W jaki sposób wybrać domenę dla firmy

Proces wyboru i zakupu domeny dla firmy to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Jak dobrać domenę do nazwy firmy, jaką końcówkę wybrać, czy warto rejestrować więcej niż jedną domenę, a także ile kosztuje utrzymanie domeny i jak zadbać o jej bezpieczeństwo - na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Proces zakupu polega na 3 prostych krokach. Pierwszy to wyszukanie wolnej nazwy. Firma może dokonać zakupu domeny na rynku pierwotnym bądź wtórnym (na serwisie aukcyjnym, albo giełdzie domen - np. Premium.pl). Wyszukując domenę możemy postawić na domenę globalną, np.com, bądź też dokonać wyboru spośród domen narodowych (ccTLD):

- najwyższego rzędu- np. pl,

- funkcjonalnych - np.com.pl, net.pl, org.pl, info.pl, biz.pl,

- lregionalnych- np. waw.pl, szczecin.pl itp.

Drugi i trzeci krok to rejestracja domeny i jej zakup. Można tego dokonać u jednego z wielu rejestratorów domen Internetowych. Procedura zakupu i rejestracji jest bardzo prosta i w większości wypadków nie zajmuje dłużej niż 5 minut.

"Po opłacie domena jest zarejestrowana na osobę, która dokonała rejestracji. Dla domen .pl obowiązuje okres rezerwacji, który trwa 14+5 dni od czasu rejestracji - w okresie 14 dni nikt inny nie może zarejestrować wybranej domeny." - mówi Dariusz Kowalski - odpowiedzialny za domeny w największej polskiej firmie hostingowej - home.pl. "Dla domen globalnych i .eu obowiązuje zasada pierwszeństwa opłaty, tj. kto pierwszy opłaci ten staje się dysponentem domeny. Dla domen globalnych i .eu nie obowiązuje okres rezerwacji." - dodaje Kowalski.

Wybór dobrej nazwy to podstawa

Nazwa domeny powinna być krótka. Może zawierać słowa kluczowe, lub mieć ciekawą i chwytliwą konstrukcję, która ułatwi jej zapamiętanie. Zawarcie w nazwie słów kluczowych ma istotny wpływ na pozycjonowanie serwisu - domeny takie automatycznie trafiają wyżej w rezultatach wyszukiwania. Nie oznacza to oczywiście klęski tych nazw, których kombinacje ze słowami kluczowymi zostały już wykupione. Merlin, Amazon, Allegro - można mnożyć przykłady silnych marek, które wpływ na algorytm Google wywarły ciekawą treścią.

Dostępność domeny można sprawdzić na stronie każdej większej firmy hostingowej

Dostępność domeny można sprawdzić na stronie każdej większej firmy hostingowej

Warto zainwestować więcej niż jedną końcówkę

Dokonując zakupu domeny z różnymi końcówkami zmniejszamy prawdopodobieństwo tego, że nazwa ta wpadnie w niepowołane ręce i co za tym idzie umieszczone na niej zostaną niechciane przez nas treści. Ponadto wykupienie domen .com, .eu, lub domen narodowych innych krajów, jak np. .co.uk ma spore znaczenie jeśli planujemy lub już prowadzimy swoją działalność poza granicami naszego kraju. Domena .com jest najbardziej rozpoznawalną domeną świata, .eu to ciekawa alternatywa dla domen narodowych. Z kolei domeny narodowe w kilku przypadkach są popularniejsze od domeny .com, jak to ma miejsce np. w Wielkiej Brytanii. Przepytani przez firmę Nominet posiadacze domen podkreślali  ich lokalny wymiar, pewność serwisów powiązanych z tymi końcówkami i ich lepsze powiązanie z zapytaniami w wyszukiwarkach internetowych, a także, większe bezpieczeństwo tychże serwisów. Choć przedstawione opinie w większości mają charakter wyłącznie subiektywny, warte powtórzenia jest to, że mieszkańcy danego kraju bardziej ufają firmom posiadającym strony w domenie krajowej.

Warto pomyśleć o rejestracji domen z końcówkami .co oraz .me. "Są one ciekawą alternatywą przy tworzeniu nazwy swojej strony www. Jej popularność wynika z dwóch podobieństw, po pierwsze .co jest zbieżne z .com, najpopularniejszą  domeną świata, a po drugie, końcówka ta  budzi skojarzenia z company. Domena ta w ciągu 2 lat od swojego debiutu zanotowała sprzedaż na poziome ponad 1,3 miliona w ponad 200 krajach i na ten moment zarejestrowane zostały wszystkie kombinacje 3-literowe w tej domenie." - twierdzi Dariusz Kowalski z home.pl

Ile kosztuje zakup i utrzymanie domeny

Koszt rejestracji domeny różni się w zależności od jej rozszerzenia, ale można przyjąć, że waha się między 0 a kilkadziesiąt złotych. Przedłużenie domeny to koszt od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Warto jednak obserwować oferty promocyjne - malejące cenniki, paczki kilku domen za 0zł, to w przypadku niektórych operatorów niemal codzienność.

Bezpieczeństwo domeny

Rejestrując domenę należy upewnić się, że domena którą chcemy zarejestrować nie jest już zastrzeżonym znakiem towarowym przez inną firmę. Po drugie, należy rozważyć zakup domeny o różnych rozszerzeniach. Zaleca się także zarejestrowanie dla  swojej domeny certyfikatu SSL. Protokół SSL szyfruje dane między użytkownikiem (np. odwiedzającym stronę www, wysyłającym lub odbierającym pocztę email), a serwerem, na którym znajdują się pobierane bądź do którego wysyłamy cenne dane.