W morzu i w lesie

Encyklopedia przyrody firmy Cartall przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje wiadomości z biologii...

Encyklopedia przyrody firmy Cartall przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje wiadomości z biologii.

Wbrew nazwie, program nie obejmuje wszystkich tematów, mieszczących się w nazwie „przyroda”. Możemy poznać najważniejsze gatunki zwierząt oraz roślin, nie znajdziemy jednak informacji z zakresu geologii czy meteorologii.

Zawartość programu pogrupowana jest w czterech głównych działach: Kręgowce, Bezkręgowce, Rośliny i Grzyby. W każdym z nich możemy zapoznać się z najciekawszymi i najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami poszczególnych grup. Możemy także wybrać się na wycieczkę po charakterystycznych siedliskach roślin i zwierząt: lesie, jeziorze, tundrze lub górach.

Oprawa graficzna programu utrzymana jest w charakterystycznej konwencji znanej z innych encyklopedii multimedialnych. Poruszanie się po programie nie sprawia kłopotów. Można tylko mieć pewne zastrzeżenia co do jakości kilku ilustracji. Konia z rzędem temu, kto na podstawie zamieszczonego w programie zdjęcia rozpozna kulika wielkiego czy nawet pospolitą topolę czarną.

W morzu i w lesie
Program wzbogacony jest przyjemną, nie rozpraszającą uwagi muzyką, jednak oprawa dźwiękowa Encyklopedii przyrody nie ogranicza się tylko do cichej muzyki w tle. Udanym pomysłem jest umieszczenie w programie zbioru głosów zwierząt. Dzięki temu aplikacja uzyskuje przewagę nad tradycyjnymi, książkowymi przewodnikami: nie tylko możemy obejrzeć zdjęcie i przeczytać opis np. zięby, ale także posłuchać jej śpiewu. Możemy także obejrzeć sporą liczbę filmów (ponad 30), prezentujących najciekawsze zwierzęta. Szkoda trochę, że w zestawieniu roślin i zwierząt zabrakło niektórych znanych gatunków, np. sarny, żbika czy jaworu.