W klasie jak w kinie


EPSON EB-1915

Wbudowane Wi-Fi

W klasie jak w kinie

EPSON EB-1915

Wyjątkowy projektor Epsona, oferujący jakość obrazu, jakiej dotąd nie spotkaliśmy w projektorach biznesowych w podobnej cenie. Urządzenie wyposażono w panele LCD o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i rzecz bardzo istotną - dynamicznie regulowaną przesłonę, która sprawia, że współczynnik kontrastu jest wysoki - 2000:1. Dynamiczna przesłona reguluje ilość przepuszczanego światła trafiającego na ekran. W ciemniejszych scenach ilość światła jest mniejsza, aby zwiększyć głębię czerni, w jasnych, odwrotnie, wzmacniana jest biel. Efekt to dynamiczny, kontrastowy obraz. Tym, co wyróżnia Epsona, jest rewelacyjna jakość barw. Ten projektor deklasuje tańsze modele projektorów Epsona przeznaczone do kina domowego. Dla projektora biznesowego to nie lada pochwała.

Kamera ustawi obraz

W klasie jak w kinie

Werdykt PC World

Obok obiektywu znajdziesz ciekawy element - kamerę, która analizuje położenie projektora względem ekranu. Na podstawie pomiarów dopasowuje ona geometrię wyświetlanego obrazu tak, aby był on prostokątny. Projektor można zatem ustawić pod kątem do ekranu, a i tak obraz będzie miał prawidłowy kształt. Kamera działa nieźle, lecz ostrość należy wyregulować samodzielnie (z poziomu pilota). Projektor ma też wbudowany kontroler sieci Wi-Fi standardu b i g. Obsługuje pełną gamę protokołów bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej, lecz pod względem funkcjonalności Wi-Fi ustępuje rozwiązaniom oferowanym przez Panasonica i Sanyo. Ważną zaletą jest możliwość jednoczesnego przesyłania interfejsem bezprzewodowym sygnałów audio i wideo. Urządzenie może wyświetlać obraz przesyłany z komputera na kilku projektorach jednocześnie lub też obsługiwać połączenia (przesyłać obraz na ekran) z kilku komputerów pracujących we wspólnej sieci Wi-Fi. Panel gniazd Epsona jest kompletny. Aż roi się od złączy analogowych, znajdziesz tam też nowoczesny port HDMI. Projektor można połączyć z komputerem przewodem USB i za jego pośrednictwem przesyłać obraz i dźwięk. Jasność jest bardzo wysoka - 4000 ANSI lumenów wystarczy w zupełności do wyświetlania wyraźnego obrazu w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu.

BENQ MP776 ST

Przed tablicą

W klasie jak w kinie

BENQ MP776 ST

Bardzo nowoczesny projektor przeznaczony do pracy w małej odległości od ekranu. Idealny do współpracy z tablicami interaktywnymi. Wyposażony w dobry obiektyw typu short throw oraz bogaty zestaw funkcji użytkowych. Oferta BenQ dotycząca projektorów serii ST stale się rozwija. Testowany przez nas model MP776 ST to rozbudowane urządzenie dysponujące wysoką jasnością - na poziomie 3500 ANSI lumenów. Taka jasność wystarcza w zupełności do prowadzenia prezentacji w silnie nasłonecznionym pokoju. Urządzenie wyposażone jest w specjalną optykę, która nie pozwala na zastosowanie optycznego zoomu. Przybliżenie (maksymalnie 2-krotne) można uzyskać dzięki funkcji cyfrowego powiększania. Jeśli projektora będziecie używali bez instalacji na wysięgniku przed ekranem interaktywnym, to musicie się liczyć z dość problematycznym ustawianiem urządzenia. Aby prezentowało obraz na określonej wysokości, o poprawnym kształcie, musi się znaleźć na podstawie/stoliku dopasowanym do parametrów ekranu. Zastosowany przetwornik DLP dysponuje rozdzielczością XGA 1024 x 768 pikseli, a wbudowaną lampę należy wymieniać mniej więcej co 3000 godzin (jeśli pracuje w trybie ekonomicznym).

Z niewielkiej odległości

W klasie jak w kinie

Werdykt PC World

Jakość obiektywu w projektorze BenQ jest dobra, choć nie doskonała. Dotyczy to geometrii obrazu, która wykazuje pewne oznaki zniekształceń beczkowych (krawędzie boczne obrazu są łukowato wygięte). W porównaniu jednak z poprzednimi modelami serii ST ostrość obrazu jest bardzo dobra. Rozbudowano także funkcjonalność. Projektor można precyzyjnie skalibrować jeśli chodzi o balans barwowy, a prezentacja jest ułatwiona dzięki m.in. automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych oraz wbudowanemu licznikowi czasu trwania prezentacji. Odwzorowanie barw jest zaskakująco dobre jak na biznesowy projektor DLP. Wysoki jest kontrast i wspomniana już jasność. Projektorem można administrować przez sieć LAN i włączyć go np. w system zarządzania urządzeniami Creston RoomView. Bardzo rozbudowany jest także zestaw gniazd przyłączeniowych - oprócz 2 wejść i wyjścia VGA mamy też cyfrowe wejście HDMI.

Hitachi CP-A100

Asferyczne lustro

W klasie jak w kinie

Hitachi CP-A100

Projektor Hitachi wyposażono w specjalny system asferycznych luster, które pozwalają na wyświetlanie bardzo dużego obrazu przy ustawieniu urządzenia w niewielkiej odległości od ekranu. Aby przeprowadzić z niego prezentację, należy projektor odpowiednio ustawić przed ekranem.

Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie na ziemi blisko ekranu. Już z odległości 42 cm jesteśmy w stanie wyświetlić obraz o rozdzielczości XGA i przekątnej aż 60 cali. Ustawienie na podłodze wymaga jednak precyzyjnego wypoziomowania projektora oraz równie uważnego ustawienia go równolegle do ekranu. Asferyczne lustro sprawia, że dolna krawędź obrazu wyświetlana jest na wysokości ok. 80 cm od podłoża.

Najlepiej przed tablicą

W klasie jak w kinie

Werdykt PC World

Lepszym rozwiązaniem (bo nie wymagającym każdorazowego ustawiania projektora) jest zawieszenie rzutnika pod sufitem. Sprawdzi się w sali, w której projektor pozostanie jako stały element wyposażenia. Ustawienie rzutnika blisko ekranu sprawia, że prezenter nie jest oślepiany przez strumień światła. Rozmiar obrazu można regulować cyfrowym zoomem, podobnie jak ostrość. Poza nietypowym układem optycznym, Hitachi jest standardowym projektorem LCD wyświetlającym obraz o stosunkowo wysokiej jasności - 2500 ANSI lumenów.

Współczynnik kontrastu jest przeciętny, lecz czytelność obrazu dobra. Równomierność jasności obrazu jest na przyzwoitym poziomie i wynosi nieco ponad 80 procent. Przy zainstalowaniu projektora przed tablicą interaktywną, która zazwyczaj nie ma bardzo dużych rozmiarów, równomierność podświetlenia będzie jeszcze lepsza. Projektor ten sprawdzi się w edukacji także ze względu na poprawną prezentację kolorów. Bogaty jest zestaw gniazd przyłączeniowych, choć niestety nie ma w nim ani jednego złącza cyfrowego DVI czy HDMI. Biorąc pod uwagę wysoką cenę projektora, jest to pewne niedopatrzenie. Rzutnik można kontrolować za pośrednictwem sieci Ethernet. Administrator sieci może być np. informowany e-mailem o konieczności wymiany lampy projekcyjnej.