W plecaku technopodróżnika

Chcąc wygodnie podróżować z komputerem, należy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Przedstawiamy te, które przydadzą się zwłaszcza podczas jazdy samochodem, pociągiem czy w samolocie.


Chcąc wygodnie podróżować z komputerem, należy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Przedstawiamy te, które przydadzą się zwłaszcza podczas jazdy samochodem, pociągiem czy w samolocie.

Bateria w komputerze przenośnym wystarcza przeciętnie na 3-4 godziny pracy urządzenia, a lecąc samolotem kilkanaście godzin, nieraz chciałbyś obejrzeć film, jadąc samochodem w daleką trasę, podłączyć GPS i całą drogę korzystać ze wskazówek systemu nawigacji satelitarnej. Dodatkowy akumulator kosztuje bardzo drogo, a po wymianie komputera na nowy pieniądze przepadają. Dużo lepsza inwestycja to, naszym zdaniem, zasilacz, który współpracuje z każdym notebookiem i pozwala na jego doładowanie nie tylko ze stacjonarnych gniazdek sieciowych, lecz także z gniazd 12-woltowych w samochodach i samolotach.

Gdy już uporasz się z problemem zasilania, z pewnością szybko się przekonasz, że hałas w samochodzie czy samolocie przeszkadza oglądać film czy słuchać muzyki. Nie martw się, bo rozwiązano i ten problem. Przedstawione przez nas słuchawki mają specjalny system redukcji szumów otoczenia i uruchamiając tę funkcję, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znajdziesz się w świecie ciszy i spokoju. Słuchawki możesz podłączyć do dowolnego źródła dźwięku, np. przenośnego telewizora Manty, który będzie także pełnić funkcję wyświetlacza LCD zabranej na wakacje kamery cyfrowej.

Kensington Notebook AC/DC Power Adapter

Wybór uniwersalnych zasilaczy do notebooków jest spory. Opisywany model to jednak wyjątek, bo cechują go rewelacyjnie małe rozmiary (jest prawie o 40 procent mniejszy niż modele konkurencji). W podróży oznacza to większą wygodę użytkowania, a Kensingtona jest w dodatku płaski i ma opływowy kształt. Dysponuje mocą 70 W, czyli wystarczającą do zasilania większości notebooków. Co ciekawe, można go używać nie tylko z notebookami, lecz m.in. także z odtwarzaczami muzycznymi iPod, przenośnymi odtwarzaczami DVD czy innymi urządzeniami elektroniki użytkowej, które zużywają niedużo prądu. W komplecie jest wiele wymiennych końcówek do notebooków praktycznie wszystkich marek. W zależności od tego, czy podróżujesz samochodem, samolotem czy też chcesz korzystać z zasilacza w domu, podłączasz do niego określoną końcówkę (np. do zapalniczki w samochodzie). Wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się w zestawie. Całość można zapakować w torbę podróżną. Użytkownicy notebooków docenią długi, ponad 2-metrowy kabel łączący zasilacz z komputerem.

Informacje Acco, tel. 022 7377302,http://www.kensington.pl

Cena 300 zł

Manta TV701 LCD

Przenośny telewizor LCD spodoba się chyba wszystkim. Pokochali go szczególnie taksówkarze, a na wakacje odbiornik z własną anteną i tunerem TV dla każdego będzie jak znalazł. Można go zasilać zarówno z sieci, jak i samochodowego gniazda zapalniczki (do zestawu dołączono odpowiednie akcesoria).

Odbiornik ma spory ekran LCD o 7-calowej przekątnej, poprawnie wyświetlający barwy i mający wystarczająco szerokie kąty widzenia, aby film mogły oglądać np. dwie osoby jednocześnie. W komplecie otrzymasz uchwyt pozwalający stabilnie ustawić odbiornik na stole lub zamontować w samochodzie. Może zawisnąć do góry nogami pod sufitem, bo menu konfiguracyjne zawiera funkcję wyświetlania odwróconego obrazu (także lustrzane odbicie). Sygnał telewizyjny można pobierać za pomocą wbudowanej anteny lub podłączyć zewnętrzną. Doskonałym dodatkiem są także dwa wejścia wideo (kompozytowe). Dzięki nim wyświetlisz obraz np. z kamery cyfrowej czy przenośnego odtwarzacza filmów.

Informacje Manta Multimedia, tel. 022 3323450,http://www.manta.com.pl

Cena 499 zł

Manhattan USB 2.0 Hub

Za mało gniazd USB w laptopie to duża niedogodność. Rozwiązaniem mogą się okazać miniaturowe replikatory portów USB, pozwalające na dodanie do jednego portu dodatkowych gniazd. Można je podzielić na dwie grupy: z opcją zewnętrznego dodatkowego zasilania oraz pobierające prąd tylko z gniazda, do którego są podłączone. Opisywany model wyposażono w zewnętrzny zasilacz. Do zwykłej pracy nie jest potrzebny, ale po podłączeniu kilku urządzeń, z których każde czerpie prąd z gniazda USB, stanie się konieczny. Głównym atutem tego Huba są jego rozmiary - dysponując czterema gniazdami, ma wielkość dwóch pudełek zapałek. Dodatkowym plusem jest chowany w obudowie urządzenia kabel łączący je z portem USB.

Informacje IC Intracom, tel. 022 8649500,http://www.icintracom.com.pl

Cena 50 zł

Apc Biometric Mouse Password Manager

Zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą powinno być skuteczne, bo często przechowujemy w nim hasła czy ważne dane, które nie powinny wpaść w ręce niepowołanych osób. W dodatku trzeba zapamiętać coraz więcej haseł i loginów. Wszystko to powoduje, że szukamy rozwiązania łatwiejszego niż zapamiętywanie, co nie zawsze jest bezpieczne. Właściwym rozwiązaniem może się natomiast okazać Biometric Mouse, przewodowa mysz USB wyposażona w radiowy czujnik linii papilarnych, który umożliwia zabezpieczenie podczas logowania się do komputera lub notebooka.

Opatentowana technologia TruePrint firmy AuthenTec zaimplementowana w urządzeniu Biometric Mouse Password Manager umożliwia skanowanie odcisku palca pod powierzchnią skóry, na poziomie żywej warstwy tkanki lub prawdziwych linii papilarnych, dlatego nie reaguje na otarcia, zabrudzenia, zrogowacenia itp. Jest to wygodne narzędzie, które dobrze chroni dane przechowywane w laptopie. Umożliwia zapisanie w pamięci do 20 wzorów odcisków palców użytkowników i zapewnia skuteczne blokowanie dostępu osobom nie-autoryzowanym. Przełączanie użytkowników następuje automatycznie po dotknięciu przez uprawnioną osobę czytnika biometrycznego. Możliwa jest również ochrona pojedynczych folderów czy plików.

Informacje APC, tel. 022 6660011,http://www.apc.pl

Cena 229 zł

IBox Notebook Kit

IBox Notebook Kit to z pozoru średniej wielkości organizer, jednak mieści akcesoria niezbędne użytkownikom laptopów. W skład zestawu wchodzi lampka USB - osadzona na drucianym pałąku, z wbudowaną jedną diodą - rozwijany kabel telefoniczny (RJ-11), rozwijany kabel sieciowy (RJ-45), mysz optyczna USB oraz replikator portów USB z czterema gniazdami, niewymagający dodatkowego zasilania. Mysz ma trzy przyciski i jedną rolkę, wyposażenie stanowi rozwijany kabel, łączący ją z komputerem. Całość w poręcznej saszetce z łatwością mieści się w torbie czy walizce.

Informacje Action, tel. 022 3321600,http://www.action.pl

Cena 130 zł

Creative Headphones HN-700

Hałas w podróży to największy wróg słuchającego muzyki z odtwarzacza MP3, grającego na przenośnej konsoli gier czy oglądającego film w notebooku. Standardowe słuchawki nie sprawdzają się, jeśli podróżujesz hałaśliwym środkiem transportu. Pewnym rozwiązaniem są pasywne tłumiki stosowane w dousznych słuchawkach typu earplug, lecz po pierwsze, spisują się gorzej niż proponowane przez nas rozwiązanie cyfrowe, a po drugie, długotrwałe noszenie słuchawek dousznych nie jest z pewnością wygodne.

Creative opracował bardzo udany model HN-700, wyróżniający się w ofercie renomowanych producentów audio nie tylko ceną, ale i wygodą użytkowania. Są to słuchawki o konstrukcji zamkniętej, która lepiej izoluje od dźwięków otoczenia niż modele douszne czy otwarte. Na obudowie jednej z muszli słuchawkowych umieszczony jest mikrofon wychwytujący dźwięki z otoczenia. Jeśli uaktywnisz funkcję eliminowania szumów, to elektroniczny układ zbierający je z otoczenia za pośrednictwem mikrofonu wygeneruje falę dźwiękową będącą w stosunku do szumu w przeciwfazie. W ten sposób niepożądany szum zostaje zredukowany. Słuchawki Creative'a można złożyć i przechowywać w wytrzymałym, skóropodobnym opakowaniu. Są doskonałe do autobusu, samolotu czy pociągu, a układ redukcji szumów zużywa niewiele energii. Przydaje się przejściówka do gniazd słuchawkowych w samolotach.

Informacje Creative Labs, tel. 022 8530266,http://www.creative.pl

Cena 170 zł

AverMedia AverTV Hybrid+FM Cardbus

AverMedia oferuje tuner praktycznie bez wad. Na karcie PCMCIA umieszczono cyfrowy tuner telewizyjny obsługujący zarówno analogową telewizję naziemną i kablową, jak również cyfrową naziemną (DVB-T). W wypadku tej ostatniej możliwe jest wyświetlanie obrazu nawet w rozdzielczości HDTV 1920x1080 pikseli (oczywiście rozdzielczość zależy od standardu obranego przez nadawcę telewizyjnego). Strojenie kanałów odbywa się błyskawicznie, a tuner wyszukuje stacje telewizyjne bezbłędnie. Można też skorzystać z tunera radiowego FM. Zarówno obraz, jak i dźwięk można zapisać w wybranym formacie - MPEG1/2/4 oraz WAV i WMA. Nie zabrakło modułu teletekstu.

