W obronie własnej

Cnet umieścił na swoich stronach programy, które pozwolą ustrzec się przed atakami hakerów.

W ostatnich dniach nasiliły się ataki hakerów na sieciowe ośrodki, sparaliżowane zostały największe serwisy internetowe, m.in. CNN i Yahoo!. Aby pomóc administratorom systemów, Cnet umieścił na swoich stronach demonstracyjne darmowe wersje programów, które pozwolą ustrzec się przed tego rodzaju atakami.

Pierwsze narzędzie to CyberCop Monitor - tak zwany Intrusion Detection System (IDS). Rozwiązanie nadzoruje, w czasie rzeczywistym, wszelkie przesyłane siecią pakiety oraz próby wejścia do systemu, a o tych nie autoryzowanych informuje administratora. Aplikacja do pobrania zajmuje 18 MB i działa pod kontrolą Windows NT. Drugi program to CyberCop Scanner, który sprawdza wewnętrzne sieci pod względem obecności luk w zabezpieczeniach. Narzędzie zajmuje 27 MB i również działa wyłącznie pod kontrolą Windows NT. Twórcą obu programów jest Network Associates.

Firma Yankee Group, biorąc pod uwagę straty w obrotach ostatnio zaatakowanych firm i koszty uaktualnień systemów zabezpieczających, obliczyła ogólne straty spowodowane działalnością hakerów na 1,2 mld USD.

Więcej informacji:

download.cnet.com/

www.nai.com.