W kręgu pikseli


<font color="#000080">10. Canon PowerShot S20

Plusy:

- uniwersalny tryb zdjęć panoramicznych####

Minusy:

- wydruki o niskiej rozdzielczości mają rozmazany wygląd##

- bateria wystarcza tylko na 65 zdjęć####

W kręgu pikseli
Jest to bardziej rozbudowana, o zwiększonej liczbie funkcji wersja małego aparatu Digital Ixus. Model S20 o rozdzielczości 3,3 megapiksela pozwala na więcej ustawień dzięki większej liczbie przycisków i tarcz, poza tym jego kolorowe menu są przyjaźniejsze w obsłudze. Najprzyjemniejszym dodatkiem jest możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych, realizowanych za pomocą łączenia krawędzi sąsiadujących ze sobą zdjęć, zarówno w poziomie, jak i w pionie, co pozwala na przykład fotografować wysokie budynki w całości. Niestety, model S20 ma tę samą wadę co Ixus - nie zawiera ręcznego ustawiania ostrości ani pierwszeństwa ustawień przysłony oraz migawki. To czyni ten mo-del kosztujący 4600 zł stosunkowo drogim aparatem klasy "wyceluj i naciśnij spust". Natomiast możliwość dwukrotnego powiększania optycznego zmusza użytkownika do korzystania z dającego gorsze efekty powiększania cyfrowego (maksimum ośmiokrotnego). Główną zaletą S20 ma być bardzo mały rozmiar, lecz jest on nie mniejszy niż kosztujący 5150 zł FinePix 4700 Zoom firmy Fujifilm, który za nieco wyższą cenę oferuje znacznie więcej.

Aparaty w cenie poniżej 3500 zł

W kręgu pikseli
<font color="#000080">1. Olympus C-860L

Plusy:

- szczodre dodatki za daną cenę#####

- łatwość obsługi#######

Minusy:

- najkrótsza żywotność baterii#####

- powolna transmisja danych w łączach typu serial###

- mylące ustawienia jakości obrazu#####

Ten aparat o rozdzielczości 1,3 megapiksela i za sumę 2400 zł ma mnóstwo zasługujących na uwagę funkcji jak na prosty model. Na przykład można uzyskiwać cyfrowy zoom wynoszący dwukrotność wielkości fotografowanego obiektu, robić zdjęcie z odległości 10 cm w trybie makro, dostosować ustawienia ISO i równoważenia bieli, wykonywać zdjęcia niedoświetlone i prześwie-tlone oraz panoramiczne, a także wykonywać nawet dwa zdjęcia w ciągu sekundy - wszystkie te możliwości są raczej rzadkie w aparatach kosztujących 2400 zł. Zdjęcia migawkowe mogłyby być szybsze, ale uzyskiwane kolory są w sam raz, a z pięcioma dwuzadaniowymi przyciskami obsługującymi wszystkie podstawowe funkcje jest to aparat, którym fotografuje się łatwo. Przeglądanie zdjęć trwa zbyt długo, ponieważ w tym aparacie, jak i w innych modelach Olympusa, stosuje się mylące oznaczenia na ustawienia jakości obrazu - HQ, SHQ, SQHIGH itp.C-860L bardzo nieoszczędnie zużywa cztery alkaliczne baterie, które starczają tylko na 44 zdjęcia - akurat tyle, aby sfotografować dzieci, które otwierają świąteczne prezenty.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">2. Epson PhotoPC 650

Plusy:

- niedrogi, zawiera w zestawie kabel Lexar Media's JumpShot##

Minusy:

- waży około 400 gramów######

- obrazy są niewyraźne z nieco przekłamanymi kolorami##

Model o rozdzielczości 1,1 megapiksela jest dostępny cenowo (1670 zł) i łatwy w obsłudze. Cztery alkaliczne baterie wystarczają na 142 zdjęcia. Aparat łączy się z komputerem za pomocą USB. Z nieco mniejszym przekonaniem można doradzać kupno tego aparatu, porównując go z Olympusem C-860L. Za pomocą obydwu aparatów można robić fotografie 10x15 cm z nie najlepszą ostrością, jednak C-860L wierniej oddaje kolory. PhotoPC 650 w większości zrobionych fotografii przekłamuje odcienie kolorów. Ten model jest typowym aparatem klasy "wyceluj i naciśnij spust" - nie można w nim zmienić przysłony ani czasu naświetlania. Jest poza tym cięższy i bardziej hałaśliwy niż większość innych cyfrowych aparatów.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">3. Olympus C-990 Zoom

