W domu i zagrodzie

Adax Omega z dopiero co wprowadzonym na polski rynek procesorem Intel 866 MHz okazał się tak dobrze zaprojektowanym komputerem, że zajął pierwsze miejsce zarówno w kategorii "ekonomiczne", jak i w kategorii "wydajne".


Adax Omega z dopiero co wprowadzonym na polski rynek procesorem Intel 866 MHz okazał się tak dobrze zaprojektowanym komputerem, że zajął pierwsze miejsce zarówno w kategorii "ekonomiczne", jak i w kategorii "wydajne".

Najnowszy komputer JTT nie był najszybszy w zestawieniu, gdyż palmę pierwszeństwa dzierżą wciąż produkty firmy Optimus. Prestige 866 MHz uzyskał wynik PC World Bench 316 punktów, podczas gdy Adax 311. Na wydajność wpływ miała na pewno dwukrotnie większa pamięć Optimusa.

Poddaliśmy też testom dwa nowe komputery z procesorami Pentium III 800 MHz. Nie zajęły czołowych miejsc, ale Trofeus firmy JTC Fest znalazł się w pierwszej dziesiątce komputerów wydajnych. W tej kategorii o kolejności decydowała moc i wyposażenie. Konkretnemu miejscu w rankingu odpowiada wydajność związana z częstotliwością zegara. W czołówce znalazły się komputery Adax i Optimus.

W domu i zagrodzie

Komputery biurkowe - raport z testów

W kategorii komputerów ekonomicznych w pierwszej piątce poza komputerami dwóch gigantów znalazły się również dwa modele firmy MSD. Konkurencyjne cenowo dzięki wykorzystaniu tanich procesorów Celeron i AMD Athlon 500 MHz doskonale radziły sobie w testach. Najtańszym modelem był Adax Alfa, jednak ofertę tanich komputerów najlepiej obejrzeć w supermarketach.

W domu i zagrodzie

Komputery biurkowe - kategoria "ekonomiczna"

Poniżej prezentujemy dwie tabele, w których komputery zostały ustawione w zależności od oceny ogólnej. W trzeciej tabeli można znaleźć wyniki szybkości komputerów. Tabelę z wyposażeniem i warunkami gwarancji znajdziecie na naszym dysku i stronie internetowej www.pcworld.com.pl.

Optimus Prestige 866

W domu i zagrodzie
Podobnie jak dwa miesiące temu, tak i tym razem Optimus wygrał. Tym razem komputer wykorzystuje procesor Pentium III 866 MHz i magistralę 133 MHz. Wynik 316 punktów PC World Bench jest najwyższy z dotychczas uzyskanych, jednak za tak szybki komputer trzeba zapłacić 8905 zł. Jeśli zależy Wam na mocy, to Optimus wart jest swojej ceny.

JTT Adax Omega 866

W domu i zagrodzie
Komputer wrocławskiej firmy JTT uzyskał znak Najlepszego zakupu zarówno w kategorii "ekonomiczne", jak i "wydajne". Adax uzyskał tak wysokie miejsca dzięki bardzo dobremu wyposażeniu, wydajności, niższej od konkurencji cenie. Niewiele wolniejszy od Optimusa (311 punktów PC World Bench) doskonale nadaje się zarówno do biura jak i domu, jeśli użytkownicy potrzebują szybkiego komputera, który wykorzystuje najnowsze technologie.

Optimus Young

Komputer po raz pierwszy testowany przez nas. Zajął drugie miejsce w kategorii komputerów ekonomicznych. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla użytkowników poszukujących taniego peceta. Optimus Young mieści się w cenie poniżej 3500 zł, jest więc też atrakcyjny dla firm, które mogą go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Slot czy Socket?

W domu i zagrodzie
Płyta główna wykorzystywana w komputerze jest wyposażona w gniazdo procesora. W niektórych przypadkach jest to slot służący do montowania procesorów w pionie. W najnowszych pecetach stosuje się gniazda Socket, w których procesory montowane są w poziomie podobnie jak starsze wersje Pentium. Znajomość typu gniazda może wydawać się zbędna, jednak okazuje się kluczowa przy wymianie procesora.Większość procesorów Intel Pentium III, montowanych na płytce i zabudowanych w kasecie - pasuje do 242-pinowego gniazda nazywanego Slot 1. Większość procesorów Celeron pasuje do 370-pinowego gniazda Socket 370. Niektóre płyty główne przystosowane do procesorów Intela (np. Elitegroup P6iwt-A+) zawierają zarówno gniazdo Socket 370 jak i Slot 1.Procesory AMD wymagają zupełnie innych gniazd. Choć z wyglądu są one podobne do Slot 1 przeznaczonego do Pentium III, specyfikacja jest zupełnie inna. Gniazdo procesora Athlon nazywane jest Socket A.

Zanim zdecydujecie się na zakup nowego procesora, sprawdźcie płytę główną. Sam kształt gniazda to nie wszystko, gdyż nowe procesory wymagają odpowiednich chipsetów i BIOS-ów. Te ostatnie można ściągnąć ze strony producenta i podmienić, w przypadku nieodpowiedniego chipsetu nie można nic zrobić.

Nie próbujcie włożyć procesora AMD do gniazda Slot 1, a Intela do Slot A. Płyty głównej nie da się oszukać niezależnie od tego, jak bardzo byśmy próbowali.