W cyfrowym otoczeniu

Tym co piękne w technologii DVD poza krystalicznie czystym obrazem i dodatkami, oprócz filmu, na płycie jest dźwięk. I już nie tylko dookólny, jak się tłumaczy słowo "surround", ale także w pełni przestrzenny, a do tego zapisany cyfrowo.

Tym co piękne w technologii DVD poza krystalicznie czystym obrazem i dodatkami, oprócz filmu, na płycie jest dźwięk. I już nie tylko dookólny, jak się tłumaczy słowo "surround", ale także w pełni przestrzenny, a do tego zapisany cyfrowo.

Do odtwarzania takiego dźwięku potrzebny jest odpowiedni zestaw głośnikowy z dekoderem, zwany fachowo zestawem kina domowego. Owszem, można zamiast tego podłączyć zwykłe głośniki stereofoniczne, ale będzie to jak oglądanie filmu trójwymiarowego bez specjalnych okularów.

Oferta rynkowa, poza bajecznie drogimi profesjonalnymi zestawami kina domowego (ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych) nie rozpieszcza zbytnio użytkowników. Po w miarę przystępnych cenach (ponad tysiąc zł) mamy do wyboru tylko kilka różnych zestawów głośnikowych, z czego większość stanowią produkty znanych producentów multimediów. Tymczasem warto zwrócić uwagę na zestawy głośnikowe pochodzące z mało znanych w Polsce firm tajwańskich i chińskich, będące tańszą i wcale nie gorszą alternatywą.

W cyfrowym otoczeniu
Jednym z takich zestawów jest Audio Storm 5.1 Theater, pochodzący z mało znanej firmy tajwańskiej. Jak wynika z nazwy, zestaw jest oparty na technologii Dolby Digital/Pro Logic 5.1, a w jego skład wchodzi aż sześć głośników (jeden basowy o mocy 12 W i pięć satelitów, po 1,5 W każdy) oraz dekoder z pilotem. Warto dodać, że głośnik basowy ma obudowę drewnianą, co, według znawców, daje znacznie lepsze brzmienie.

W zestawie znajdują się także dwa półtorametrowe przedłużacze przewodów sygnałowych do głośników mających znajdować się z tyłu. Głośniki satelitarne mają plastikowe stopki, pozwalające na stabilne umieszczenie na płaskiej powierzchni. Można je także powiesić na ścianie, wykorzystując do tego celu specjalne otwory montażowe w obudowach głośników.

Wszystkie satelity są podłączane do głośnika basowego, pobierającego energię z zasilacza. Głośnik jest wyposażony we własny przełącznik i wzmacniacz z regulacją poziomu głośności i basów.

W cyfrowym otoczeniu
Jednak cała zabawa zaczyna się dopiero wtedy, gdy podłączymy uniwersalny dekoder. Jest to niewielkie pudełko z podświetlanym wyświetlaczem LCD, pełniące jednocześnie funkcję miksera. To właśnie do dekodera doprowadzamy sygnał z karty dźwiękowej, DVD, magnetowidu, telewizora i innych źródeł dźwięku, który jest poddawany odpowiedniej obróbce i emitowany jako dźwięk przez głośniki. Dekoder oparty na procesorze Zoran ZR38600 umożliwia doprowadzenie dwóch rodzajów sygnału: analogowego (stereo, Dolby Pro Logic) i cyfrowego (PCM, AC-3). Możliwe jest także podłączenie źródła przez wejście optyczne (np. karty Sound Blaster Live Platinum), jednak w zestawie nie ma, niestety, kabla niezbędnego do zrealizowania tego wariantu połączenia. Sterowanie oraz dokonywanie wszelkich ustawień odbywa się za pomocą czterech przycisków oraz wyświetlacza LCD. Jednak znacznie wygodniejszym sposobem jest używanie znajdującego się w zestawie zgrabnego pilota.

Ponieważ po połączeniu wszystkich elementów zestawu powstaje spora plątanina kabli, producent dostarczył także samoprzylepne klipsy umożliwiające uporządkowanie tego bałaganu.

Wprawdzie moc głośników nie jest duża, jednak całkowicie wystarczająca w mniej więcej trzydziestometrowym pomieszczeniu, bo właśnie do takiego głośniki są przeznaczone.

Podczas testów zestaw Audio Storm 5.1 Theater sprawował się bez zarzutu. Doskonale odtwarzał zarówno sygnał analogowy z karty dźwiękowej Sound Blaster Live!, jak i cyfrowy AC-3 wyprowadzony z wyjścia SPDIF karty dekodera DVD Real Magic Hollywood+. W obsłudze dekodera nieoceniony okazał się pilot, dzięki któremu z łatwością można zmieniać nie tylko parametry brzmienia, ale i różne konfiguracje głośników (np. 2 punkty, 4 punkty lub 6 punktów). Dzięki pilotowi możliwa jest także zmiana "w locie" źródła dźwięku z analogowego na cyfrowy i odwrotnie. W dodatku przy włączonej funkcji Pro Logic Auto-ON dekoder automatycznie rozpozna rodzaj sygnału podawanego ze źródła.

Cena mimo że znacznie wyższa od popularnych zestawów komputerowych (2 głośniki + głośnik basowy), jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych zestawów minikina domowego. Dodatkową zaletą jest możliwość obsługi zestawu za pomocą pilota oraz podłączenia sygnału optycznego, co znacznie zwiększa funkcjonalność produktu.