GOG.com w promocyjnej cenie 64,99 zł 19,50 zł.

The Elder Scrolls III: Morrowind (Źródło: GOG.com)

The Elder Scrolls III: Morrowind (Źródło: GOG.com)

Neverwinter Nights: Enhanced Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: 7 / 8 / 10
 • Procesor: 1 GHz
 • Pamięć RAM: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: kompatybilna z OpenGL 3.0

Neverwinter Nights: Enhanced Edition to odświeżona wersja kultowej gry RPG z 2002 roku. Poza podstawową wersją znajdziemy tutaj wszystkie oficjalne dodatki: Shadows of Undrentide, Hordes of the Underdark oraz Kingmaker. Akcja gry toczy się w dobrze znanym fanom gier fabularnym świecie o nazwie Zapomniane Krainy. Fabuła gry obraca się wokół tytułowego miasta Neverwinter, które padło ofiarą tajemniczej plagi. Podczas rozgrywki eksplorujemy rozbudowane lokacje, rozwijamy bohatera i wykonujemy zadania, aby zdobywać punkty doświadczenia. Neverwinter Nights jest jednym z przedstawicieli kultowych gier RPG na PC.

Aktualnie Neverwinter Nights: Enhanced Edition możemy kupić w promocyjnej cenie 21,59 w serwisie GOG.com.

Neverwinter Nights Enchanced Edition (fot. GOG.com)

Neverwinter Nights Enchanced Edition (fot. GOG.com)

Mordheim: City of the Damned

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: 7 / 8 / 10
 • Procesor: AMD / INTEL Dual-Core 2.4 GHz
 • Pamięć RAM: 4096 MB
 • Karta graficzna: 1024 MB, DirectX 9.0c, AMD Radeon HD 5850 / NVIDIA GeForce GTX 460 lub nowsza

Zagraj w pierwszą grę wideo będącą adaptacją gry planszowej Mordheim od Games Workshop. W turowej rozgrywce taktycznej, osadzonej w wyniszczonym imperialnym mieście w uniwersum Warhammera, gracz obejmuje dowództwo nad grupą wojowników i prowadzi ich do boju. Gra łączy w sobie elementy RPG, szybką walkę taktyczną i rozbudowane możliwości modyfikacji postaci w świecie zdominowanym przez chaos i rywalizację.

Mordheim: City of the Damned (Źródło: GOG.com)

Mordheim: City of the Damned (Źródło: GOG.com)

SteamWorld Heist

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Vista/7/8/10
 • Procesor: 2 GHz Intel Dual Core
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0c

W grze SteamWorld Heist dowodzisz piracką załogą napędzaną parą w serii epickich taktycznych strzelanin. Jest to strategia turowa, lecz z pewną różnicą: ręcznie celujesz broniami swoich robotów, co pozwala na szalone zręcznościowe strzały i akcję z odbijaniem pocisków! Jako kapitan będziesz wchodzić na pokład swojego statku, a także plądrować i strzelać w statki kosmiczne wroga.

SteamWorld Heist (Źródło: GOG.com)

SteamWorld Heist (Źródło: GOG.com)

Banished

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Vista/7/8/10
 • Procesor: 2 GHz Intel Dual Core
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0c

Banished to ekonomiczna gra strategiczna. Obejmujemy dowództwo nad grupą osób, które zostały wypędzone ze swojego rodzinnego miasta. Udaje im się znaleźć miejsce, w którym mogą się osiedlić. Osadnicy z czasem będą dorastać, rozmnażać się i umierać. Naszym głównym celem jest rozbudowa małej osady i zapewnienie wszystkim jej mieszkańcom bezpieczeństwa.

Banished (fot. GOG.com)

Banished (fot. GOG.com)

Black Mirror

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor: 1.4 GHz lub szybszy
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0c

Zamek Black Mirror stoi na skrywającej tajemnice starożytnej ziemi. Rozpadające się ruiny żyją własnym życiem, są prześladowane przez przeszłość i czekają na spotkanie teraźniejszości. Samuel Gordon wraca do swojej posiadłości po 12 latach nieobecności. Próbując zrozumieć śmierć swojego dziadka, odkrywa starożytny sekret rodziny. Dowiaduje się prawdy o tajemniczym pochodzeniu tej ziemi i historii zamku oraz mierzy się z szaleństwem, morderstwem i prawdziwym odzwierciedleniem swej duszy.

Black Mirror (Źródło: GOG.com)

Black Mirror (Źródło: GOG.com)

NecroVision

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Nvidia® Geforce 6800

Pierwsza wojna światowa w połączeniu z wampirami, demonami i czarną magią? W NecroVision to możliwe. Jest to pierwszoosobowa strzelanka, w której podczas wielkiej wojny trafiamy do przerażających podziemi. Wcielając się w rolę młodego, amerykańskiego żołnierza odkrywamy mroczny bunkier. Im głębiej docieramy, okazuje się, że piekło panujące na powierzchni to nic, w porównaniu z tym co dzieje się pod ziemią. Przerażające demony i inne piekielne pomioty wydostają się na zewnątrz i zagrażają całej ludzkości. Naszym zdaniem jest powstrzymanie apokalipsy.

NecroVision (fot. GOG.com)

NecroVision (fot. GOG.com)

Darkest Dungeon

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Zgodna z Open GL 3.2+

Darkest Dungeon to wymagające połączenie gatunku roguelike i turowego RPG, które zostało podlane ciężkim, gotyckim klimatem, koncentrujące się na psychologicznych traumach bohaterów.

