W klasie jak w kinie

Pokaz multimedialny przyciąga uwagę uczniów o wiele bardziej niż tradycyjna lekcja. Warto więc kupować projektory, pytanie tylko - jakie. Projektory edukacyjne, które tutaj prezentujemy, podzieliliśmy na dwie kategorie - modele przystosowane do pracy z tablicami interaktywnymi oraz pozwalające na współpracę z komputerami w sieci Wi-Fi.


Szybki postęp techniczny, który obserwujemy praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, nie omija także projektorów. Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, że w urządzeniach tych można jeszcze wiele ulepszyć. Część producentów wzięła sobie za cel optykę, doprowadzając do wprowadzenia na rynek specjalnych modeli z krótką ogniskową, inni natomiast postawili na rozwój elektroniki i zwiększenie interaktywności, co z kolei zaowocowało wieloma nowymi modelami z wbudowanym modułem sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

Projektory z krótką ogniskową

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nowa grupa projektorów, specjalnie przystosowanych do wyświetlania bardzo dużego obrazu z małej odległości. Te nietypowe urządzenia, z wymyślną optyką o stałej ogniskowej, są w stanie wyświetlić obraz o przekątnej ok. 80 cali już z odległości 50-100 cm od ekranu, dzięki czemu idealnie współpracują z tablicami interaktywnymi. Sprawdzą się tam, gdzie chcemy zaprezentować duży obraz, a nie mamy wiele miejsca na instalację projektora.

Zobacz również:

  • Jaki projektor będzie najlepszy do kina domowego? Zobacz najciekawsze modele
  • Jaki film na Walentynki 2023? Pomysły na kinowy seans we dwoje

Projektory tego typu określa się mianem short throw (z krótką ogniskową). W załączonej tabeli prezentujemy wybrane parametry tych urządzeń. Kupując taki model, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów. Sprawdź, korzystając z kalkulatora odległości dostępnego na stronach producentów, czy wysięgnik do tablicy interaktywnej odpowiada możliwościom optyki projektora przy prezentacji obrazu o określonej wielkości i przy odsunięciu rzutnika o metr czy dwa od tablicy. Nie zapomnij też o geometrii obrazu, jaką oferuje wybrany przez ciebie projektor short throw. W modelach różnych producentów problem poprawnej geometrii (czyli takiej, gdzie prezentowany obraz ma proste krawędzie i prostokątny kształt) został rozwiązany w różny sposób. Większość stosuje specjalnie ukształtowane soczewki obiektywu, lecz niektórzy - jak Hitachi - stawiają na bardziej skomplikowany system tworzenia obrazu, który zanim trafi na ekran zostaje odbity przez wiele specjalnie uformowanych luster.

Projektory Wi-Fi

Projektory pracujące w sieci Wi-Fi są jeszcze stosunkowo mało popularne. Niewiele osób wie o ich nieprzeciętnych możliwościach, które mogą istotnie zwiększyć komfort i wydajność pracy. Do niedawna korzystanie z projektora wiązało się z używaniem okablowania. Niezbędne były przynajmniej dwa połączenia - z siecią energetyczną i komputerem lub innym źródłem zewnętrznym. Obecnie, coraz częściej integruje się kontroler sieci Wi-Fi w obudowie projektora. Oprócz oczywistej zalety, jaką jest zmniejszenie plątaniny kabli, sieć Wi-Fi pozwala na uzyskanie zupełnie nowej jakości prowadzenia prezentacji. Użytkownik może wykorzystać zalety pracy bez kabli na kilka sposobów: po pierwsze, podczas prezentacji prowadzonych przez kilka osób (np. w skomputeryzowanej sali lekcyjnej), nie trzeba zmieniać sprzętu, który podłączany jest do projektora. Co więcej, prowadzący nie muszą nawet ruszać się ze swoich miejsc za biurkiem, bo komputer wyposażony w kartę Wi-Fi komunikuje się z projektorem na odległość do 100 m (w zamkniętych pomieszczeniach biurowych realny zasięg to ok. 30 m).

Po drugie, w projektorze z siecią Wi-Fi nie są potrzebne rozdzielacze sygnału (konieczne w przypadku korzystania z tradycyjnej transmisji kablowej). Sygnał wideo wysyłany jest z jednego komputera do wielu projektorów, a osoby prowadzące prezentację nie muszą być nawet w tym samym pomieszczeniu, co widzowie. Wystarczy, że projektor umieszczony w innym pokoju będzie znajdował się w zasięgu sieci Wi-Fi. Można też wykorzystać taką instalację do systemu dystrybucji informacji, które wyświetlane są na projektorach umieszczonych w różnych miejscach budynku.

