W kręgu pikseli

W związku z powstawaniem i rozpowszechnianiem się nowych standardów amatorskich fotograficznych aparatów cyfrowych pojawia się wiele ciekawych możliwości dla ich użytkowników. Coraz wyraźniej zarysowuje się tendencja polegająca na "tanieniu pikseli", czyli za tę samą kwotę możemy sobie teraz kupić aparat wyposażony w matryce CCD o wyższej rozdzielczości niż jeszcze przed rokiem.


W związku z powstawaniem i rozpowszechnianiem się nowych standardów amatorskich fotograficznych aparatów cyfrowych pojawia się wiele ciekawych możliwości dla ich użytkowników. Coraz wyraźniej zarysowuje się tendencja polegająca na "tanieniu pikseli", czyli za tę samą kwotę możemy sobie teraz kupić aparat wyposażony w matryce CCD o wyższej rozdzielczości niż jeszcze przed rokiem.

Wybraliśmy kilkanaście cyfrowych aparatów w cenie powyżej i poniżej 3000 zł. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem cyfrowego aparatu, ale kwestia jakości i wysokiej ceny sprawia, że się wahasz, mamy dla Ciebie dobre wieści.

Nastał czas na kupienie sobie takiego aparatu. Niezależnie od tego, do czego zamierzasz używać cyfrówki - do wysyłania zdjęć przez Internet, robienia rodzinnych fotografii, czy do utrwalania architektury - mamy dla Ciebie propozycję: aparat cyfrowy za cenę nieprzekraczającą 7000 zł.

W kręgu pikseli

Przegląd możliwości 15 aparatów cyfrowych.

Mimo że wygląd i jakość obiektywu, kompresja plików zdjęciowych i inne elementy wpływają na jakość powstającego cyfrowego obrazu, producenci na ogół określają wartość aparatu ze względu na maksymalną rozdzielczość jego CCD - całościową liczbę pikseli, które jest w stanie zarejestrować. Zwykle, im większa jest liczba pikseli, tym lepsze zdjęcie.

W kręgu pikseli

Większość testowanych przez nas aparatów została wyposażona w karty pamięci typu CompactFlash oraz SmartMedia (na ogół o pojemności 8 i 16 MB). Tylko nieliczne aparaty (te wykorzystujące karty typu CompactFlash) mogą również współpracować z dyskiem IBM Microdrive o pojemności 340 MB.

W zeszłym roku dwumegapikselowe aparaty były ostatnim krzykiem mody. Teraz za te same pieniądze można kupić cyfrówki ponad trzymegapikselowe, które zapisują obraz o rozmiarach 2048x1536 pikseli, co daje odbitki o wielkości 13x18cm (przy rozdzielczości druku 300 dpi) o porównywalnej jakości do tych, które wykonuje się konwencjonalnie, za pomocą tradycyjnego, amatorskiego aparatu małoobrazkowego. Relatywnie drogie cyfrowe urządzenia w cenie od 5000 zł pozwalają na znaczną ręczną kontrolę parametrów ekspozycji - ustawienie priorytetu przysłony i czasu oraz dysponują takimi funkcjami, jak wykonywanie fotografii czarno-białych i nagrywanie krótkich filmów wraz z zapisem dźwięku.

Niektóre dwumegapikselowe aparaty kosztują teraz mniej niż 3500 zł. Większość z nich najlepiej nadaje się do robienia zdjęć na potrzeby Internetu oraz do wykonywania fotografii z przeznaczeniem do archiwów. Niedawno ukazały się cyfrówki ze zmienną optyką oraz możliwością podłączenia zewnętrznych lamp błyskowych. Pojawienie się w tych aparatach kilku cech typowych dla urządzeń profesjonalnych, sprawiło że do tej technologii przekonał się nowojorski fotograf Mark Greenberg.

Jest on fotoreporterem z 25-letnim stażem i używa od niedawna kompaktowego Olympusa C-3030 Zoom. Wykorzystuje go nawet dosyć często - jak twierdzi - robi nim 10 procent zdjęć. Aparat ten, jak każda cyfrówka, pozwala na pominięcie etapu wywoływania i skanowania negatywów dla wydawców, którzy i tak wolą zdjęcia w cyfrowej postaci. Jeszcze dwa lata temu Greenberg uważał, że aparaty cyfrowe przeznaczone na rynek amatorski prezentowały niski poziom. Teraz przewiduje, że nastanie dzień, kiedy połowa jego pracy będzie wykonywana od razu w postaci cyfrowej. "To przywróciło mi miłość do fotografii" - wyznaje.

Cyfrowa piętnastka

W kręgu pikseli

Zwycięzcą tej kategorii w grupie aparatów kosztujących powyżej 3500 zł jest Epson PhotoPC 3000Z. Wysoką pozycję zawdzięcza przede wszystkim małemu poborowi energii. Może w związku z tym wykonać dużo ujęć na jednym komplecie baterii.

W kręgu pikseli

Na pierwszym miejscu wśród urządzeń kosztujących poniżej 3500 zł znajduje się Olympus C-860L. Został wyróżniony za niską cenę i możliwość ręcznego ustawienia fotograficznych paramterów.

Jaki aparat cyfrowy jest dla Ciebie najlepszy? Przetestowaliśmy 15 modeli w cenie poniżej 7000 zł, począwszy od Casio, Epsona, Kodaka, Minolty, Nikona, Olympusa i innych dobrze znanych producentów po to, aby sprawdzić, co jest osiągalne dla indywidualnych użytkowników i małych firm. Ocenialiśmy zarówno wyświetlacz LCD (wygląd zdjęć na monitorze cyfrówki), jak i jakość po ich wydrukowaniu oraz żywotność baterii. Przetestowaliśmy również sterowanie funkcjami wszystkich wybranych 15 aparatów, aby sprawdzić, czy łatwo się ich używa. Najlepszy zakup - według nas - w cenie poniżej 3500 zł to 1,3-megapikselowy Olympus C-860 L za 2400 zł. Ma on, mimo niskiej ceny, wiele istotnych funkcji, takich jak wyrównywanie balansu bieli i wykonywanie zdjęć panoramicznych. Najlepszy zakup w cenie powyżej 3500 zł to PhotoPC 3000Z firmy Epson za 5590 zł. Mamy tu najbardziej korzystne połączenie wytrzymałości baterii, jakości rejestrowanego obrazu oraz najwygodniejszej obsługi. Pomimo złożoności aparaty cyfrowe są zwykle łatwe w obsłudze, w dużej mierze dzięki wbudowanym ekranom LCD. Pamiętanie o kilku sprawach ułatwi Ci przejście od fotografowania tradycyjnym aparatem do cyfrowej metody "połowu obrazu". Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, że aparaty cyfrowe są bardzo energochłonne. Niektóre potrafią wyczerpać zestaw 4 baterii alkalicznych AA w ciągu pół godziny. Warto zainwestować w dwa zestawy akumulatorków i ładowarkę, jeśli nie znajdą się w standardowym wyposażeniu aparatu, który wybierzesz. Noś ze sobą także dodatkowy, naładowany zestaw akumulatorków, gotowych do następnej, cyfrowej sesji zdjęciowej. Przyda się też zestaw zwykłych baterii alkalicznych lub baterii litowych (o dłuższej trwałości) w razie przedłużenia się fotografowania.

Obecnie większość aparatów w cenie poniżej 7000 zł używa do zapisywania plików zdjęciowych kart pamięci CompactFlash albo SmartMedia. Najnowszy typ nośnika danych, Memory Stick firmy Sony, jest na trzecim miejscu, jeżeli chodzi o popularność. Jeśli chcesz robić zdjęcia w dużej rozdzielczości (gdzie jedno zdjęcie może mieć nawet 10 MB), to musisz rozważyć kupno aparatu akceptującego nośnik IBM Microdrive o pojemności 340 MB. Ten miniaturowy dysk jest troszkę grubszy niż standardowa karta CompactFlash i może zapisać sporą liczbę zdjęć - ponad 30 - zrobionych w najwyższej rozdzielczości i nieskompresowanych (na przykład w formacie TIFF). Tymczasem aparaty cyfrowe ze standardowo dołączonym nośnikiem są w stanie zapisać tylko jedno zdjęcie na karcie 16 MB (taka karta stanowi wyposażenie wielu trzymegapikselowych aparatów). Niestety, zdarzało się, że niektórzy użytkownicy tracili swoje prace po wstrząśnięciu aparatem wyposażonym w nośnik MicroDrive. Nie zapominajcie więc o regularnym wprowadzaniu swoich prac do pamięci komputera.