W laserze i w kolorze

Dotychczas biura, które potrzebowały kolorowych wydruków wysokiej jakości po przystępnej cenie, musiały zadowolić się sieciową drukarką atramentową. Ale to się już zmienia.


Dotychczas biura, które potrzebowały kolorowych wydruków wysokiej jakości po przystępnej cenie, musiały zadowolić się sieciową drukarką atramentową. Ale to się już zmienia. Producenci drukarek wprowadzają teraz kolorowe drukarki laserowe, które konkurują ceną z "atramentówkami", przebijając je jednocześnie wydajnością i funkcjami, a często także jakością wydruku.

Jeszcze rok temu laserowa drukarka kolorowa w cenie 5000 dolarów była "niedroga". Dziś natomiast opisujemy dwie pierwsze laserowe sprzedawane w cenie poniżej 3500 dolarów: QMS Magicolor 2 DeskLaser za 1950 USD i Tektronix Phaser 740N za 3180 USD, będące również drukarkami sieciowymi. Na rynku powinien już być model Minolty PageWorks L, a inni producenci na później zapowiadają swoje tanie kolorowe drukarki laserowe.

Jednak nie wszystkie niedrogie kolorowe drukarki laserowe są sobie równe. Na podstawie naszych testów twierdzimy, że Tektronix Phaser 740N to lepsza propozycja niż QMS Magicolor 2 DeskLaser, choć różnica 1200 dolarów przemawia na korzyść QMS.

ATRAMENTÓWKI KONTRA LASERY

W laserze i w kolorze

Tektronix Phaser 740N

W dużym biurze drukarki laserowe zawsze były lepszym wyborem od atramentówek. "Lasery" drukują tekst mo-nochromatyczny z wyższą jakością i szybkością niż "atramentówki". Mają też większe pojemniki na papier, więc nie trzeba ich tak często uzupełniać. Ponadto toner "lasera" wystarcza zwykle na pięć do dziesięciu razy dłużej niż naboje atramentowe. Co więcej, drukarki laserowe są bardziej uniwersalne: wiele modeli obsługuje duże pojemniki na papier do druku dwustronnego, sortowniki czy podajniki kopert. Niektóre można nawet wzbogacić o funkcję kopiarki.

By obejść ograniczenia "atramentówek" i tradycyjnie wysokie koszty kolorowych drukarek laserowych, wiele firm wyposaża swe biura w drukarki atramentowe do wydruków kolorowych i bardzo szybkie lasery monochromatyczne do drukowania tekstu. Pod koniec zeszłego roku takie rozwiązanie kosztowało mniej więcej 2500 dolarów, czyli około 1000 dolarów mniej od samej kolorowej drukarki laserowej.

LEPSZE WYJŚCIE

Strategia żonglowania drukarkami nie zawsze jest wygodna. Czasem trzeba tworzyć dwa osobne dokumenty albo rozdzielać strony jednego dokumentu pomiędzy dwie drukarki (z ryzykiem niezamierzonej repaginacji), a następnie ręcznie wstawiać kolorowe strony w czarno-biały dokument. A ponieważ wydruk z kolorowej "atramentówki" nigdy nie wygląda tak samo, jak sąsiadujące strony z drukarki laserowej, dokument końcowy wygląda trochę nieporządnie.

Drukarki laserowe poniżej 3500 dolarów oferują oszczędne rozwiązanie w stosunku do kombinacji laser/atramentówka. Na przykład, sieciowe wersje dwóch najlepszych drukarek - monochromatycznej Lexmark Optra S 1855N i szybkiej atramentówki Hewlett-Packard 2000 Cse - kosztują razem około 2600 dolarów.

W biurach, które drukują dużo kolorowych dokumentów, oszczędności na tym się nie kończą. Toner do kolorowego lasera ogólnie kosztuje mniej na stronę niż wkłady atramentowe. W amerykańskich warunkach druk kolorowy kosztuje około 8,2 centa za stronę (Tektronix Phaser 740N) i około 7,3 centa (QMS Magicolor 2 DeskLaser). Dla porównania, atramentówka HP 2000 Cse na stronę zużywa tusz o wartości około 8,4 centa, a papier wysokiej jakości wymagany do najlepszych wydruków atramentowych to kolejne 8 do 10 centów za stronę.

ŚWIAT PONIŻEJ 3500 USD

W testach laboratorium PC World Tektronix Phaser 740N wyprzedził QMS Magicolor 2 DeskLaser w szybkości, magazynowaniu papieru i możliwościach rozbudowy. Jakość wydruku obu modeli jest podobna.

Phaser 740N drukuje tekst monochromatyczny z szybkością 8,9 stron na minutę - szybciej niż większość kolorowych drukarek laserowych, jakie testowaliśmy, choć nie tak szybko, jak wiele laserów monochromatycznych (Lexmark Optra S 1855N na przykład drukuje tekst z prędkością prawie 14 str/min). Złożoną grafikę kolorową Phaser przerabia w 0,5 str/min, co odpowiada szybkości wielu sieciowych drukarek atramentowych i kolorowych laserowych.