W pogoni za myszą


Ergonomia

Pomimo iż myszka to jedno z mniejszych urządzeń zestawu komputerowego, jest urządzeniem, z którym mamy bezpośredni kontakt fizyczny podczas korzystania z komputera i jej kształt w bardzo dużym stopniu wpływa na wygodę pracy z komputerem. Odpowiednio wyprofilowano i dopasowano do dłoni kształt może nas uchronić od poważnych schorzeń nadgarstka, nie wspominając już o komforcie pracy.

Nieodpowiedni kształt myszki może być równie uciążliwy, jak jej mała precyzja działania. Dlatego, decydując się na zakup odpowiedniego gryzonia, warto zwrócić uwagę na odpowiednio wyprofilowane myszki. Duży wybór mają osoby praworęczne, niestety dla osób leworęcznych pozostają tylko myszki uniwersalne (symetryczne), chociaż i tutaj możemy wyróżnić bardziej wzgodne. Oczywiście, jest to tylko ocena osoby testującej. Dlatego warto najpierw samemu sprawdzić, który gryzoń pasuje nam najbardziej.

Z ogonem czy bez

Opinie graczy na temat myszek są podzielone. Niektórzy preferują myszki z ogonem, inni doceniają ich bezkablowe odpowiedniki. Obecnie myszki z kablem reagują szybciej na zmiany pozycji od większości ich odpowiedników bez ogonów. Jedynym wyjątkiem jest Logitech MX700, która, dzięki technologii Fast RF, najdrobniejsze poruszenie przenosi na komputer tak samo zwinnie, jak jej kablowa siostra MX500. Technologia Fast RF pozwala na transmisję z szybkością 125 sygnałów na sekundę, co jak podaje Logitech jest wielkością prawie 2,5 raza wyższą w porównaniu z tradycyjną technologią radiową.

Ogólna prawidłowość: w grach strategicznych oraz pod Windows trudno jest zauważyć różnicę w szybkości reakcji pomiędzy myszką z kablem i bez. Natomiast dla zawodowców, bawiących się w szybkie gry akcji, takie jak UT 2003 i Quake III, różnica ta jest zauważalna i może przełożyć się na słabszy wynik w grze.

Autonomiczne zasilanie

Odpowiednio zaprojektowany system zasilania naszego bezprzewodowego gryzonia to pięta achillesowa wielu myszek optycznych, które są w gorszym położeniu niż ich mechaniczni bracia. Niesetety bezprzewodowe myszki muszą posiadać własne zasilanie, które dodatkowo obciąźone jest przez układ optyczny. Co prawda firma Agilent Technologies zaprojektowała specjalny układ optyczny o obniżonym zasilaniu, redukując napięcie z 5 V (standardowe zasilanie układów optycznych) do 3,3 V (nowy sensor optyczny ADNS-2030). Niestety, samo zmniejszenie zapotrzebowania na prąd to nie wszystko. Aby zapewnić odpowiednio długą pracę myszki przy autonomicznym zasilaniu, większość z nich dysponuje specjalnym systemem oszczędzania baterii.

Oczywiście i tutaj możemy znaleźć gorsze i lepsze rozwiązania. Na przykład myszka Sveex Wireless Optical RF po 90 s bezczynności wyłącza diodę LED. Takie rozwiązanie na pewno dodatnio wpływa na długość pracy myszki. Niestety, może doprowadzić nas do pasji, gdyż mysz jest tak skutecznie uśpiona, iż nie reaguje na jakikolwiek ruch i dopiero naciśnięcie przycisku przywraca ją do życia.

Bardziej przyjazne rozwiązanie zastosowano w myszce Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer, która po kilku sekundach bezczynności zmniejsza częstotliwość pracy diody LED, ciągle monitorując położenie myszki i podczas zmiany jej położenia szybko powraca do normalnego trybu pracy.

Pisząc o częstotliwości zmiany baterii w myszkach bezprzewodowych, pokłon należy oddać firmie Logitech, która, jako jedna z pierwszych, w bezprzewodowej myszce MX700 zastosowała stację dokującą zintegrowaną z ładowarką. Takie rozwiązanie zwiększa komfort użytkowania tego urządzenia i sprawia, że nie musisz kupować ładowarki lub ciągle trzymać zapasowych baterii.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy mysz jest wyposażona w system ostrzegania o niskim poziomie naładowania baterii. Przykładem może być Logitech MX700, która każdorazowo informuje nas o bliskim wyczerpaniu się baterii za pomocą wbudowanej diody (dioda świeci się wówczas na czerwono) i oferuje jednocześnie stały podgląd poziomu naładowania baterii za pomocą dołączanego oprogramowania.

Nie ma róży bez kolców

Myszki optyczne zdobywają coraz większą popularność i wypierają z rynku mechaniczne. Niestety, pomimo bezsprzecznych zalet, należy pamiętać o tym, iż myszki te źle znoszą błyszczące, powierzchnie (intensywnie odbijające się światło generowane przez diodę LED może oślepić sensor). Poza tym, jak to miało miejsce w kilku przetestowanych przez nas myszkach, starsze konstrukcje układów optycznych źle działają na powierzchni o jasnym i niezbyt wyraźnym wzorze.