W domu i na estradzie


Żeby można było mówić o kompletnym kinie, seria TiK proponuje subwoofer Ti SUB 1200, charakteryzujący się wbudowanym 350-watowym wzmacniaczem i 12-calowym głośnikiem. Niestety, miejsce TiK Sub 1200 zajął aktywny moduł niskotonowy z serii Digital model 12 z 12-calowym głośnikiem i 120-watowym wzmacniaczem.

Test odsłuchowy

Podstawowym problemem bywają monstrualne rozmiary kolumn. Wymagają przestrzeni, żeby mogły zabrzmieć w pełni swoich możliwości. Mieliśmy okazję przetestować całą serię TiK JBL.

Front zagrał dynamicznym i skontrolowanym basem, tylko czasami sprawiał wrażenie rozciągniętego i mało skupionego. Wszystkie dynamiczne elementy sceny dźwiękowej zostały odtworzone poprawnie, co zapewne wywrze wrażenie na miłośnikach małych rozwiązań satelitarnych. Jeśli chodzi o bas, to najlepiej samemu przekonać się o niskopasmowych możliwościach TiK-ów. Wysokie częstotliwości zadziwiają przestrzenią i precyzją. Wszystkie niuanse oddawane przez orkiestry symfoniczne i grupy jazzowe były przetwarzane w bardzo delikatny sposób. Nie zapominajmy jednak, że prezentowany zestaw to referencyjny high-end. Wysokie i niskie zakresy częstotliwości dodatkowo wzbogacało środkowe pasmo, którego kompozycja dokładnie uzupełniała przestrzeń.

DIGITAL 12 Układ wzmacniający

DIGITAL 12 Układ wzmacniający

Przetestowane zarówno pod względem stereofonicznym, jak i kinowym JBL mogą wyznaczać standardy brzmieniowe. Mit, że średnie zakresy zdecydowanie ustępowały niskim i wysokim, został obalony. Odsłuch ugruntował wręcz przekonanie o znakomitym przejściu dźwięku pomiędzy wszystkimi zakresami. Z pewnością ogromny wpływ na wynik testu miał zestaw kinowy Harmana, który zadziwił soczystością dźwięku i rewelacyjną panoramą kinową, wzbogaconą efektownymi i dynamicznymi elementami.

Bardzo trudne obrazy kinowe z wieloma scenami przyrodniczymi wymagają od zestawu nienagannego przedstawienia panoramy i scenerii bogatej w setki zarejestrowanych dźwięków. Najwybredniejsi miłośnicy kina domowego będą mile zaskoczeni. Panorama, dynamika, scena muzyczna, przestrzenność i czystość brzmienia, detaliczność oraz dostosowanie do obrazu, kinowe przejście dźwięku pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu, poziom efektowności, stylistyka oraz ogólne wrażenie czystego, bogatego we wszystkie detale komfortowego brzmienia pozostają w przypadku JBL-a w doskonałej relacji do wysokiej ceny.