W nowych pecetach wciąż wiele trucizn

Organizacja Greenpeace w kolejnym wydaniu raportu o wykorzystaniu niebezpiecznych substancji w elektronice użytkowej zwraca uwagę, że producenci wciąż nie wiedzą, jak skonstruować komputer bez polichlorku winylu i bromowanych opóźniaczy spalania, chociaż substancje te zniknęły z mniejszych urządzeń.

W ostatnich dniach ukazała się już 9 edycja raportu Greenpeace, zatytułowanego "Guide to Greener Electronics". Tym razem producentem najbardziej sprzyjającym środowisku naturalnemu okazała się Nokia - Finowie powrócili tym samym po roku na czołowe miejsce w rankingu "zielonych". Nie jest to jednak zasługą znaczącej poprawy jakości produktów tego producenta, ale efektem wprowadzenia efektywnego systemu odbioru zużytej elektroniki w Indiach. Greenpeace pochwaliło jednak niektóre urządzenia Nokii pod względem zużycia energii - kryterium to po raz pierwszy podległo ocenie ekologów przy okazji najnowszego raportu.

Zdaniem przedstawicieli organizacji najwięcej obaw budzi wciąż obecność bromowanych opóźniaczy spalania (BFR) oraz polichlorku winylu. Greenpeace podkreśla, że żadnemu producentowi komputerów nie udało się do tej pory wprowadzić na rynek modelu peceta całkowicie pozbawionego wymienionych związków (zauważalne jest za to zmniejszanie użycia tych substancji).

Dzięki zapowiedzi wycofania BFR i PCV z procesu produkcyjnego do 2010 r. koncern Fujitsu-Siemens Computers przesunął się z 15. pozycji w ostatnim rankingu na 3. Wiele innych firm nie wyznaczyło jeszcze żadnych podobnych terminów. Wyjątek stanowi Apple, która ogłosiła, że pozbędzie się tych związków jeszcze wcześniej, bo w 2009 r. (w najnowszych, wprowadzonych 9 września odtwarzaczach iPod już ich nie ma). Dzięki temu pozycja Apple w notowaniach ekologów poprawia się - a jak pamiętamy, firma z Cupertino była w przeszłości mocno krytykowana za toksyczne związki w urządzeniach z logo jabłka. Tym razem ekolodzy ograniczyli się do krytyki designu produktów Apple - uważają oni, że specyficzna konstrukcja ich obudów zawyża koszty wymiany baterii, w skutek czego klient woli kupić nowe urządzenie niż wymienić zużyty akumulator w starym.

Na ostatnim miejscu rankingu wciąż znajduje się Nintendo, a tuż przed nim - Microsoft.

Więcej informacji: Guide to Greener Electronics (plik PDF)


Zobacz również