W obcej skórze

Spójrz na zdjęcia poniżej. Nie zauważyłeś nic podejrzanego? Dwa notebooki: Quantex T1410 i Dell Inspiron 3500 są takie same. Taka sama obudowa, klawiatura, ekran, porty, napędy, wnęki, nawet płyta główna. Obydwa zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez tę samą firmę: Compal Electronics z Tajwanu. To nie wyjątek na rynku notebooków. Dell Inspiron 7000, Sceptre SoundX 6500 i ARM Armnote TS30i2 są również identyczne.


Spójrz na zdjęcia poniżej. Nie zauważyłeś nic podejrzanego? Dwa notebooki: Quantex T1410 i Dell Inspiron 3500 są takie same. Taka sama obudowa, klawiatura, ekran, porty, napędy, wnęki, nawet płyta główna. Obydwa zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez tę samą firmę: Compal Electronics z Tajwanu. To nie wyjątek na rynku notebooków. Dell Inspiron 7000, Sceptre SoundX 6500 i ARM Armnote TS30i2 są również identyczne.

O co chodzi? To jeden z dość znanych sekretów przemysłu komputerów przenośnych. Wielu dużych producentów, w tym Compaq, Dell i Hewlett-Packard, podobnie jak równie wielu mniejszych nie zajmuje się projektowaniem własnych notebooków. Kupują je od firm ODM (Original Design Manufacturers) i zmieniają często tylko tabliczkę z nazwą.

Praktyka ta nie jest szkodliwa dla klientów. Dzięki dużej skali produkcji firmy ODM mogą projektować i wytwarzać notebooki znacznie taniej niż pojedyncze przedsiębiorstwa. Dzięki temu ceny sprzętu są niższe. Ale jeśli inna firma projektuje i produkuje notebook, jakie znaczenie ma tabliczka z nazwą?

W obcej skórze

Komputer dla opornych

W obcej skórze
Do niedawna większość producentów projektowała notebooki samodzielnie. Aby zrealizować projekt, można było wyprodukować komputer samemu lub wynająć do tego inną firmę. W przemyśle komputerowym taka zewnętrzna firma nazywana jest OEM (Original Equipment Manufacturer). Większość firm OEM produkujących notebooki mieści się na Tajwanie. W roku 1998 wyprodukowały 6 milionów egzemplarzy, co stanowi 40 procent światowych dostaw. Compal jest jedną z większych tajwańskich firm tej branży, jednak nie największą. Palmę pierwszeństwa dzierży Quanta Computer, która - według własnej oceny - zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem produkcji notebooków, po Toshibie i IBM. Na liście jej klientów znajdują się między innymi: Apple, Dell i Gateway. Inni wielcy producenci OEM to Acer, Inventec i Arima.

W obcej skórze

Kto to zrobił - przewodnik

Dawniej każdy notebook różnił się od produktu konkurencji niezależnie od tego, przez kogo był montowany, gdyż wszyscy stosowali własne projekty. Jak twierdzi jeden z pracowników Hewlett-Packarda, pięć lat temu wszystko wykonywane było w fabrykach macierzystych. Projekty sprzętu różniły się podobnie jak ceny. Jednak z powodu spadku cen producenci musieli obniżyć koszty. Coraz więcej firm zaczęło szukać projektów i producentów na zewnątrz. Naturalnym wyjściem jest zlecenie zarówno projektu, jak i wykonania jednemu przedsiębiorstwu. W takim przypadku firmy OEM zmieniają status na ODM. ODM może sprzedawać taki sam model wielu klientom i z tego powodu dwa notebooki na zdjęciu wyglądają identycznie.

Supermarket z notebookami

Niektóre mniejsze firmy sprzedające notebooki, na przykład ARM, po prostu odkupują od firm ODM hurtowe ilości gotowych wyrobów. W przypadku większych sprzedawców, jak Dell, Gateway czy HP jest to bardziej skomplikowane. Biorą oni udział w wielu fazach powstawania notebooka, począwszy od koncepcji i zdefiniowania zestawu funkcji do tworzenia prototypu. Zmiany wprowadza się do momentu usatysfakcjonowania zleceniodawcy. Podstawowy projekt, na który składa się projekt płyty głównej, podstawowe chipsety (łącznie z procesorem graficznym), rodzaje portów, obudowa, touchpad i klawiatura, musi zostać uzupełniony przez ostatecznego odbiorcę. Umieszcza on w komputerze procesor, pamięć RAM, twardy dysk, a czasem ekran ciekłokrystaliczny.

Bracia syjamscy

Quantex T-1410 i Dell Inspiron 3500 wyglądają identycznie - od klawiatury i touchpadu, zaokrąglonej obudowy, portów począwszy, a na płycie głównej skończywszy. Podobieństwo nie jest przypadkowe. Obydwa komputery zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez tę samą firmę, Compal Electronics z Tajwanu.

Compal dostarcza takie same notebooki do różnych firm. Dell i Qunatex konfigurują je w zależności od potrzeb klienta, instalując wybrany procesor, pamięć RAM, twardy dysk i czasem wyświetlacz. Różnią się z reguły warunkami udzielanej gwarancji.

Kto to zrobił?

Jak więc stwierdzić, czy wybrany notebook nie ma gdzieś brata bliźniaka? Początkującym posłuży do tego powyższa tabela, zatytułowana "Kto to zrobił - przewodnikŇ. Jeśli dwaj sprzedawcy korzystają z usług firmy ODM, ich produkty mogą być identyczne. Będą też prawdopodobnie sprzedawane w podobnej cenie. Czasem jednak firmy ODM opatrują sprzedawane komputery znakiem własnej marki. Tak robi Acer, produkujący między innymi komputery dla IBM.

Jak wybrać właściwy notebook?

Jak wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Dell i Hewlett-Packard, sprzedające notebooki produkowane przez firmy ODM, uzyskały dwa pierwsze miejsca w kategorii niezawodności tych komputerów. Z powodu niewielkiego udziału w rynku mniejsze firmy nie wzięły udziału w badaniach. Nie oznacza to, że dowolny notebook będzie niezawodny niezależnie od tego, kto go wyprodukował. Wszystkie duże firmy testują każdą partię towaru. Niektóre robią więcej testów, inne mniej.

Jak powiedział jeden z pracowników firmy Hewlett-Packard, testy firmowe są o wiele bardziej skomplikowane od wykonywanych w fabryce. Notebooki się podgrzewa, oziębia, upuszcza i zalewa płynami. Różni sprzedawcy oferują różny poziom usług, więc mimo pozornych podobieństw modeli tabliczka z nazwą producenta w wielu przypadkach może mieć znaczenie.