W kręgu pikseli


<font color="#000080">5. Fujifilm FinePix 4700 Zoom

Plusy:

- dobry obraz#######

- ładna obudowa#######

- przyciski ze skrótami######

- mnóstwo dodatków######

Minusy:

- brak kontroli wyzwalacza i przesłony####

- bateria wystarczająca do zrobienia tylko 101 zdjęć###

- wychylany do góry flesz######

W kręgu pikseli
Lśniąca srebrzysta obudowa i sposób obsługi może się podobać osobom szukającym efektownych rozwiązań. Aparat jest nieporęczny, na początku ustawiania w menu migocze radosne pozdrowienie "Hello", a na końcu pożegnanie słowem "Bye", jednak chyba takie jego przymioty nie usprawiedliwiają stosunkowo wysokiej ceny - 5150 zł. Ten model o rozdzielczości 2,4 megapiksela pozwala uzyskiwać jedną z największych wielkości odbitki - 13x18cm, ponadto ma wiele atrakcyjnych możliwości. Można nim rejestrować sekwencje wideo, nagrywać dźwięk oraz analizować bardzo drobne szczegóły w obrazach o wysokiej rozdzielczości przez powiększanie ich, zarówno optycznie, jak i cyfrowo do 15 razy, a także robić wysokiej jakości fotografie dynamicznych zdarzeń w krótkich sekwencjach filmowych ze stałymi ustawieniami. Niestety, baterie wystarczają tylko na zrobienie 101 zdjęć.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">6. Ricoh RDC-5300

Plusy:

- największy zestaw oprogramowania####

Minusy:

- brak ustawień priorytetów migawki i przysłony###

- stałe ustawienie czułości.#####

Chociaż łatwo nauczyć się obsługiwać ten aparat mający rozdzielczość 2,3 megapiksela i kosztujący (3800 zł), to nie ma on wielu innych zalet, poza tym, że w dołączonym do zestawu pakiecie znajduje się sześć programów do obróbki fotografii. Brakuje w nim wielu standardowych funkcji charakteryzujących inne aparaty w tym przedziale cenowym, takich jak pierwszeństwo ustawień migawki i przysłony oraz możliwość ustawiania czułości. Ale aparat można ustawiać ręcznie, robić zdjęcia czarno-białe i w tonacji sepii, a także sześciokrotnie powiększać obraz optycznie i cyfrowo, aby przybliżyć fotografowane obiekty. Ten model aparatu może być oceniony jako dobry, jeżeli chodzi o czas zasilania za pomocą baterii; tylko dostateczny, jeżeli chodzi o jakość obrazu i mierny za sposób zaprojektowania. Aparat włączony, ale nieużywany stosuje funkcję podobną do wygaszacza ekranu w komputerze, chroniącą ekran. Ta cecha da się lubić, dopóki nie trzeba zakończyć stanu uśpienia, a to nieraz oznacza wielokrotne włączanie i wyłączanie aparatu oraz uruchamianie od nowa funkcji. Pod względem ustawiania jakości obrazu model Ricoh RDC-5300 góruje nad wieloma innymi aparatami.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">7. Nikon Coolpix 990

Plusy:

- największy zestaw narzędzi dla poważnych fotografów, łatwych jednak do opanowania

Minusy:

- powoli pracujący zoom######

W kosztującym 5700 zł aparacie nie ma animowanych ikon, wielosłownych paneli ani gotowych, ilustrowanych przykładami ustawień. Ten aparat w matowoczarnej obudowie, o rozdzielczości 3,3 megapiksela i ważący niecałe pół kilograma jest zaprojektowany do zastosowań profesjonalnych. Spokojny, wolny od zakłóceń sposób funkcjonowania i bardzo duży zestaw narzędzi do ustawiania przesłony i ostrości, fotografowania szybkiego ruchu oraz możliwości przeglądania ustawień obrazu mogą zadowolić poważnych fotografów szukających cyfrowego aparatu profesjonalnej jakości w cenie poniżej 7000 zł. Poza kontrolą ustawień przysłony i ostrości Nikon Coolpix 990 oferuje 16 różnych ustawień jakości obrazu, obrotowy człon umożliwiający fotografowanie samego siebie oraz 40 sekund nagrania wideo. Jego prosta, obsługiwana jednym przyciskiem, funkcja zoom pozwala na trzykrotne powiększenie optyczne i czterokrotne cyfrowe. W aparacie można zaprogramować trzy ustawienia indywidualne dostosowane do potrzeb różnych użytkowników albo do fotografowania w rozmaitych warunkach. O tym modelu można byłoby mówić, że jest doskonały, gdyby nie to, że przy małej rozdzielczości gubione są drobne elementy obrazu. Ale przy najwyższej dla tego aparatu rozdzielczości, 2048x1536, zdjęcia mogą rywalizować ze zdjęciami na taśmie 35 mm. Alkaliczne baterie AA wystarczają na 157 zdjęć.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">8. Olympus C-3030 Zoom

