W kręgu pikseli


Aparaty w cenie powyżej 3500 zł

<font color="#000080">1. Epson PhotoPC 3000Z

Plusy:

- najdłużej pracujące baterie#####

- łatwy w użyciu#######

- ręczna kontrola parametrów ekspozycji####

- wykonuje 25-sekundowe sekwencje filmowe wraz z rejestracją dźwięku

Minusy:

- nieciekawa stylistyka######

- wysoka cena#######

W kręgu pikseli
Wśród cyfrówek z naszego przeglądu ten 3,3-megapikselowy aparat to najlepsza kombinacja jakości zdjęć i żywotności baterii. Jest jednym z najłatwiejszych w użyciu aparatów. Wszystko to dzięki umieszczeniu siedmiu przycisków w pobliżu LCD, które spełniają różne funkcje w zależności od ustawionego trybu (automatyczny lub manualny). Przy-ciski, zgodnie z tym, co pokazują odpowiadające im wyświetlane na LCD ikony, używane są do sterowania funkcjami aparatu. Ten system dosyć dobrze się sprawdza, gdyż dostępność poszczególnych funkcji jest duża (sterowanie wiel-kością przysłony, rejestracją dźwięku itd.). Wszystko to można realizować, podglądając obraz. Epson 3000Z nie jest jednak doskonały. Niektóre operacje wykonuje się niezręcznie. Podsumowując, można stwierdzić, że model należy do udanych i, mimo złożoności, jest łatwy w użyciu.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">2. Kodak DC4800

Plusy:

- najlepsza jakość zdjęć######

- długa żywotność baterii######

- łatwo dostępny przełącznik kompensacji ekspozycji##

Minusy:

- mało możliwości w stosunku do ceny####

W przeciwieństwie do większości aparatów w podobnej cenie Kodak DC4800 (6300 zł) nie ma funkcji wideo ani audio, nie można ręcznie ustawiać ostrości (co często przydatne jest w słabych warunkach oświetleniowych) czy realizować podglądu jednocześnie na więcej niż trzech zdjęciach na wyświetlaczu LCD. Robi jednak bardzo dobre jakościowo zdjęcia. Dokładność kolorów i detali jest niemalże identyczna z tą, jaką widzimy na fotogramach zrobionych aparatem wykorzystującym małoobrazkowy konwencjonalny materiał światłoczuły. Jeżeli chcesz szybko ustawić funkcję preselekcji przysłony, możesz skorzystać z koła nastaw, na którym oznaczono poszczególne wartości przysłony. Kolejny przełącznik służy do kompensacji parametrów naświetlania. Ten sposób na ustawienie podstawowych fotograficznych parametrów jest wygodny w użyciu i skraca czas dostępu do tych funkcji. Aparat dysponuje także delikatnie pracującym zoomem optycznym, który w połączeniu z jego cyfrowym odpowiednikiem daje sześciokrotne powiększenie. Możliwości rejestrowania obrazu z prędkością trzech klatek na sekundę pozwalają na polecenie DC4800 osobom lubiącym chwytać i utrwalać krótkotrwałe scenki rodzajowe.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">3. HP PhotoSmart 618

Plusy:

- dobrej jakości zdjęcia######

- możliwość zrobienia zdjęcia, zdalnie sterując aparatem (pilot działa do 9 m)

- pilot########

- duży pakiet oprogramowania#####

- baterie wystarczają na 199 zdjęć#####

Minusy:

- zdjęcia wyglądają gorzej na ekranie####

- instrukcja szczegółowa tylko na płycie CD-ROM###

Amatorzy cyfrowej fotografii o średnio zasobnej kieszeni, którzy muszą od razu uporządkować zdjęcia, powinni zainteresować się 2,1-megapikselowym PhotoSmart 618 w cenie 4150 zł. Podobnie jak Nikon Coolpix 990 (5700 zł) pozwala na nazywanie plików zdjęciowych już w aparacie. PhotoSmart idzie nawet nieco dalej - pozwala oznaczać obrazy ikonami, które identyfikują je jako zdjęcia związane z pracą, rodziną lub wakacjami. Może tworzyć niewielkie widoczne na fotografii oznaczenia słowne w postaci napisu umieszczonego w prawym dolnym rogu kadru. Aparat jest także w stanie zapisać krótką 45-sekundową informację dźwiękową, stanowiącą dopełnienie obrazu. Wyposażony jest w obiektyw o zmiennej wartości ogniskowej, pozwalającej w skrajnym przypadku na trzykrotne powiększenie obrazu. Dodatkowo można użyć dwukrotnego zoomu cyfrowego. Aparat zapisuje obraz w plikach o sześciu różnych parametrach jakościowych (kombinacje jakości, wielkości oraz formatu pliku - JPEG i TIFF). Urządzenie obsługuje się za pomocą programu AE, preselekcji przysłony oraz czasu otwarcia migawki. Dostępny jest również tryb wykonywania zdjęć czarno-białych. Atrakcyjne menu graficznie i intuicyjność obsługi sprzyjają komfortowi pracy z aparatem. Sterowanie funkcjami odbywa się za pomocą kilku przycisków. W trybie odtwarzania ikony określonych funkcji, wyświetlane na LCD, mogą nieco rozpraszać osobę przeglądającą zapisane fotografie.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">4. Casio QV-2300Ux

Plusy:

- duża żywotność baterii (196 zdjęć)#####

- zaokrąglona obudowa######

- duża pojemność#######

Minusy:

- możliwe kłopoty ze zrównoważeniem bieli####

- powolne uruchamianie się#####

- brak celownika optycznego#####

Nowy aparat Casio kosztujący (ok. 3500 zł), o rozdzielczości 2,1 megapiksela ma szeroką gamę funkcji fotograficznych, które dają się bardzo prosto realizować. Zaletą jest to, że aparat pozwala na ręczne ustawienia w pełnym zakresie. Początkujący mogą wybrać spośród 28 automatycznych ustawień aparatu, fotografując w rozmaitych warunkach: na plaży, w lesie albo w mieście, przy czym każdy ze sposobów ustawienia jest ilustrowany zdjęciem demonstrującym, jak taki motyw wygląda po sfotografowaniu. Sprzedawcom nieruchomości i osobom ceniącym obrazy szerokokątne na pewno spodoba się ustawienie panoramiczne. Polega ono na tym, że dla ułatwienia wyrównania zdjęcia poprzedniego z następnym, aparat umożliwia nałożenie częściowo przezroczystej prawej krawędzi zdjęcia poprzedniego na lewą krawędź następnego. Po zrobieniu zdjęcia krawędzie na ekranie przesuwają się w celu lepszego dopasowania. Za pomocą aparatu można robić zdjęcia czarno-białe, sekwencje wideo, a nawet autoportret dzięki obrotowemu członowi, na którym jest umieszczony obiektyw. Zamiast tarczy służącej do wybierania ustawień można użyć przycisków ze skrótami albo animowanych ikon, na przykład takich jak ta z migającym księżycem i migocącymi gwiazdami, która służy do ustawień zdjęć w warunkach nocnych. Opcjonalny dysk o pojemności 340 MB (IBM Microdrive), mieszczący około 1600 zdjęć niskiej rozdzielczości, umożliwia operacje wymiany i przemieszczania plików na karcie pamięci. Nastawia-nie ostrości przebiega bez problemów na ekranie ciekłokrystalicznym, z wyjątkiem zdjęć robionych w otwartej przestrzeni. Wtedy ostrość trzeba ustawiać ręcznie. Jednak model ten z powodu długiego, trwającego 5 sekund startu oraz braku możliwości robienia szybkich sekwencji zdjęć jest słabo przygotowany do fotografowania dynamicznych akcji.