Darkest Dungeon (Źródło: GOG.com)

Darkest Dungeon (Źródło: GOG.com)

Just Cause

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor: Athlon 64 X2 4200 lub Pentium D 3GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce 8800 series lub ATI Radeon HD 2600 Pro

Just Cause 2 to kolejna odsłona serii gier akcji, która charakteryzuje się bardzo szybkim tempem, świetną rozgrywką oraz nieoczywistą warstwą fabularną. Wcielamy się tutaj w rolę Rico Rodrigueza, pracownika Agencji. Tym razem trafimy na wyspę Panau w Azji Południowo Wschodniej, aby obalić kolejny reżim. Podczas rozgrywki możemy swobodnie eksplorować bardzo zróżnicowany świat. Trafimy m.in. do dżungli, na pustynię oraz na ośnieżone górskie szczyty. Just Cause 2 to prawdziwa jazda bez trzymanki. Idealna gra dla wszystkich, którzy poza ciekawą fabułą szukają wyśmienitej zabawy.

Just Cause 2 (fot. GOG.com)

Just Cause 2 (fot. GOG.com)

Fallout Tactics

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor: 1 Ghz
 • Pamięć RAM: 256 MB
 • Karta graficzna: grafika 3D kompatybilna z DirectX 9.0c

Dołącz do Bractwa Stali, grupy zajmującej się technologicznym odrodzeniem, której celem jest przywrócenie światu dawnej świetności za pomocą nauki i wszelkich niezbędnych środków. Weź udział w misji mającej na celu ożywienie dawno uśpionej technologii, aby pokonać potężnego wroga w jedynym w swoim rodzaju uniwersum Fallouta.

Fallout Tactics (Źródło: GOG.com)

Fallout Tactics (Źródło: GOG.com)

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 64 bit
 • Procesor: conajmniej dwurdzeniowy
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna z OpenGL 2.0

Od pierwszego wydania w 1998 roku, Baldur's Gate bawiło miliony graczy na całym świecie i otrzymało niezliczone nagrody. Ta klasyczna historia - obejmująca tajemnice, intrygi i przygodę - wyznaczyła standardy dla komputerowych gier RPG z zasadami Dungeons & Dragons.

Baldur's Gate: Enhanced Edition (źródło: GOG.com)

Baldur's Gate: Enhanced Edition (źródło: GOG.com)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor: 2.4 GHz lub lepszy
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0c, obsługująca grafikę 3D z 256 MB VRAM

Los Angeles zawsze tętniło nocnym życiem, ale nikt tak naprawdę nie wie, co czai się za błyszczącymi światłami i podejrzanymi klubami nocnymi. Podczas gdy śmiertelnicy żyją swoim normalnym życiem, klany wampirów spiskują i knują, aby osiągnąć swoje własne, tajemnicze cele. Jako świeżo upieczony wampir zostajesz postawiony przed sądem przez księcia miasta za przewinienia swojego ojca. Samotny głos uchroni cię przed Ostateczną Śmiercią, a Ty staniesz się pionkiem w planach księcia. Czy będziesz w stanie przetrwać?

Vampire: The Masquerade - Bloodlines (Źródło: GOG.com)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines (Źródło: GOG.com)

Diablo + Hellfire

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7/8.1/10
 • Procesor: 1 GHz lub lepszy
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Zgodna z DirectX 9

Chcesz poznać historię, od której wszystko się zaczęło? Wyrusz w podróż po katakumbach znajdujących się w podziemiach Tristram. Odszukaj zło, które zagraża światu i zniszcz je, aby uratować ludzkość. W oryginalnym Diablo mamy do dyspozycji trzy klasy postaci, Wojownika, Czarodzieja i Łotrzycę. Dodatek Hellfire wprowadza także Mnicha. Pierwsza część Diablo posiada już status kultowej gry, którą każdy fan fantasy i RPG powinien znać.

Gra jest aktualnie dostępna w serwisie GOG.com w cenie 34,99 zł. Poza podstawową wersją gry otrzymujemy także dostęp do dodatku Hellfire.

Diablo (fot. GOG.com)

Diablo (fot. GOG.com)

Mortal Kombat

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Procesor: 1.8 GHz lub lepszy
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: Zgodna z DirectX 7.0 3D

Przeżyj ponownie ten arkadowy klasyk dzięki trzem pierwszym odsłonom serii Mortal Kombat. Zmierz się w walce jeden na jednego w krwawym turnieju dzięki specjalnym atakom oraz ruchom unikalnym dla każdej postaci, w tym słynnemu fatality. W tym pakiecie, zagorzali fani Mortal Kombat mogą od razu przejść do trzeciej części, która wprowadza grę sieciową. Inne funkcje obejmują ataki dial-a-combo, przycisk biegu przyspieszający bitwy oraz kody vs, które odblokowują nowe moce i umiejętności po wprowadzeniu przez obu graczy sekwencji kodu na ekranach przed walką.

Źródło: GOG.com

Źródło: GOG.com

Mafia

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Procesor: 1.4 GHz lub lepszy
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Zgodna z DirectX 9.0 3D

Pierwsza część serii Mafia jest już wręcz kultowa. W grze trafiamy do Lost Heaven, typowego, amerykańskiego miasta z lat 30-tych XX wieku. Wcielamy się w Tommy'ego Angelo, taksówkarza, który niechcący wplątał się w kontakty z mafią. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych gier o tematyce mafijnej, jakie kiedykolwiek powstały.

Mafia (fot. 2K Czech)

Mafia (fot. 2K Czech)

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10
 • Procesor: Pentium 3 800 Mhz lub nowszy
 • Pamięć RAM: 128 MB
 • Karta graficzna: Zgodna z DirectX 9.0 3D

Pierwszoosobowa gra grozy, która łączy w sobie intensywną akcję i elementy przygodowe. Staniesz przed pozornie niemożliwym zadaniem walki z wcielonym złem, a także wykorzystasz swoje umiejętności w eksploracji, śledztwie i walce.

Źródło: GOG.com

Źródło: GOG.com

Legacy of Kain: Defiance

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: 1,8 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB RAM
 • Karta graficzna: Karta graficzna 3D kompatybilna z DirectX 9

Legacy of Kain Defiance to ostatnia do tej pory część kultowej serii, która opowiada historię Kaina i Raziela w fikcyjnym świecie Nosgoth. Poprzednie części skupiały się na jednym z bohaterów, Kain występował w miniserii Blood Omen, natomiast Raziel w Souls Reaver. Legacy of Kain Defiance jest połączeniem gry przygodowej i akcji. Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. W Defiance bez problemu mogą zagrać osoby, które nie miały styczności z wcześniejszymi częściami serii, jednak każdy fan znajdzie tutaj sporo smaczków i rozwiązań niewyjaśnionych dotąd kwestii.

fot. GOG.com

fot. GOG.com

Webbed

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8 / 10
 • Dysk twardy: 250 MB
 • Pamięć RAM: 1 GB RAM

Webbed to nowość na rynku gier z gatunku indie. Jest to opowieść o małym pajączku, który wyrusza w podróż, aby uratować swoją ukochaną przed wielkim wrednym ptakiem. Przemierzaj niebezpieczne pustkowia, mając do dyspozycji nie tylko pajęczynę, a także lasery. Podczas wędrówki pomogą nam także napotkani przedstawiciele innych gatunków owadów.

Gra jest dostępna na platformach GOG oraz Steam w cenie 35,99 zł.

Źródło: Steam

Źródło: Steam

Sacred 2

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP SP 3 / Vista / 7 / 8
 • Procesor: 2.4 GHz
 • Pamięć RAM: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce 6800 lub ATI® Radeon X800

Akcja gry Sacred 2 osadzona jest na 2000 lat przed wydarzeniami znanymi z pierwszej części. Jest to jeden z najlepszych w swoim gatunku hack'n'slash, w którym musimy wybrać, czy stanąć po stronie dobra czy zła. Dzięki temu możemy rozegrać dwie różne kampanie fabularne. Od naszego wyboru zależy także to, jaką postacią będziemy mogli zagrać.

Po stronie Dobra

 • Serafinka
 • Inkwizytor
 • Driadzka Tropicielka

Po stronie Zła

 • Strażnik Świątynny
 • Mroczna Elfka
 • Nieśmiertelny Centurion
fot. GOG.com

fot. GOG.com

Tomb Raider (1+2+3)

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7
 • Procesor: 1.8 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: Karta graficzna 3D kompatybilna z DirectX 7 (kompatybilna z DirectX 9)

Tomb Raider to gra, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś zaznajomiony z tą serią, to jest ona o przygodach brytyjskiej archeolog. Lara Croft nie jest jednak zwykłym archeologiem - jest łowczynią reliktów, która potrafi poradzić sobie nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.

Źródło: GOG.com

Źródło: GOG.com

Titan Quest Annivesary Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 32 lub 64 bit
 • Procesor: 2.0 GHz CPU
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Karta graficzna: 128 MB NVIDIA GeForce 6800 series lub ATI Radeon X800 series

Titan Quest Annivesary Edition to odświeżona wersja klasycznej gry w stylu hack'n'slash. Fabuła jest inspirowana mitologią grecką, babilońską, egipską oraz chińską. Tytani zostali pokonani przez Bogów, jednak udało im się uciec z więzienia. Wraz z nimi na ziemię zstąpiły zastępy potworów, które sieją wokół siebie zniszczenie. W grze wcielamy się w herosa, który na prośbę Bogów staje z nimi do walki. Poza podstawową wersją gry otrzymujemy także dostęp do dodatku Immortal Throne, który wprowadza nową kampanię fabularną.

Titan Quest (fot. THQ Nordic)

Titan Quest (fot. THQ Nordic)

Amnesia: The Dark Descent

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP lub nowszy
 • Procesor: 2.0 GHz - niskobudżetowe układy procesorowe, takie jak Celeron lub Duron, muszą mieć co najmniej dwukrotnie wyższą częstotliwość taktowania
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Radeon X1000/GF 6 - zintegrowane lub niskobudżetowe układy graficzne mogą nie działać

Ostatnie wspomnienia rozpływają się w ciemności. Twój umysł jest w rozsypce i pozostaje tylko jedno - uczucie bycia ściganym. Zmierz się z samym sobą, przemierzając mroczne korytarze i pełne niebezpieczeństwem lochy wielkiego zamku.

