W domu i na estradzie


Ti6K to mniejsza wersja wolno stojącej kolumny przedniej

Ti6K to mniejsza wersja wolno stojącej kolumny przedniej

Decydując się na prezentację dwóch amerykańskich marek zespolonych w jednym systemie, postanowiłem przedstawić brzmienia rodem zza oceanu. Od dawna wśród audiofilów panuje przekonanie, iż amerykański dźwięk to nic innego jak potężny bas uzupełniany bardzo ostrymi wysokimi tonami. Wadą natomiast jest brak połączenia obu zakresów za pomocą średnich tonów, które powinny stanowić integralną część brzmienia każdej kolumny głośnikowej. Spróbujemy zatem obalić kolejny mit i przedstawić zarówno zalety, jak i wady amerykańskich konstrukcji.

Nie tylko na estradzie

JBL przeważnie kojarzy się z zestawami kolumn estradowych używanych przez muzyczne sławy kończącego się stulecia. Jednak oferta firmy jest bogatsza i obejmuje również wysokiej klasy kolumny do kina domowego i niedrogie zespoły głośnikowe, które brzmieniem zachwycą wszystkich miłośników tubowych rozwiązań konstrukcyjnych. Historia JBL-a sięga 1928 roku, kiedy James Bullough Lansing, młody inżynier z Bell Telephone Labolatories, skonstruował pierwszy system dźwięku kinowego dla obrazu mówionego. Odniesiony sukces i nowe doświadczenie z dźwiękiem skłoniły Lansinga do założenia własnego przedsiębiorstwa Lansing Manufacturing. W 1955 roku powstały kolumny Hartsfield wyznaczające jednocześnie standardy jakości domowego brzmienia. Kolejne lata istnienia firmy James B. Lansing Sound Inc. (JBL) przynosiły coraz nowsze i bardziej zaawansowane akustycznie konstrukcje. I tak wśród najlepszych znalazły się kolumny Paragon, profesjonalne monitory studyjne. Sukcesem było JBL L-100. W 1970 roku sprzedano ponad 15 milionów sztuk. W latach siedemdziesiątych JBL stanowił wyposażenie ponad 70 proc. studiów nagraniowych, co oznacza, że większość utworów z tego okresu została zrealizowana przy użyciu jednej z konstrukcji JBL. Rok 1983 był dla Lansing Labolatories przełomowy. George Lucas wyselekcjonował JBL-a do pierwszego certyfikatu THX, określającego najwyższe standardy systemów kinowych, co w efekcie spowodowało, że JBL trafił do ponad 75 proc. kin wybudowanych w ciągu ostatnich 20 lat. Swój sukces zawdzięczał doskonałym materiałom konstrukcyjnym i wykorzystywaniu niekonwencjonalnych metod budowy kolumn. Tubowe rozwiązania dodatkowo wzbogacone charakterystycznymi tytanowymi kopułkami wysokotonowymi przyniosły tym kolumnom wiele nagród. Dzisiaj JBL jest jednym z głównych producentów głośników do wszelkich zastosowań, poczynając od kina domowego, poprzez klasyczne audio, car audio, cinema audio, a kończąc na profesjonalnych rozwiązaniach estradowych, nagłośnieniowych i studyjnych.

Architektura łodzi jachtowej

Głośnik centralny TiK Center kształtem harmopnizuje się z resztą zestawu

Głośnik centralny TiK Center kształtem harmopnizuje się z resztą zestawu

Prezentowana seria TiK zawiera dwa modele wolno stojące zalecane jako przody w konfiguracjach kinowych. Jeden mały zestaw podstawkowy, który miewa zastosowanie jako głośnik frontowy w mniejszych zestawach, ale przede wszystkim służy jak efektowy w dużych i zaawansowanych systemach. Wszystkie trzy modele to zestawy sprawdzające się zarówno stereofoniczne, jak i wielokanałowo. Uzupełnieniem oferty jest kolumna dialogowa TiK Center, wzorniczo i konstrukcyjnie podobna do pozostałych w serii.

Największy Ti10K, mierzący 1210 mm, z przodu przypomina nieco stożek ze ściętym szczytem. Jednak wzorniczo kolumny TiK przywodzą na myśl wypieszczone architektonicznie kadłuby łodzi jachtowych, z tą różnicą, że ścięty dziób został skierowany ku górze.