W domu i na estradzie


Poza znaczeniem estetycznym kształt ten ma bardzo dobre cechy akustyczne. Fala dźwiękowa zawsze jest zniekształcana przez obudowę kolumny, a szczególnie negatywne właściwości brzmieniowe mają wszelkie płaszczyzny prostopadłe lub równoległe względem siebie. Wynika z tego wniosek, że najbardziej popularny prostopadłościenny kształt obudów głośnikowych jest jednocześnie najmniej pożądany. Wyokrąglone ścianki boczne schodzące się ku tylnej krawędzi przeciwdziałają rezonansom i falom stojącym, przypominając właściwościami akustycznymi lutnię barokową. Dodatkowym elementem poprawiającym akustykę kolumny jest jej stożkowy kształt, który tłumi rezonanse wynikające z wysokości obudowy głośnika. Płaszczyzny zewnętrzne pokryte naturalnym fornirem sprawiają wrażenie, jakby cała kolumna wyciosana była z potężnego drewnianego pnia. Z przodu są dwa 200-mm głośniki niskotonowe przedzielone dwoma otworami wentylującymi umieszczonymi obok siebie. Bliżej szczytu zamontowano dwa głośniki średnioniskotonowe o wymiarach 170 i 100 mm oraz 25-mm tytanowy przetwornik wysokich tonów. Pasmo przenoszenia od 30 Hz do 30 kHz, skuteczność 91 dB, impedancja 6 Om oraz zalecana moc wzmacniacza 10-400 W zdecydowanie wpływa na finalną jakość brzmienia.

Ti2K bywa używanym jako głośnik frontowy

Ti2K bywa używanym jako głośnik frontowy

Jako że okablowanie jest również bardzo ważnym elementem każdego systemu, JBL proponuje gniazda głośnikowe w układzie multi-wire. Oznacza to, że można podłączyć kolumny pod wzmacniacz wykorzystując do tego celu nie dwie pary przewodów, jak w układach bi-wire, lecz aż cztery. Multi-wire w wydaniu JBL to odseparowane od siebie niskie, średnie i wysokie zakresy częstotliwości. Ponadto średnie są podzielone na dwa podzakresy: wyższy i niższy (hi mid, lo mid). W efekcie otrzymujemy baterię gniazd, z których każde można spiąć dowolnym kablem, wedle uznania użytkownika. Możliwości połączeń pozwalają na zastosowanie kabli o różnych charakterystykach brzmieniowych przyporządkowanych jednocześnie odpowiednim zakresom. Zwolennicy połączeń single (pojedynczych) otrzymują w komplecie zestaw zworek zapewniających bezproblemową kompozycję. Podstawową wadą jest umiejscowienie gniazd. Producent postanowił zostawić je na płaszczyźnie stanowiącej jednocześnie podstawę kolumny. Mimo zastosowania kolców stabilizująco-poziomujących, użycie wielu kabli zakończonych typowymi złączami jest nieco kłopotliwe. Z drugiej zaś strony, ukrycie tego elementu konstrukcyjnego zdecydowanie wpływa na ostateczny kształt prezentacji.

Zestawy głośnikowe JBL

Zestawy głośnikowe JBL

Zestaw Ti6K wzorniczo i konstrukcyjnie w zasadzie niewiele się różni od starszego modelu. Zastosowanie dwóch niskotonowych przetworników o średnicy 170 mm, przedzielonych tylko jednym otworem bass-refleksu (jeden średnioniskotonowy o wymiarach 100 mm) bez wątpienia wpłynęło na wyniki porównywalne do Ti10K.

W zestawie kinowym zastosowano efektowe Ti2K - podstawkowe monitory, których konstrukcja zakłada kompilację 25-mm przetwornika wysokotonowego i 170-mm średnioniskotonowego. Ti2K w kom-pozycji z TiK Center mogą stanowić efektowny i dynamiczny przód dla zestawów zalecanych do nieco mniejszych pomieszczeń.