Amnesia: The Dark Descent

Źródło: Steam

Amnesia: The Dark Descent

Źródło: Steam

Torchlight

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP lub nowszy
 • Procesor: 800 MHz zgodny z architekturą x86
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: Karta graficzna 3D zgodna z DirectX z co najmniej 64 MB pamięci adresowanej (na przykład ATI Radeon 7200, NVIDIA GeForce 2 lub Intel GMA 950)

W Torchlight wcielamy się w jednego z trzech bohaterów. Przemierzamy podziemia w poszukiwaniu skarbów i nowych wyzwań. Podczas podróży przez losowo generowane lokacje spotkamy hordy wrogów do pokonania. Gra została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez fanów jak i recenzentów. W serwisie Metacritic uzyskała ocenę 83 na podstawie ponad 50 opinii. Przy grze pracowali ludzie, którzy wcześniej tworzyli m.in. serię Diablo.

Torchlight (fot. Epic Games Store)

Torchlight (fot. Epic Games Store)

Styx: Master of Shadows

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7
 • Procesor: 2 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: 256 MB, kompatybilna z DirectX 9.0c oraz Shader Model 3.0 (co najmniej Nvidia Geforce seria 7600 lub Ati Radeon X1600 i nowsze)

Styx: Master of Shadows to gra z elementami RPG, której rozgrywka polega na infiltracji. Wszystko rozgrywa się w uniwersum dark fantasy, w którym skradasz się, kradniesz i zabijasz wszystko na swojej drodze jako Styx, goblin sprzed dwóch stuleci.

Gra Styx: Master of Shadows jest dostępna na platformie GOG.com, gdzie możemy ją kupić w promocji -90% za cenę 7,19 zł.

Styx: Master of Shadows

Źródło: Steam

Styx: Master of Shadows

Źródło: Steam

Wiedźmin - Edycja Rozszerzona

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7
 • Procesor: Intel Pentium 4 2.4 GHz lub Athlon 64 +2800
 • Pamięć RAM: 1,5 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 6600 lub ATI Radeon 9800 lub lepsza (zgodna z DirectX 9.0c)

Są takie gry, obok których nie można przejść obojętnie. Pierwszy Wiedźmin zdecydowanie jest jedną z nich. Prawdą jest, że ta produkcja cierpi na kilka bolączek, w tym momencie oprawa graficzna oraz mechanika są już nieco archaiczne. Nie można jednak odebrać jej tego, że zapoczątkowała prawdziwą rewolucję nie tylko w polskim gamingu. Wiedźmin oferuję epicką historię, świetną narrację i wyrazistych bohaterów, których próżno szukać w innych tego typu grach. Świadczyć o tym może przeważająca liczba bardzo pozytywnych opinii recenzentów z całego świata.

Wiedźmin (fot. GOG.com)

Wiedźmin (fot. GOG.com)

Spore

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP SP1 / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor: 2.0 GHz Intel Pentium 4 lub nowszy
 • Pamięć RAM: 768 MB
 • Karta graficzna: każda oferująca 128 MB lub więcej

Spore udostępnia całą paletę różnorodnych i potężnych, a jednocześnie łatwych w użyciu narzędzi, dzięki którym możesz tworzyć i wpływać na każdy aspekt swojego wszechświata: stworzenia, pojazdy, budynki, a nawet statki kosmiczne. Stwórz swój własny gatunek inteligentnej formy życia i poprowadź go na podbój wszechświata - od pojedynczej komórki, przez wielkie monstrum, aż po dowódcę gwiezdnej floty.

Spore 

Źródło: Steam

Spore

Źródło: Steam

Dragon Age

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP lub nowszy
 • Procesor: Intel Core 2 Single 1.6 Ghz lub AMD 64 2.0 GHz
 • Pamięć RAM: 1,5 GB
 • Karta graficzna: GeForce 6600 GT 128MB

Stań do walki ze starożytnym wrogiem ludzkości. Pokonaj przerażające bestie, by na końcu zniszczyć Arcydemona, który zagraża światu. Dragon Age to klasyczny cRPG. Akcję śledzimy w rzucie izometrycznym. Tutaj każda nasza decyzja ma realny wpływ na dalszy rozwój wydarzeń. Do wyboru mamy kilka ras: krasnolud, człowiek, elf oraz mag. Możemy także stworzyć własną postać według swoich upodobań. Można powiedzieć, że Dragon Age jest duchowym spadkobiercą takich klasyków jak Baldur's Gate czy Icewind Dale.

Dragon Age (fot. BioWare)

Dragon Age (fot. BioWare)

Return to Castle Wolfenstein

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP lub nowszy
 • Procesor: 500 MHz Intel Pentium III Celeron lub AMD Athlon i nowsze
 • Pamięć RAM: 256 MB
 • Karta graficzna: 32 MB, kompatybilna z Direct 3D i DirectX 8.1

II Wojna Światowa szaleje, a narody upadają. Szef SS, Himmler, ma pełne poparcie Hitlera, aby przekształcić naukę i okultyzm w armię zdolną unicestwić aliantów raz na zawsze. Walcząc w pojedynkę, masz do wykonania trudną misję, aby przebić czarne serce Trzeciej Rzeszy i powstrzymać Himmlera - lub zginąć próbując. Walkę toczyć można również w zaawansowanym drużynowym trybie wieloosobowym, gdzie uczestniczyć można w starciu Osi z Aliantami o dominację na froncie.

Return to Castle Wolfenstein

Źródło: Steam

Return to Castle Wolfenstein

Źródło: Steam

Icewind Dale: Enhanced Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7, 8.1, 10 64-bit
 • Procesor: Dual Core
 • Pamięć RAM: 1 GB RAM
 • Karta graficzna: kompatybilna z OpenGL 2.0

Icewind Dale: Enhanced Edition to odświeżona wersja jednej z najbardziej kultowych już gier cRPG. Poza podstawową wersją otrzymujemy także dodatki fabularne Serce Zimy oraz Trials of the Luremaster. W Icewind Dale: Enhanced Edition wyruszmy w podróż na krańce Zapomnianych Krain. Jako drużyna dołączymy do miejscowego bohatera Hrothgara. Okazuje się, że za problemami trapiącymi Kuldahar stoją mroczne siły, zagrażające całej krainie. Podczas rozgrywki zwiedzimy górskie szczyty, mroczne lochy, elfickie ruiny i wiele innych epickich lokacji. I pamiętajcie, że przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę.

Icewind Dale: Enhanced Edition (fot. GOG.com)

Icewind Dale: Enhanced Edition (fot. GOG.com)

Florence

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 64-bit i nowszy
 • Procesor: 2.8GHz CPU Quad Core
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: Geforce GTX 860 lub podobna

Florence to krótka, interaktywna opowieść inspirowana obyczajowymi powieściami graficznymi i komiksami internetowymi. Jest to gra twórcy Monument Valley, w której przedstawiono wachlarz emocjonalny, jaki towarzyszy młodej kobiecie podczas doświadczania swojej pierwszej miłości.

Florence

Źródło: Steam

Florence

Źródło: Steam

Ultima Underworld

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP lub Vista
 • Procesor: 1,8 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 7

Ultima Underworld jest pierwszą w historii grą cRPG stworzoną w pełnym trójwymiarze. Ta produkcja z 1992 roku przetarła szlaki kolejnym grom, które w tej chwili uznawane są za kultowe. W pierwszej części trafiamy do fantastycznej krainy o nazwie Britania. Naszym zadaniem jest uratowanie porwanej córki lorda Britisha. W drugiej odsłonie kontynuujemy przygody głównego bohatera. Tym razem musimy znaleźć magiczny kamień. Kontroluje on stworzoną przez Guardiana czarną kopułę wiszącą nad zamkiem władcy Britanii.

Ultima Underworld

Źródło: GOG.com

Ultima Underworld

Źródło: GOG.com

Risen

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP SP3
 • Procesor: Intel Core 2 GHz
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0, nVidia GeForce 7900/ATI Radeon X1800 lub lepsza

Risen jest to pierwszy projekt Piranha Bytes po wydaniu trzeciej części Gothica. Trafiamy do mało gościnnego świata, w którym musimy nauczyć się żyć i przetrwać. Na początku będziemy doskonalić swoje umiejętności przez wykonywanie zadań zleconych przez frakcje zamieszkujące świat. U handlarzy kupimy przedmioty, broń, pancerz oraz jedzenie, dzięki któremu będziemy mogli odnowić poziom zdrowia. Risen czerpie garściami z serii Gothic. Widać tutaj wiele podobieństw do tej kultowej produkcji.

Risen

Źródło: Piranha Bytes

Risen

Źródło: Piranha Bytes

Sonic Mania

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows 7 lub nowszy
 • Procesor: Core 2 Duo
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna DirectX 9.0c

Sonic Mania to hołd złożony przeszłości i przyszłości świata gier wideo. Gra oferuje zupełnie nowe przygody kultowego jeża Sonica, teraz w HD, 60 klatkach na sekundę oraz grafice 2D w stylu retro. Oprócz klasycznej rozgrywki, w której naszym celem jest przejście każdej planszy oraz pokonanie ich bossów, do naszej dyspozycji twórcy udostępnili także tryby rywalizacji z innymi graczami oraz kooperacji ze znajomymi. Sonic Mania została stworzona przez Christiana Whiteheada oraz firmy Headcannon i Pagoda WestGames we współpracy z Sonic Team.

Sonic Mania

Źródło: Steam

Sonic Mania

Źródło: Steam

Deus Ex: GOTY Edition

Minimalne wymagania

 • System operacyjny: Windows XP/Vista
 • Procesor: minimum 1 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9

Deus Ex to kultowa gra fabularna, utrzymana w klimacie cyberpunk. Znajdziemy tutaj elementy łączące produkcje FPP oraz RPG akcji. Głównym bohaterem jest JC Denton, agent walczący z terroryzmem, który wpada na trop spisku mającego umożliwić przejęcie kontroli nad światem. Deus Ex charakteryzuje się nieliniowo poprowadzoną fabułą oraz dużymi możliwościami rozwoju bohatera. Dodatkowo, każda nasza decyzja ma wpływ na rozwój wydarzeń. Znajdziemy tutaj wszystko, co w RPG najlepsze.

Deus Ex
źródło: GOG.com

Deus Ex

źródło: GOG.com

Star Wars Jedi Knight - Jedi Academy

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 2000, XP, Vista
 • Procesor: Intel Pentium II lub AMD Athlon 450 MHz
 • Pamięć RAM: 128 MB
 • Karta graficzna: z 32 MB VRAM i kompatybilna z OpenGL

W zeszłym tygodniu cały świat obchodził Star Wars Day, dlatego naszą listę otwiera ciepło przyjęta ostatnia część serii Jedi Knight. Gracz wciela się w ucznia Akademii Jedi, który z czasem musi dokonać wyboru pomiędzy Jasną a Ciemną Stroną Mocy. W walce wykorzysta zbudowany przez siebie miecz świetlny oraz potęgę Mocy.

Star Wars Jedi Knight - Jedi Academy
Źródło: Steam

Star Wars Jedi Knight - Jedi Academy

Źródło: Steam

GTA: San Andreas

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 2000/XP (lub nowszy)
 • Procesor: 1 Ghz Pentium III lub AMD Athlon
 • Pamięć RAM: 256 MB
 • Karta graficzna: z pamięcią co najmniej 64 MB (Geforce 3 lub lepsza)

Gracz wciela się w Carla Johnsona, który nie miał miłego powitania po powrocie na rodzinne Grove Street. Jego matkę zamordowano, a on sam jest na celowniku skorumpowanych służb. W stanie San Andreas, które jest areną walk gangów narkotykowych, nic nie jest proste.

GTA: San Andreas
Źródło: Steam

GTA: San Andreas

Źródło: Steam

Seria Assassin's Creed (części 1-4)

Minimalne wymagania (Assassin's Creed Revelations):

 • System operacyjny: Windows XP SP3, Vista SP2, 7 SP1
 • Procesor: Intel Core2 Duo E4400 2.0 GHz lub AMD Athlon 64 X2 4000+ 2.1 GHz
 • Pamięć RAM: 1.5 GB (Windows XP), 2 GB (Windows Vista, 7)
 • Karta graficzna: z 256 MB VRAM, obsługująca Shader Model 4.0

Seria gier akcji od Ubisoftu, który skupia się na losach bractwa asasynów. Pierwsze części serii to produkcje z otwartym, wciągającym światem i fabułą na wysokim poziomie. Pierwsza część przenosi gracza do czasów wypraw krzyżowych i ukazuje losy Altaira, asasyna z końca XII wieku.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 30 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Assassin's Creed
Źródło: Steam

Assassin's Creed

Źródło: Steam

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 2000, XP, XP 64-bitowy
 • Procesor: Intel Pentium IV 2.0 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: z 128 MB VRAM, kompatybilna z DirectX 9.0

Czwarta odsłona serii The Elder Scrolls, w której przyjdzie graczowi zwiedzać kontynent Tamriel. Cesarstwo chyli się ku upadkowi, a gracz musi odnaleźć zaginionego spadkobiercę tronu. Kryzys pogłębia fakt, że na terenie prowincji pojawiają się bramy do niebezpiecznej Otchłani.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 20 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

The Elder Scrolls IV: Oblivion
Źródło: Steam

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Źródło: Steam

Need For Speed: Most Wanted (2005)

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP
 • Procesor: Intel Pentium 4 1.60GHz / AMD Athlon XP 1600+
 • Pamięć RAM: 256 MB RAM
 • Karta graficzna: GeForce 6600 / RADEON 9000 Family

Dla miłośników wyścigów polecamy część serii Need for Speed, która dla wielu jest najlepszą odsłoną serii - Most Wanted z 2005 roku. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać tej odsłony serii, bądź macie po prostu ochotę na wyścigi z udziałem policji i tuning samochodów, lepiej wybrać nie możecie.

Need For Speed: Most Wanted
Źródło: Steam

Need For Speed: Most Wanted

Źródło: Steam

This War of Mine

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7/8/10
 • Procesor: Intel(R) Core(TM)2 Duo 2.4, AMD Athlon(TM) X2 2.8 Ghz
 • Pamięć RAM: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: Geforce 9600 GS, Radeon HD4000, Shader Model 3.0, 512 MB

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami gra strategiczna osadzona w realiach konfliktu rozgrywającego się w czasach współczesnych, w której silnie zaakcentowany został motyw przetrwania w niesprzyjających okolicznościach. W This War of Mine naszym zadaniem jest przetrwać jako grupa często zupełnie obcych osób. Za stworzenie tej produkcji odpowiada polskie 11 bit studios.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 10 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

This War of Mine
Źródło: Steam

This War of Mine

Źródło: Steam

Limbo

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP, Vista, 7
 • Procesor: taktowany 2 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: obsługująca Shader Model 3.0

Limbo to dwuwymiarowa gra platformowa o mrocznej stylistyce. Gracz steruje chłopcem, który stara się odnaleźć swoją siostrę. Na jego drodze stanie wiele śmiertelnie niebezpiecznych pułapek, a także wrogo nastawionych istot, takich jak pająki czy robaki pożerające mózg.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 20 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Limbo
Źródło: Steam

Limbo

Źródło: Steam

The Binding of Isaac: Rebirth

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 8 / 7 / Vista / XP.
 • Procesor: 2.4 GHz Quad Core 2.0 lub lepszy
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Intel HD Graphics 4000, ATI Radeon HD-Series 4650, Nvidia GeForce 2xx-Series lub lepsze

The Binding of Isaac to fabularna gra akcji z losowo generowanymi poziomami oraz wieloma elementami z gier rougelike. Podążając za Isaaciem w jego wędrówce, gracz napotka dziwne skarby, które nadadzą mu nadludzkie zdolności, walkę ze stadami tajemniczych potworów oraz wywalczy drogę na wolność.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 50 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

The Binding of Isaac: Rebirth
Źródło: Steam

The Binding of Isaac: Rebirth

Źródło: Steam

Super Meat Boy

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 64-bit
 • Procesor: Intel Core i3
 • Pamięć RAM: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 380 lub lepsza

Ciężka jak diabli platformówka, w której kierowana przez ciebie ruchoma kostka mięsa próbuje uratować swoją dziewczynę (wykonaną akurat z bandaży) przed złym płodem w słoiku noszącym garnitur. Super Meat Boy to pozycja idealna dla fanów szybkich gier zręcznościowych i osób lubiących pobijać własne rekordy.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 30 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Super Meat Boy
Źródło: Steam

Super Meat Boy

Źródło: Steam

Stardew Valley

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows Vista i nowszy
 • Procesor: taktowany 2 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: z 256 MB VRAM, obsługująca Shader Model 3.0+

W tej niezależnej produkcji, łączącej gatunki RPG i symulacji, przyjdzie nam podjąć próbę odbudowania gospodarstwa naszego dziadka. Początkowo gracz zajmuje się uprawą ziemi, aby w przyszłości spróbować także hodowli zwierząt. W Stardew Valley możemy również wytwarzać przedmioty i potrawy, może również łowić ryby, wydobywać surowce, a także walczyć.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 50 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Stardew Valley
Źródło: Steam

Stardew Valley

Źródło: Steam

AKTUALIZACJA 07.06.2021

Heroes of Might and Magic III

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 i nowszy
 • Procesor: Intel Core2 Duo E4400 - 2.0 GHz i nowszy lub AMD Athlon64 X2 3800+ - 2.0 GHz i nowszy
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: 256 MB VRAM, nVidia GeForce 8800GT i nowsze lub AMD Radeon HD2900 i nowsze

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia to zdaniem wielu miłośników serii HOMM najlepsza z odsłon tej turowej strategii z elementami RPG, osadzonej w świecie fantasty. Zadaniem gracza jest eksplorowanie świata Erathii, rozbudowywanie swojego zamku i podbijanie kolejnych, rozwijanie bohatera, a także gromadzenie armii stworów, które pomogą rozprawić się z przeciwnikami. Jest tu i kampania i doskonały tryb wieloosobowy. Dzięki ogromnej ilości darmowych map, bawić się można praktycznie w nieskończoność.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 30 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Heroes of Might and Magic III
Źródło: Steam

Heroes of Might and Magic III

Źródło: Steam

Hotline Miami

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP i nowszy
 • Procesor: 1.4 GHz Intel Pentium III lub AMD
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: 32 MB VRAM

Hotline Miami to niezwykle brutalna gra akcji 2D, która zdobyła swego czasu kolosalną popularność na platformie Steam. Cel zabawy? Szeroko pojęta rozwałka i zabicie wszystkich przeciwników na mapie! Tutaj giniecie od jednego postrzału, a eliminowanie kolejnych przeciwników wcale nie jest łatwe - wszystko trzeba planować dosłownie w ułamku sekundy. Wydarzenia na ekranie odbywają się niezwykle dynamicznie, a wszystkiemu towarzyszy doskonały, pełny energii soundtrack.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 10 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Hotline Miami
Źródło: Steam

Hotline Miami

Źródło: Steam

Undertale

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP i nowszy
 • Procesor: 2 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: 128 MB VRAM

Undertale to sztandarowy przykład tego jak niewielkie znaczenie ma oprawa graficzna w grze. Ten RPG 2D o osobliwej estetyce opowiada wciągającą i złożoną historię dziewczynki, która trafia do podziemnego świata opanowanego przez potwory. Produkcja wypełniona jest po brzegi ambitnym humorem, doskonałym dialogami oraz wciągającymi walkami.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 30 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Undertale
Źródło: Steam

Undertale

Źródło: Steam

Terraria

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP i nowszy
 • Procesor: 2 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: 128 MB VRAM

Jak wyglądałby Minecraft, gdyby rozgrywał się w dwuwymiarowym świecie? Odpowiedzią na to pytanie jest Terraria, czyli dwuwymiarowa gra eksploracyjna z elementami survivalu.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 30 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Terraria
Źródło: Steam

Terraria

Źródło: Steam

AKTUALIZACJA 25.06.2021

Kangurek Kao: Runda 2

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 i nowszy
 • Procesor: 600 MHz
 • Pamięć RAM: 128 MB
 • Karta graficzna: 32 MB kompatybilna z DirectX 8.1

Polacy po kilkunastu latach zdecydowali się na ponowną dystrybucję kultowego Kangurka Kao. Runda 2 stanowi jedną z najlepszych platformówek 3D, jakie kiedykolwiek zagościły na pecetach.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 9 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Kangurek Kao: Runda 2
Źródło: Steam

Kangurek Kao: Runda 2

Źródło: Steam

Hollow Knight

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 i nowszy
 • Procesor: Intel Core 2 Duo E5200
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: GeForce 9800GTX+ (1GB)

Dzieło studia Team Cherry to pozycja obowiązkowa dla miłośników metroidvanii i dwuwymiarowych platformówek. Hollow Knight rzuca graczy w niebezpieczny świat, którego podziemia skrywają wiele niebezpiecznych sekretów.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 60 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Hollow Knight
Źródło: Steam

Hollow Knight

Źródło: Steam

Twierdza Krzyżowiec HD

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 i nowszy
 • Procesor: Intel Pentium 4 1.6Ghz lub podobny
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Karta graficzna: 64 MB kompatybilna z DirectX 8.1

Jest to sequel gry strategicznej o tytule Twierdza, który przenosi gracza do świata Bliskiego Wschodu. W grze czekają na gracza cztery kampanie i 100 potyczek w szlaku krzyżowca (tryb wyzwania).