Łatwość zarządzania

Zaletą, którą docenią osoby odpowiedzialne za konserwację sprzętu, jest wyjątkowa łatwość obsługi i konfiguracji projektorów podłączanych do sieci. Dotyczy to zarówno modeli z obsługą sieci bezprzewodowej (Wi-Fi), jak i tych, które pozwalają na połączenie kablowe z siecią LAN (Ethernet). Administrator, korzystając z czytelnego i prostego w obsłudze panelu administracyjnego, może nie tylko szybko skalibrować parametry pracy wielu projektorów jednocześnie, ale także zezwolić określonym grupom użytkowników na dostęp do poszczególnych urządzeń. W ten sposób można sprawnie i bezpiecznie przesyłać pliki prezentacyjne przez sieć - także Internet, bo transmisja odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP.

Z jakością bywa różnie

W urządzeniach różnych producentów przesył sygnału i dźwięku drogą bezprzewodową do projektora może dawać bardzo różne rezultaty, a i możliwości oferowane przez poszczególne modele bardzo się różnią. Wiele projektorów pracujących w sieci Wi-Fi przesyła obraz niższej jakości, niż te podłączane za pomocą kabli. Zdarzają się też opóźnienia w wyświetlaniu sygnału wideo, a także, w szczególnych przypadkach, niemożność przesyłania siecią Wi-Fi równocześnie obrazu i dźwięku. Należy zdawać sobie sprawę, że bezprzewodowa transmisja sygnału z komputera do projektora wiąże się z kompresją sygnału w locie. Sygnał przesyłany z komputera jest kompresowany przez specjalne oprogramowanie zainstalowane w pececie i dekodowany w projektorze przez odpowiednio zaprogramowane dekodery sprzętowe. To od ich jakości i wydajności zależą ostateczna jakość obrazu i szybkość transmisji. Powszechnie wykorzystywanym standardem transmisji jest "n", który gwarantuje przepustowość minimum 100 Mb/s. To w zupełności wystarcza do zapewnienia bardzo dobrej jakościowo transmisji obrazów nieruchomych (statycznych prezentacji PowerPointa, pokazów slajdów czy przekazu "na żywo" z pulpitu komputera) i teoretycznie powinno także wystarczyć do płynnej transmisji filmów, choć w tym przypadku wiele zależy od konkretnego modelu projektora.

Sprawdź, zanim kupisz

Zanim kupisz jakikolwiek projektor, uwzględnij cztery podstawowe cechy:

Jasność - dobiera się ją w zależności od warunków, w jakich projektor będzie użytkowany (czy w jasnym, czy w ciemnym pomieszczeniu) oraz od średniej planowanej odległości od ekranu. Im większe zaciemnienie pomieszczenia, tym niższą jasnością może dysponować projektor. Im większa odległość rzutowania obrazu, tym większa wymagana jasność. Jasność wyrażana jest w ANSI lumenach. Do ciemnych pomieszczeń wystarczy projektor o jasności ok. 1000-1300 ANSI lumenów. Do jasnych pomieszczeń należy kupować modele o jasności ok. 2000 ANSI lumenów.

Optyka (zoom x:1) - ten parametr decyduje o tym, w jakiej odległości od ekranu można zainstalować projektor. Duży zakres zoomu zapewnia większą swobodę w instalacji rzutnika - można go ustawić bliżej lub dalej od ekranu i odpowiednio wyregulować wielkość przekątnej obrazu.

Rozdzielczość - najtańsze modele mają niską rozdzielczość SVGA (800 x 600 pikseli), ale producenci powoli z nich rezygnują i zastępują je projektorami XGA (1024 x 768 pikseli), które można już kupić za mniej niż 2000 zł. Coraz więcej projektorów dysponuje przetwornikami obrazu o panoramicznej rozdzielczości WXGA (1280 x 800 pikseli).

Technologia wyświetlania obrazu - LCD lub DLP. Decyduje o jakości obrazu: kontraście, nasyceniu barw, ostrości. Zalety i wady obu tych technologii szczegółowo opisaliśmy w poprzednim wydaniu "Nowoczesnej szkoły".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: