W jaki sposób naprawić Windows za pomocą Linux

System Linux nie musi być wrogiem domowego użytkownika Windows, wręcz przeciwnie. Ten darmowy system operacyjny może doskonale sprawdzić się jako sojusznik w walce z infekcjami złośliwego oprogramowania, które akurat zaatakowało Twój system Windows. Oto krótki poradnik, jak za pomocą systemu Linux odzyskać kontrolę nad zainfekowanym wirusami Windowsem.

Jeśli używasz systemu Linux na komputerach lub serwerach w swojej firmie, jesteś z pewnością zaznajomiony z dużą ilością zalet w kwestii bezpieczeństwa, jakie oferują systemy o otwartym kodzie w porównaniu do ich rywali, czyli systemów Windows i Mac. Czego jednak wielu sobie nie uświadamia, to fakt, że system Linux może być również użyty w celu uratowania i wyleczenia komputera, który został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie.

Złośliwe oprogramowanie jest częstym zjawiskiem w świecie systemu Windows. Nikomu nie trzeba uświadamiać, że działanie złośliwego kodu może być niszczycielskie dla tego systemu operacyjnego. Bardzo często zdarza się, że kiedy wirus atakuje system Windows, używanie zainfekowanego komputera może stać się utrudnione, a dalsza praca na nim może doprowadzić do pogłębienia infekcji.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
  • Windows 11: zobacz, jak zmienią się aplikacje systemowe

W takiej sytuacji Linux może okazać się prawdziwym zbawcą. Nawet bez instalowania tej darmowej alternatywy nadal możesz użyć jej jedynie tymczasowo, aby szybko usunąć infekcję z komputera działającego na Windows. Oto poradnik jak to zrobić.

1. Zdobądź LiveCD lub Live USB

W jaki sposób naprawić Windows za pomocą Linux
LiveCD oraz USB są wspaniałą rzeczą w świecie Linuxa, ponieważ umożliwiają uruchomienie systemu bezpośrednio z napędu CD lub pamięci USB bez konieczności zmieniania ustawień startu komputera. Nie tylko jest to świetna okazja, aby zaznajomić się i przetestować system Linux, ale również pozwala uruchomić komputer, kiedy Windows nie może się włączyć.

Na chwilę obecną najszybszym sposobem zdobycia LiveCD lub USB jest pobranie pliku z rozszerzeniem .iso wybranej dystrybucji Linuxa i nagranie go na płytę CD lub pamięć USB. Ponieważ Ubuntu stał się najpopularniejszą dystrybucją, posłużę się Maverick Meerkat - najnowszą wersją systemu - jako przykładem.

Ubuntu może zostać pobrany z oficjalnej strony projektu w wersji LiveCD lub USB. Źródła do pobrania innych dystrybucji można znaleźć na stronie FrozenTech, w przypadku korzystania z LiveCD, oraz na stronie UNetbootin dla preferujących wykorzystanie pamięci USB, która jest zdecydowanie szybszym rozwiązaniem.

Oczywiście, aby skorzystać z którejkolwiek z powyższych opcji konieczny będzie działający i połączony z Internetem komputer. Jeśli takiego nie posiadasz lub Twoje połączenie internetowe nie jest zbyt szybkie, możesz skorzystać z ofert zamówienia i dostarczenia LiveCD lub USB za pomocą standardowej poczty. Taką usługę oferują między innymi serwisy OSDisc oraz LinuxCD, jednak prócz kosztów nośnika należy się liczyć również z kosztami dostawy.

2. Uruchomienie komputera z systemem Linux

Kiedy już wyposażysz się w LiveCD lub USB z Linuxem, musisz upewnić się, że zainfekowany komputer jest wyłączony, a następnie włączyć go z włożoną do czytnika płytą lub pamięcią wpiętą w port USB. Pozwoli to uruchomić komputer w systemie Linux, całkowicie pomijając Windows oraz infekcję. Powtórzmy: nic nie zostało zainstalowane - system Linux jest tymczasowo wykorzystywany w celu odzyskania sprawności maszyny.

3. Zdobądź oprogramowanie antywirusowe

Teraz przyszedł czas na zdobycie oprogramowania antywirusowego dla systemu Linux, które pozwoli nam uporać się z infekcją. Zastosujemy ClamAV, który oferuje przyjazne graficzne środowisko pracy.

Z głównego pulpitu Ubuntu należy udać się do menu "Aplikacje" i odnaleźć "Ubuntu Software Center". Następnie wybrać opcję "Edit" i "Software Sources". Pojawi się okno zatytułowane "Downloadable from the Internet". Upewnij się, że wszystkie cztery okienka są zaznaczone, zanim naciśniesz przycisk "Close".

Następnie z głównego okna Ubuntu Software Center wybierz ikonę "Accessories", kliknij na nią i wprowadź nazwę ClamTK w polu wyszukiwania. W wynikach pojawi się opcja opisana jako "Virus Scanner", ale jeśli klikniesz na przycisku "More Info", to będziesz mógł zweryfikować, czy jest to odpowiednia paczka. Kliknij przycisk "Install" i poczekaj na zakończenie pobierania.

Kiedy instalacja dobiegnie końca, będziesz mógł uruchomić ClamTK poprzez udanie się do menu "Applications" w głównym menu Ubuntu, a następnie wybierając "Accessories" i "Virus Scanner", który będzie odpowiedzialny za uruchomienie oprogramowania antywirusowego.

4. Uruchamianie skanowania

W jaki sposób naprawić Windows za pomocą Linux
Kiedy otworzy się okno programu ClamTK, kliknij na tabeli oznaczonej "Scan" i spośród dostępnych opcji wybierz skanowanie rekursywne, czyli Recursive Scan. Następnie będziesz musiał wskazać programowi, który dysk chcesz przeskanować w poszukiwaniu wirusów, co w tym przypadku sprowadzi się do wyboru partycji z systemem Windows. Skanowanie może potrwać trochę czasu, ale kiedy zainfekowane pliki zostaną odnalezione, otrzymasz do wyboru standardowy wybór akcji do przeprowadzenia, włączając w to kwarantannę oraz usunięcie pliku.

5. Powrót do normalności

Zakładając, że infekcja została usunięta, Twój komputer powinien zostać bezpiecznie wyłączony, a narzędzia, których używałeś, czyli LiveCD lub USB powinny zostać odłączone. Po ponownym uruchomieniu system Windows włączy się jak zwykle. Kiedy będziesz korzystać ze swojego wolnego od złośliwego oprogramowanie komputera, pamiętaj, że zawdzięczasz to systemowi Linux. Nie jest również złym pomysłem zachowanie LiveCD lub USB, gdyby sytuacja powtórzyła się w przyszłości.