Plusy:

- mała, ładna obudowa######

- zdalne sterowanie######

- rejestrowanie dźwięku i sekwencji wideo####

Minusy:

- kłopotliwe ustawienia jakości obrazu####

Ten o rozdzielczości 3,3 megapiksela i kosztujący 6590 zł model dobrze sobie radzi z kolorem i drobnymi szczegółami. Bateria wystarcza na 137 zdjęć. Nie mając tak rozbudowanych funkcji jak Coolpix 990, ani nie tak łatwy w obsłudze jak Epson 3000Z model C-3030, zadowoli osoby przygotowujące cyfrowe prezentacje. Umożliwia zarejestrowanie trzech minut wideo w kolorze, robienie zdjęć czarno-białych albo w tonacji sepii oraz 4-sekundowy zapis dźwięku do pojedynczego zdjęcia. Aparat podłączony do komputera albo telewizora umożliwia prezentacje dla liczniejszej publiczności. Można w nim ulepszyć wiele funkcji. Przysłonę, migawkę i ostrość ustawia się w mgnieniu oka. Zarówno przy robieniu zdjęcia, jak i przy odtwarzaniu prosta dźwignia powiększa obraz - jest to duże udogodnienie. Ból głowy mogą powodować jednak trudne do rozszyfrowania ikony w menu do ustawiania jakości obrazu.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">9. Canon Digital Ixus

Plusy:

- mieści się w kieszeni koszuli#####

Minusy:

- baterie wystarczają na 70 zdjęć, przesycone kolory, zbyt ubogi zestaw funkcji jak na cenę 3800 zł

Ten model można uznać za najmniejszy na świecie aparat fotograficzny o rozdzielczości 2,1 megapiksela z obiektywem z zoomem. Lecz mała wielkość to nie wszystko. Jeżeli dla kogoś ważniejsza jest jakość obrazu od małych rozmiarów, to powinien wybrać raczej nieco większy, o większych możliwościach aparat, taki jak na przykład HP PhotoSmart 618, który może więcej za cenę 4150 zł. Ten aparat wielkości talii kart ma prostą obudowę ze stali nierdzewnej z niewielkimi występami z tyłu obudowy umożliwiającymi lepszy uchwyt. Zaprojektowany dla użytkownika, który musi tylko ustawić kadr i nacisnąć spust, nie zawiera, oczywiście, ręcznych ustawień przysłony, migawki, ostrości ani czułości. A z obiektywem pozwalającym zrealizować tylko dwukrotne optyczne powiększenie model Ixus zmusza do polegania na gorszym rozwiązaniu cyfrowym umożliwiającym ośmiokrotne powiększenie. Jako zalety należy odnotować: możliwość robienia zdjęć czarno-białych oraz panoramicznych, realizowanych programowo przez nakładanie na siebie i łączenie krawędzi obrazów. Niektóre łatwe w obsłudze ustawienia są niezgrabne. Pięć stłoczonych u dołu ekranu przycisków praktycznie wyczerpuje zestaw podstawowych funkcji zgromadzonych w menu. Do reszty ustawień jakości obrazu trzeba przedzierać się przez zagnieżdżone funkcje w menu - do ich szybszej obsługi potrzebna jest pewna wprawa. Do innych wad aparatu można zaliczyć przesycony kolor oraz żywotność baterii wystarczających tylko na 70 zdjęć.