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 15 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Twierdza Krzyżowiec HD
Źródło: Steam

Twierdza Krzyżowiec HD

Źródło: Steam

The Sims 4

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 i nowszy (wymagana jest wersja 64-bitowa)
 • Procesor: 1.8 GHz Intel Core 2 Duo, AMD Athlon 64 Dual-Core 4000+ lub podobny
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 128 MB, NVIDIA GeForce 6600 lub nowsza, ATI Radeon X1300 lub nowsza, Intel GMA X4500 lub nowsza

Gracze The Sims 4 ponownie mają okazję pokierować życiem wirtualnej rodziny. Edytor postaci pozwala nie tylko zdecydować o cechach fizycznych każdego z Simów, ale także określić jego osobowość, charakter i aspiracje.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 35 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

The Sims 4
Źródło: Steam

The Sims 4

Źródło: Steam

AKTUALIZACJA 09.07.2021

Don't Starve

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/Windows 7/Windows 8
 • Procesor: 1.7 GHz lub lepszy
 • Pamięć RAM: powyżej 1 GB
 • Karta graficzna: Radeon HD5450 lub lepsza; 256 MB lub wyżej

Don't Starve to bezkompromisowa gra o przetrwaniu w dziczy, pełna nauki i magii.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 50 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Don't Starve

Źródło: Steam

Don't Starve

Źródło: Steam

60 Seconds! Reatomized

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows 7 i nowszy (wymagana jest wersja 64-bitowa)
 • Procesor: Intel Core i5-2430M
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GT540

Mając tylko 60 sekund do wybuchu bomby atomowej, prowadź Teda w czasie jego szaleńczego pędu po domu, w poszukiwaniu użytecznych przedmiotów i członków rodziny.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 40 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

60 Second! Reatomized

Źródło: Steam

60 Second! Reatomized

Źródło: Steam

Evoland i Evoland 2

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP SP2 i nowszy
 • Procesor: jednordzeniowy 1.7 GHz
 • Pamięć RAM: 1 GB
 • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0c

Evoland to podróż przez historię gier z gatunku action/adventure, pozwalająca na odblokowywanie nowych technologii, systemów rozgrywki i ulepszeń graficznych w miarę postępów w grze.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 5 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Evoland

Źródło: Steam

Evoland

Źródło: Steam

The Escapits 1 i 2

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP
 • Procesor: Dual Core 2.4 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: Intel HD Graphics 4000, Nvidia GeForce 8000, ATI Radeon HD 4800 Series

The Escapists to gra, w której gracz przenosi się - do potraktowanego z lekkim przymrużeniem oka - więziennego świata.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 15 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

The Escapits

Źródło: Steam

The Escapits

Źródło: Steam

Saga Gothic

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: Windows XP/2000/ME/98/Vista
 • Procesor: Intel Pentium III 700 MHz
 • Pamięć RAM: 256 MB
 • Karta graficzna: obsługująca grafikę 3D, 32 MB

Sagi Gothic chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - w Polsce seria stała się wręcz kultowa i do dzisiaj ma swoich zagorzałych fanów. W grze wcielamy się w Bezimiennego, który został uwięziony wewnątrz magicznej bariery. Gracz musi nauczyć się przetrwać w tym środowisku, często zawiązując mniej lub bardziej opłacalne sojusze.

Oryginalne wydanie gry jest dostępne w cenie ok. 10 zł, wystarczy kliknąć tutaj.

Gothic

Źródło: Steam

Gothic

Źródło: Steam

Aktualizacja: 10 stycznia 2022 09:55
Aktualizacja: 03 stycznia 2022 16:20
Aktualizacja: 27 grudnia 2021 14:11
Aktualizacja: 20 grudnia 2021 09:48
Aktualizacja: 30 listopada 2021 11:12
Aktualizacja: 22 listopada 2021 10:04
Aktualizacja: 16 listopada 2021 08:44
Aktualizacja: 09 listopada 2021 11:15
Aktualizacja: 01 listopada 2021 13:28
Aktualizacja: 25 października 2021 17:00
Aktualizacja: 22 października 2021 09:48
Aktualizacja: 18 października 2021 13:01
Aktualizacja: 11 października 2021 11:42
Aktualizacja: 04 października 2021 11:06
Aktualizacja: 27 września 2021 06:30
Aktualizacja: 20 września 2021 09:05
Aktualizacja: 13 września 2021 10:25
Aktualizacja: 06 września 2021 08:40
Aktualizacja: 30 sierpnia 2021 12:15
Aktualizacja: 23 sierpnia 2021 09:00
Aktualizacja: 16 sierpnia 2021 08:00
Aktualizacja: 02 sierpnia 2021 12:05
Aktualizacja: 30 lipca 2021 09:57
Aktualizacja: 09 lipca 2021 08:30
Aktualizacja: 25 czerwca 2021 06:55
Aktualizacja: 07 czerwca 2021 07:00