Plusy:

- wspaniała jakość obrazu za tę cenę####

- rozsądne zużywanie baterii - wystarczają na 127 zdjęć##

Minusy:

- mylące ustawienia obrazu######

- powolna transmisja danych w łączach typu serial###

Aparat Olympus C-990 Zoom o rozdzielczości 2,1 megapiksela jest łatwy w obsłudze. Ten model za 3500 zł ma porównywalną jakość obrazu do kosztującego 5150 zł aparatu Fujifilm FinePix 4700 Zoom i prawie dorównuje długowiecznością baterii aparatowi Olympus C-3030 Zoom, który kosztuje aż 6590 zł. Model C-990 Zoom jest wyposażony w trzykrotne optyczne powiększenie, które można zwiększyć przez dwuipółkrotne powiększenie cyfrowe. Można nim robić zdjęcia panoramiczne i rejestrować ruch za pomocą zdjęć sekwencyjnych 1,3 fps albo 60-sekundowego wideo. Czy jest na co narzekać? Oznaczenia dotyczące ustawień jakości obrazu są nieco powikłane, a nowicjusz musi w niektórych miejscach instrukcji obsługi się pogłowić (na przykład wtedy, gdy wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest określany jako "status panel", co oznacza "pasek stanu", a odtwarzanie jako "shooting mode", czyli "tryb fotografowania").

W kręgu pikseli
<font color="#000080">4. Minolta Dimâge 2300

Plusy:

- stosunkowo niedrogi, jeżeli wziąć pod uwagę realizowany poziom rozdzielczości

Minusy:

- jakość obrazu poniżej średniej#####

- bateria wystarcza na 98 zdjęć#####

- trudny w obsłudze######

Cena 2200 zł za Minolta Dimâge 2300 o rozdzielczości 2,3 megapiksela nie jest wygórowana, jednak aparat ma swoje plusy i minusy. Do plusów należy zaliczyć to, że oferuje tak zaawansowane funkcje, jak dwukrotne cyfrowe powiększenie, kompensację parametrów naświetlania oraz dodatkowe ustawienie czułości. Zaś do minusów zaliczyć należy to, że Dimâge zamazuje szczegóły, gorzej - oddaje ciemne kolory i nie działa zbyt długo po jednym załadowaniu baterii, chociaż i tak jest to dwa razy więcej niż w omawianym wcześniej Olympusie C-860 L. Aparat ma niezbyt zgrabną obudowę. Większość cyfrówek ma wejście do karty pamięci z boku, co pozwala je wymieniać przy minimalnym poruszeniu samego aparatu. Natomiast w Dimâge wejście karty pamięci znajduje się u dołu, obok baterii, co powoduje, że wymiana karty jest niepotrzebnie utrudniona. Ponadto większość ustawień wymaga denerwujących dodatkowych czynności. Na przykład zamiast ustawiania trybu makro i flesza w pasku stanu, trzeba wejść do osobnego menu na ekranie.

W kręgu pikseli
<font color="#000080">5. Agfa EPhoto CL18

Plusy:

- może służyć jako kamera sieciowa####

- wyjątkowo tani#######

- długowieczność baterii######

- małe rozmiary#######

Minusy

- bardzo złe zdjęcia######

- trochę dziwactw#######

Jest to aparat cyfrowy i jednocześnie kamera sieciowa. Agfa EPhoto CL18 o dwóch trybach działania kosztuje tylko 850 zł. Podłączony do komputera, ten ważący nieco ponad 100 gramów aparat może zapisywać klipy wideo i przesyłać sekwencje obrazów na żywo w sieci. Jest to prosty cyfrowy aparat klasy "wyceluj i naciśnij spust", na tyle mały i lekki, aby mógł się zmieścić w kieszeni koszuli. Brzmi kusząco, lecz lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić lepszy aparat. EPhoto CL18 zamazuje fotografie i dodaje im dziwnej metalicznej poświaty. Ustawiane opcje są tu ograniczone do flesza i samowyzwalacza, obsługa jest wprawdzie prosta, ale pamięć przechowuje tylko 32 zdjęcia. Brakuje wyświetlacza ciekłokrystalicznego, co uniemożliwia przegląd zdjęć bez podłączenia do komputera. Ta hybryda pozwala na zrobienie aż 256 zdjęć po jednym załadowaniu baterii, dlatego że brak wyświetlacza ciekłokrystalicznego pozwala na oszczędzanie energii, co stawia ten model zaraz za aparatem PhotoPC 3000Z firmy Epson.