W dobrym towarzystwie

Czego potrzeba do pracy z Photoshopem?


Czego potrzeba do pracy z Photoshopem?

No właśnie, czego potrzeba do pracy z Photoshopem 5? Minimalne wymagania tego programu to 32 MB RAM-u, 80 MB twardego dysku, CD-ROM, procesor PowerPC z Mac OS-em 7.5.5 (Mac) lub Pentium z Windows 95/NT 4.0 (PC) oraz monitor i karta graficzna z 265 kolorami. Nie są to bardzo wygórowane wymagania, jednak każdy grafik wie, że mało który program tak stymuluje do rozszerzania sprzętu, jak Photoshop. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, dla większości grafików Photoshop to podstawowe narzędzie, więc jego sprawne działanie to po prostu większy komfort pracy. Po drugie, przetwarzane obrazki to, przeważnie, kilkudziesięciomegabajtowe pliki, których szybkie przeliczanie, nagrywanie i wczytywanie wymaga sporej mocy obliczeniowej i wysokiej wydajności sprzętu.

Postanowiliśmy, że spróbujemy przedstawić małe zestawienie sprzętu, który według nas dobrze sprawdza się w pracy grafika i jest wart polecenia. Nie jest to kompletne zestawienie, a jedynie propozycje. Znajdziecie wśród nich komputery, monitory, skanery, drukarki i cyfrowe aparaty. Sprzęt podzieliliśmy na trzy klasy: ekonomiczną, businessową i luksusową.

Komputery

Ekonomiczna

Power Macintosh G3 266 desktop

Komputer niedrogi, a swoimi osiągami powinien zaspokoić większość potrzeb photoshopowego grafika, czego nie da się powiedzieć o tańszych składakach. Pamięć można rozszerzyć do 768 MB, wbudowane złącze Ethernetu - słowem wszystko, czego dusza zapragnie.

Biznesowa

ExtremeZ

W dobrym towarzystwie
Windows NT nie wiesza się, a przynajmniej niezbyt często. Dodatkowo jest szybkie i nowoczesne. Szkoda tylko że Photoshop 5 tak często się na nim "wywala", ale coś za coś. ExtremeZ to bardzo szybka maszyna, a w dodatku Mac friendly, jak twierdzą producenci. Stacja robocza PC to na pewno lepszy wybór dla projektantów 3D, ale też dobre narzędzie dla "dwuwymiarowych". Jeżeli ktoś uważa, że Windows jest gotowe na DTP, to niech zaopatrzy się w solidny sprzęt, np. Intergraphu.

Luksusowa

GVS9000 Photo Retouching System

W dobrym towarzystwie
Przed tą decyzją trochę się zawahaliśmy, ponieważ prezentowany sprzęt nie jest urządzeniem z pierwszej ręki. Jest to specjalnie rasowany Power Macintosh. Firma Grand Vitesse (www.gvsnet.com) wyposażyła Power Macintosha 9600 w kartę G3, 1,5 GB RAM-u (!), 45 GB dysku (!), dwie karty przyspieszające grafikę, 25-calowy monitor Sony i nawet specjalny wentylatorek do chłodzenia układów. Pasy bezpieczeństwa trzeba kupić samodzielnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: