W dobie komputerów - krótka historia PC

Wprowadzenie komputerów do masowej produkcji oznaczało dla ludzkosci początek nowej ery i gwałtowny rozwój wielu gałęzi przemysłu, które były wspomagane tymi urządzeniami. Maszynami, które po dziś dzień są bezustannie udoskonalane.

Pierwotnie komputery były przeznaczone do przetwarzania informacji, które zapisywano w postaci ciągów cyfrowych. Urządzenia miały rozmiary dużych pomieszczeń i cechowały się ogromnym zużyciem energii. Miały także miliard razy mniejszą moc obliczeniową niż współczesne sprzęty.

Pierwszym komputerem na świecie był Atanasoff-Berry Computer skonstruowany przez Johna Vincenta Atanasoffa i Clifforda Berry'ego. Powstanie maszyny datuje się na lata 1937-1942. Początkowo jednak laur pierwszeństwa przypadł ENIACowi zbudowanemu przez J.P. Eckerta. Odbyło się kilka procesów sądowych w celu ostatecznego ustalenia kto, jako pierwszy, dokonał tego przełomowego odkrycia. Po burzliwym procesie, w 1973 roku rację przyznano Atanasoffowi.

Mimo przyznania Atanasoffowi tytułu wynalazcy pierwszego komputera, nadal uważa się, że to właśnie ENIAC przyczynił się do rozpoczęcia rozwoju techniki obliczeniowej. Ważył on około dwadzieścia siedem ton, ponadto zawierał osiemnaście tysięcy lamp elektronowych. Maszyna nie posiadała systemu operacyjnego. Wykorzysywano ją głównie do wytwarzania broni jądrowej, prognozowania pogody lub badania promieniowania kosmicznego.

Oczywiście nie tylko ENIAC przyczynił się do rewolucji w dziedzinie techniki obliczeniowej. Naukowcy już wcześniej pracowali nad podobnymi urządzeniami. Istnieje jeszcze kilka historycznych modeli komputerów. Warto wspomnieć o dwóch ciekawych przykładach. Chronologicznie patrząc, najpierw powstał Z3 - całkowicie automatyczny komputer o zmiennym programie. Został on zbudowany przez Konrada Zuse (niemieckiego inżyniera) w 1941 roku. Następnie rząd brytyjski, w czasie drugiej wojny światowej, zbudował jedenaście komputerów lampowych (Colossus), które miały za zadanie łamać szyfry Enigmy.

Warto przytoczyć kilka informacji na temat wynalazków, które wspomogły światową komputeryzację:

- w 1974 roku zaczęto sprzedawać pierwsze komputery przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Od tego czasu stały się one nieodłączyn towarzyszem człowieka i znacznie ułatwiały pracę w wielu firmach. Był to oczywiście przełom jeśli chodzi o późniejsze modele zwane Personal Computer, które są wciąż produkowane.

- dziesięć lat później firma Microsoft zaprezentowała system operacyjny Windows - popularny do dzisiaj (sprzedawany w wielu wersjach, między innymi Windows 7, Windows XP czy najnowszy - Windows 8). W tym samym czasie pojawia się także pierwszy napęd CD-ROM i pierwsza drukarka laserowa.

- od połowy lat 80 do dzisiaj wynaleziono wiele innych typów drukarek, między innymi: drukarka atramentowa, igłowa czy trójwymiarowa. Ta ostatnia daje nam możliwość szybkiego budowania prototypów, wychodząc tym samym poza "ramy" dwóch wymiarów (stąd też nazwa technologii - drukowanie 3D).

wydruki 3D

wydruki 3D

Oczywiście rozwój technologii spowodował, że dzisiejsze komputery w niewielkim stopniu podobne są do urządzeń sprzed pół wieku. Zmieniły się nie tylko wygląd i gabaryty współczesnych PC (rozmiar komputera zmalał - "gadżet" nie zajmuje już powierzchni całego pokoju, możemy go zmieścić na przykład w torbie podróżnej), ale także (przede wszystkim) ich wydajność. Można powiedzieć, że liczydła wynalezione wiele wieków temu, powoli ewoluując, dały nam zaawansowane technologicznie urządzenia, o skomplikowanej budowie i ogromnych możliwościach.

Komputeryzacja jest bardzo złożonym procesem, który od wielu dziesięcioleci prowadzi do usprawniania pracy ludzi w wielu dziedzinach. Technologie wynalezione wiele lat temu są wykorzystywane współcześnie w maszynach, laptopach czy coraz popularniejszych tabletach.Komputeryzacja wciąż postępuje, a każdy nowy wynalazek jest szybko udoskonalany, przez co używane przez nas przedmioty elektroniczne ewoluują na naszych oczach. Przyglądając się zmianom, które nastąpiły przez ostatnie pięćdziesiąt lat, niemalże niemożliwym jest wyobrażenie sobie, co będzie za następnych kilka dekad.


Zobacz również