W oczekiwaniu na 'superrobaka'?

Zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa, bardzo prawdopodobne jest, że autorzy jednego z najbardziej aktywnych w ostatnim czasie robaków pocztowych - Mytoba - pracują właśnie nad 'superrobakiem' - czyli wyjątkowo aktywnym i trudnym do zwalczania "szkodnikiem" komputerowym. Świadczyć mają o tym m.in. informacje znalezione przez ekspertów w kodzie wprowadzonych już do Sieci wariantów tego robaka.

Autorami kolejnych wersji Mytoba jest grupa programistów o nazwie HellBot. W ostatnim czasie jest ona wyjątkowo aktywna - w Internecie co kilka dni pojawiają się kolejne wersje tego szkodnika. Zdaniem ekspertów z firmy Sophos, robak ewoluuje - zmiany, wprowadzone w kolejnych wersjach nie są jedynie kosmetyczne, autorzy cały czas wyposażają robaka w nowe możliwości. Jednymi z istotniejszych było 'nauczenie' Mytoba wyłączania oprogramowania antywirusowego, zainstalowanego na zainfekowanym komputerze oraz dodanie modułu, umożliwiającego mu instalowanie koni trojańskich i oprogramowania szpiegowskiego.

Według Carole Theriault z Sophos, powyższe fakty w połączeniu z informacjami odkrytymi przez ekspertów w kodzie robaka mogą świadczyć o tym, że jego autorzy pracują nad zupełnie nowym, wyjątkowo groźnym insektem, który wyposażony może zostać we wszystkie funkcjonalności, znane z poszczególnych wersji Mytoba.

Pojawienie się takiego 'superrobaka' może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje dla internautów korzystających z Windows (Mytob infekuje tylko ten system) - tym bardziej, iż należy przypuszczać, że nowy robak będzie 'zarażał' komputery równie łatwo, jak Mytob. Wedle danych Sophos, w ostatnim czasie Mytob odpowiedzialny jest za ok. 50% wszystkich przypadków zainfekowania komputera przez 'złośliwe oprogramowanie'.