W drogę by się szło

Coraz mniejsze i coraz bardziej użyteczne urządzenia wdzierają się do naszych domów i biur. I zachęcają, żeby opuścić cztery ściany, wyruszyć w drogę, zabierając je ze sobą.

Coraz mniejsze i coraz bardziej użyteczne urządzenia wdzierają się do naszych domów i biur. I zachęcają, żeby opuścić cztery ściany, wyruszyć w drogę, zabierając je ze sobą.

Gdy na rynku pojawiały się około 2000 roku pierwsze przenośne odtwarzacze MP3, wydawały się efemerydą, ciekawostką co najwyżej dla najbardziej zagorzałych poszukiwaczy technicznych nowinek. Niezbyt duże pojemności, toporne wykonanie i przeciętna jakość dźwięku odstraszały zwykłych użytkowników. Upłynęło kilka lat i przez moment wydawało się nawet, że faktycznie, moda na odtwarzacze MP3 minie tak samo szybko, jak przyszła. Tak się jednak nie stało, a nowa generacja urządzeń wyznacza na tyle wysoki standard, że o przyszłość tych urządzeń można być spokojnym.

Są to w tej chwili już bardzo dojrzałe technologicznie konstrukcje, wyposażone w wygodny interfejs, pojemne baterie i odpowiednio dobrane nośniki danych. Najmniejsze konstrukcje wykorzystują karty pamięci, natomiast nieco tylko większe odtwarzacze mogą już być wyposażone w twarde dyski o pojemnościach od kilku nawet do 30 GB. Oznacza to, że w odtwarzaczu możemy przechowywać nawet do 8 tys. przeciętnej długości utworów. Charakterystyczny jest też fakt, że bardzo mocną pozycję na tym rynku wywalczyły sobie firmy, które nie istnieją w świecie tradycyjnego audio. Przebogatą ofertę ma Creative (który z audio ma związków najwięcej, choć raczej w wydaniu komputerowym), jednym z najpopularniejszych modeli jest iPod, który produkuje Apple, zaś jeden z najbardziej dopracowanych i najciekawszych odtwarzaczy produkuje firma iRiver.

Dwa odtwarzacze MP3 trafiły w tym miesiącu do naszych testów. Obydwa prezentują to samo podejście, polegające na wykorzystaniu twardych dysków, ale różnią się w rozłożeniu akcentów.

Creative Nomad Jukebox Zen MX ma twardy dysk o pojemności aż 30 GB, co może zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że odtwarzacz jest wielkości pudełka papierosów. Konkurencyjny iRiver iHP-100 ma dysk o pojemności zaledwie 10 GB. Ale za to dysponuje zdecydowanie lepszymi słuchawkami, dodatkowym pilotem na kablu słuchawkowym i może bez problemu działać jako przenośny twardy dysk. Pod tym względem przebija Creative'a.

Technologią mobilną, która w przeciwieństwie do odtwarzaczy MP3 błyskawicznie podbiła świat, jest Centrino. Oczywiście tak szybka akceptacja miała jeden, ale bardzo istotny powód: Centrino tak naprawdę nie jest nową technologią. Jest zbiorem trzech elementów, z których każdy ma już odpowiednio długi rodowód. Zostały one zgrabnie połączone i sprzedane pod nośnym marketingowym hasłem. Te elementy to procesor Pentium-M, który w rzeczywistości jest delikatnie przeprojektowanym Pentium III, moduł sieci bezprzewodowej 802.11b i chipset i855. Co by jednak nie mówić, notebooki z logo Centrino faktycznie stanowią w stosunku do starszych modeli nową jakość - pracują szybko, długo wytrzymują na bateriach i są stosunkowo lekkie. Doskonałym przykładem tych wszystkich zalet jest opisywany na dalszych stronach notebook Maxdata Pro 7000X Combo. Dodatkową atrakcją tego modelu jest zainstalowana nagrywarka DVD-R/RW (sic!) - warto się przyjrzeć jej dokładniej.

Okazuje się jednak, że nie każda, nawet już dobrze poznana technologia musi się sprawdzić za każdym razem. Wydawało nam się, że produkcja telefonów z kolorowymi wyświetlaczami nie stanowi już dzisiaj problemów. Na rynku dostępnych jest wiele, bardzo udanych modeli. Tymczasem niektórzy wciąż mają z tym problem, czego przykładem jest nowy telefon firmy Alcatel. Ekranik jest tak słaby, że przypomniały nam się dawne czasy, gdy pierwsze kolorowe modele dopiero wkraczały na rynek. Do tego polskie znaki w komunikatach zastąpione zostały przez spacje. Istne kuriozum.

Co jeszcze? Np. kilka gadżetów, które pozwolą podrasować komputer stacjonarny, jeśli jeszcze notebook nie zastąpił go całkowicie. Opisujemy jedną z najszybszych na świecie kart graficznych z układem GeForce FX 5900 Ultra. Jest droga, ale wydajność warta jest każdej złotówki. Jeśli w twoim komputerze pracuje procesor AMD, wówczas przyjrzyj się rankingowi zestawów chłodzących do tego procesora. Warto też przeanalizować ranking zestawów klawiatur i myszy bezprzewodowych. Brak kilku zbędnych kabli na biurku to prawdziwa ulga. I jeszcze jedna niespodzianka, tym razem w zestawieniu Top 10 kolorowych drukarek laserowych. Otóż taką drukarkę możesz kupić już za mniej niż 4 tys. zł!