Tuner nie obciąża procesora komputera w istotnym stopniu (średnio około 20 procent). Producent dołącza do niego dwie anteny, radiową i telewizyjną, zatem z odbiorem telewizji w terenie nie będzie problemów. Obraz jest znakomity, niczym się nie różni od materiału źródłowego, a funkcja Video Quality Enhancement redukuje szumy sygnału antenowego, nie zmniejszając przy tym ostrości, co się zdarza w produktach konkurencji. Doskonale wypada nagrywanie. Spolszczone oprogramowanie AverTV 6.0 nie sprawia kłopotów, ale najczęściej korzysta się z dobrego pilota bezprzewodowego. Obraz można wyświetlać w formacie 4:3 lub 16:9. Dodatkowym atutem jest bardzo atrakcyjna cena.

Informacje Geoinf, tel. 024 2644763,http://www.sklep.geoinf.pl

Cena 309 zł

Interfejs PCMCIA

Wejścia wideo tak

Tuner FM tak

Pilot tak

Pinnacle Systems PCTV MediaCenter 100e

Chcesz mieć tuner TV, który obsługuje się tak, jak multimedialną odmianę Windows XP - Media Center - kup model Pinnacle. Menu żywcem zostało przeniesione z systemu Microsoftu (lub odwrotnie). Zewnętrznie model 100e nie odbiega od innych tunerów z USB 2.0 Pinnacle'a, różni się od nich jednak wręcz rewelacyjną funkcjonalnością. Komunikacja z komputerem nie wymaga zasilacza ani dodatkowego kabla do karty dźwiękowej. Wystarczy podłączyć przewód USB i gotowe, tuner działa. Menu zdecydowanie różni się od typowo "tunerowego", a jest łudząco podobne do interfejsu Media Center Microsoftu. Urządzenie oferuje również inne funkcje. Wbudowane silniki pozwalają na oglądanie filmów DVD, odtwarzanie plików muzycznych (program konwertuje nagrania CD-Audio na pliki MP3) czy wygodne przeglądanie zdjęć. Od modelu e50 wersja 100e różni się m.in. możliwością nagrywania z przesunięciem czasowym nie tylko w formacie MPEG1, lecz także MPEG2. Osoby kopiujące filmy nie muszą ich nawet przechowywać na dysku, mogą nagrywać bezpośrednio na płytę DVD. Kto kupi przekaźnik multimediów Wi-Fi Pinnacle Showcenter 200, będzie mógł, siedząc przed telewizorem, nagrywać audycje na dysk peceta.

Informacje Alstor, tel. 022 6754510,http://www.alstor.com.pl

Cena 379 zł

Interfejs USB 2.0

Wejścia wideo tak

Tuner FM nie

Pilot tak

LifeView FlyDVB-T Duo CardBus

LifeView to tuner, który warto polecić. Na jednej niewielkiej karcie, instalowanej w gnieździe PCMCI notebooka, zamontowano dwa tunery telewizyjne - standardowy analogowy i cyfrowy DVB-T, pozwalający na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej oraz cyfrowego radia. DVB-T pozwala na przesyłanie sygnału cyfrowego drogą naziemną w postaci zakodowanego strumienia wideo MPEG2. Możliwe jest także przesyłanie cyfrowych ścieżek audio, np. Dolby Digital 5.1. W Polsce sygnał testowy DVB-T można odbierać w zależności od regionu kraju. Podczas testów tunerów w Warszawie odbieraliśmy cyfrowo nadawaną telewizję publiczną TVP1, TVP2 i TVP3. Niewiele wcześniej zakończono testowe emisje DVB-T stacji komercyjnych TVN i Polsat. W Europie przejście z nadawania analogowego na telewizję cyfrową naziemną już się rozpoczęło. Sygnał odbierany z pokojowej anteny dodawanej do tunera LifeView cechowała bardzo dobra jakość bez objawów kompresji. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że jakość odbioru zależy w DVB-T przede wszystkim od jakości materiału źródłowego oraz stopnia kompresji emitowanego sygnału.

Tuner LifeView znakomicie radził sobie z odbiorem stacji analogowych. W bardzo małym stopniu obciążał procesor komputera, nie gubił klatek podczas kopiowania materiału wideo na dysk szybkiego notebooka. Nie ustrzeżono się jednak kilku niedociągnięć, przede wszystkim karta nie ma pilota, co utrudnia codzienną obsługę. Znakomitą funkcją jest z kolei możliwość jednoczesnego podglądu obrazu z tunera cyfrowego i analogowego.

Informacje Secomp, tel. 022 6969300,http://www.secomp.pl

Cena 359 zł

Interfejs PCMCIA

Wejścia wideo tak

Tuner FM nie (odbiera stacje cyfrowe DVB-T)

Pilot nie